icewm 1.6.6.83 - en to pt translation catalogue (475 entries)

en: 
      --debug             Print generic debug messages.
      --debug-z           Print debug messages regarding window stacking.
pt: 
      --debug             Mostrar mensagens de depuração genéricas.
      --debug-z           Mostrar mensagens de depuração sobre a pilha das janelas.

en: 
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load theme from FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Briefly show IMAGE on startup.
      -p, --postpreferences  Print preferences after all processing.
      --rewrite-preferences  Update an existing preferences file.
      --trace=conf,icon   Trace paths used to load configuration.
pt: 
      -a, --alpha         Use um visual 32-bit para translucidez.
      -c, --config=FICHEIRO   Carrega as preferências do FICHEIRO.
      -t, --theme=FICHEIRO    Carrega o tema do FICHEIRO.
      -s, --splash=IMAGEM      Mostra brevemente a IMAGEM no arranque.
      -p, --postpreferences   Mostra as preferências após todo o processamento.
      --rewrite-preferences  Atualiza um ficheiro de preferências existente.
      --trace=conf,icon   Caminho do trace usado para carregar a configuração.

en: 
    ACPI Temp:
pt: 
    Temp ACPI:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
pt: 
    Freq CPU: %.3fGHz

en: 
    Debugging options:
      -v, --valgrind      Let "/usr/bin/valgrind" run icewm.
                          Thoroughly examines the execution of icewm.
      -g, --catchsegv     Let "/usr/bin/catchsegv" run icewm.
                          Gives a backtrace if icewm segfaults.
pt: 
    Opções de depuração:
      -v, --valgrind      Deixar o "/usr/bin/valgrind" executar o icewm.
                          Examina minuciosamente a execução do icewm.
      -g, --catchsegv     Deixar o "/usr/bin/catchsegv" executar o icewm.
                          Dá-se um retrocesso se o IceWm segregar.

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
pt: 
    Ram (livre): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
pt: 
    Ram (utilizador): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
pt: 
    Swap (livre): %.3f (%.3f) G

en:   --client-id=ID      Client id to use when contacting session manager.
pt:   --client-id=ID      ID do cliente a usar ao contatar o gerenciador de sessão.

en:   -c, --config=FILE   Let IceWM load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Let IceWM load the theme from FILE.
    
      -d, --display=NAME  Use NAME to connect to the X server.
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -i, --icewm=FILE    Use FILE as the IceWM window manager.
      -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
    
      -b, --nobg          Do not start icewmbg.
      -n, --notray        Do not start icewmtray.
      -s, --sound         Also start icesound.
pt:   -c, --config=FICHEIRO  Deixe o IceWM carregar as preferências do FICHEIRO.
      -t, --theme=FICHEIRO    Deixe o IceWM carregar o tema do FICHEIRO.
    
      -d, --display=NOME      Usar NOME para se LIGAR ao servidor X.
      -a, --alpha         Usar um visual 32-bit para translucidez.
      --sync              Sincronize a comunicação com o servidor X11.
    
      -i, --icewm=FICHEIRO    Usar FICHEIRO como o gestor de janelas do IceWM.
      -o, --output=FICHEIRO    Redireciona toda a saída para o FICHEIRO.
    
      -b, --nobg          Não iniciar o icewmbg.
      -n, --notray        Não iniciar o icewmtray.
      -s, --sound         Iniciar também o icesound.

en:   -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
pt:   -d, --display=NOME      NOME do servidor X a usar.
      --sync              Sincronizar comandos X11.

en:   -n, --notify        Notify parent process by sending signal USR1.
      --display=NAME      Use NAME to connect to the X server.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load the theme from FILE.
pt:   --notify            Notificar o processo principal enviando o sinal USR1.
      --display=NOME      Usar NOME para se ligar ao servidor X.
      --sync              Sincronizar a comunicação com o servidor X11.
    
      -c, --config=FICHEIRO   Carregar as preferências do FICHEIRO.
      -t, --theme=FICHEIRO    Carregar o tema do FICHEIRO.

en:   -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
pt:   -o, --output=FILE   Redirecionar todos os resultados para FILE.

en:  - Charging
pt:  - A carregar

en:  - Full
pt:  - Carregada

en:  - Power
pt:  - Energia

en:  IceWM crashed for the second time in 10 seconds. 
     Do you wish to:
    
    	1: Restart IceWM?
    	2: Abort this session?
    	3: Run a terminal?
pt:  O IceWM falhou pela segunda vez em 10 segundos. 
     Deseja:
    
    	1: Reiniciar o IceWM?
    	2: Cancelar esta sessão?
     3: Executar um terminal?

en: $USER or $LOGNAME not set?
pt: $UTILIZADOR ou $NOMEREGISTO não definidos?

en: %ld mail message, %ld unread.
pt: %ld mensagem de correio, %ld não lida.

en: %ld mail message.
pt: %ld mensagem de correio.

en: %ld mail messages, %ld unread.
pt: %ld mensagens de correio, %ld não lidas.

en: %ld mail messages.
pt: %ld mensagens de correio.

en: %lu. Workspace %-.32s
pt: %lu. Área de trabalho %-.32s

en: %s configuration directories:
pt: %s Diretórios de configuração:

en: %s configured options:%s
pt: %s opções configuradas: %s

en: %s exited with status %d.
pt: %s saiu com o estado %d.

en: %s was killed by signal %d.
pt: %s foi terminado pelo sinal %d.

en: %s: Invalid number of channels
pt: %s: Número de canais inválido

en: %s: select failed
pt: %s: falha na seleção

en: '%s' produces no output
pt: '%s' não produz resultado

en: '%s' timed out!
pt: '%s' expirou!

en: 2DGraphics
pt: Gráficos 2D

en: 3DGraphics
pt: Gráficos 3D

en: <none>
pt: <nenhum>

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
pt: Um gestor de janelas já está em execução, use --replace para substituí-lo

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: Accessories
pt: Acessórios

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
pt: A ação `%s' requer ao menos %d argumentos.

en: ActionGame
pt: Jogo de ação

en: Adult
pt: Adulto

en: AdventureGame
pt: Jogo de aventura

en: All Workspaces
pt: Todas as áreas de trabalho

en: Alt+Left
pt: Alt+Esquerda

en: Alt+Right
pt: Alt+Direita

en: Amusement
pt: Diversão

en: Another window manager already running, exiting...
pt: Outro gestor de janelas já está a ser executado, a sair...

en: ArcadeGame
pt: Jogo de arcade

en: Archiving
pt: Arquivo

en: Arrange _Icons
pt: Organizar íco_nes

en: Art
pt: Arte

en: ArtificialIntelligence
pt: Inteligência artificial

en: Astronomy
pt: Astronomia

en: Audio
pt: Áudio

en: AudioVideo
pt: Áudio e Vídeo

en: AudioVideoEditing
pt: Edição de áudio e vídeo

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
pt: ERRO? lmlib pôde ler "%s"

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
pt: ERRO? Cabeçalho XPM mal formado mas lmlib pôde analisar "%s"

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
pt: ERRO? Caractere imprevisto mas lmlib pôde analisar "%s"

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
pt: ERRO? Final do ficheiro XPM imprevisto mas lmlib pôde analisar "%s"

en: Back
pt: Voltar

en: Bad argument %d to command '%s'
pt: Mau argumento %d para o comando '%s'

en: Bad argument: %s for %s [%d,%d]
pt: Argumento inválido: %s para %s [%d,%d]

en: Biology
pt: Biologia

en: BlocksGame
pt: Jogo de blocos

en: BoardGame
pt: Jogo de tabuleiro

en: Bottom Half
pt: Metade inferior

en: Bottom Left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior direito

en: Building
pt: Construção

en: CLOCK
pt: RELÓGIO

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
pt: CPU %s carga: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: Ca_scade
pt: Cas_cata

en: Cached:
pt: Em cache:

en: Calculator
pt: Calculadora

en: Calendar
pt: Calendário

en: Can't ioctl the APM device %s
pt: Não é possível "ioctl" o dispositivo APM %s

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
pt: Não foi possível abrir o ecrã: %s. O servidor X precisa de estar a rodar e o $DISPLAY definido.

en: Can't open the APM device %s
pt: Não é possível abrir o dispositivo APM %s

en: Cannot get geometry of window 0x%lx
pt: Não foi possível obter a geometria da janela 0x%lx

en: Cannot start, because another icewmbg is still running.
pt: Não foi possível iniciar, porque outro icewmbg está em execução.

en: CardGame
pt: Jogo de cartas

en: Center
pt: Centro

en: Chart
pt: Gráfico

en: Chat
pt: Conversação

en: Chemistry
pt: Química

en: Client %s with PID %ld fails to respond.
    Do you wish to terminate this client?
pt: Cliente %s com PID %ld não responde.
    Deseja terminar este cliente?

en: Clock
pt: Relógio

en: Close
pt: Fechar

en: CodeSet:
pt: Codificação:

en: Compression
pt: Compressão

en: ComputerScience
pt: Ciência da computação

en: Confirm Logout
pt: Confirmar saída

en: Confirm Restart as Terminal
pt: Confirmar Reiniciar como Terminal

en: Construction
pt: Contrução

en: ContactManagement
pt: Gestão de contactos

en: Contents
pt: Conteúdo

en: Core
pt: Núcleo

en: Could not connect to %s: %s
pt: Não foi possível ligar ao %s: %s

en: Could not get GUI event property
pt: Não foi possível obter a propriedade do evento da interface

en: Could not load font "%s".
pt: Não foi possível carregar a fonte "%s".

en: Could not load fontset "%s".
pt: Não foi possível carregar o jogo de fontes "%s".

en: Could not load image "%s"
pt: Não foi possível carregar a imagem "%s"

en: Could not locate curl or wget in PATH
pt: Não foi possível localizar curl ou wget no PATH

en: Could not open OSS device %s
pt: Não foi possível abrir o dispositivo OSS %s

en: Could not parse color "%s"
pt: Não foi possível analisar a cor "%s"

en: Could not post OSS
pt: Não foi possível publicar OSS

en: Could not reset OSS DSP
pt: Não foi possível reiniciar o DSP OSS

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
pt: Não foi possível reiniciar: %s
    O $PATH leva a %s?

en: Could not set OSS channels
pt: Não foi possível definir os canais OSS

en: Could not set OSS format
pt: Não foi possível definir o formato OSS

en: Could not set OSS stereo
pt: Não foi possível definir estéreo no OSS

en: Could not sync OSS
pt: Não foi possível sincronizar OSS

en: Cu_t
pt: Recor_tar

en: Custo_m
pt: _Personalizado

en: DNS name lookup failed for %s
pt: Falha na consulta de nome DNS para %s

en: D_esktop
pt: Ambi_ente de trabalho

en: DataVisualization
pt: Visualização de dados

en: Database
pt: Base de dados

en: Date
pt: Data

en: Debugger
pt: Depuração

en: Default
pt: Predefinido

en: Del
pt: Eliminar

en: DesktopSettings
pt: Definições do ambiente de trabalho

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Dialup
pt: Marcação

en: Dictionary
pt: Dicionário

en: DiscBurning
pt: Gravação de disco

en: Documentation
pt: Documentação

en: DoubleBuffer
pt: BufferDuplo

en: EWMH window state
pt: Estado da janela EWMH

en: Economy
pt: Economia

en: Editors
pt: Editores

en: Education
pt: Educação

en: Electricity
pt: Eletricidade

en: Electronics
pt: Eletrónica

en: Email
pt: E-mail

en: Emulator
pt: Emulador

en: Engineering
pt: Engenharia

en: Enter a new value for %s:
pt: Introduzir um novo valor para %s:

en: Error at %s '%s'
pt: Erro em %s '%s'

en: Error at includeprog '%s'
pt: Erro em includeprog '%s'

en: Error at keyword '%s' for %s
pt: Erro na palavra-chave '%s' para %s

en: Error at menuprog '%s'
pt: Erro no menuprog '%s'

en: Error at menuprogreload: '%s'
pt: Erro no menuprogreload: '%s'

en: Error checking mailbox.
pt: Erro ao analisar o correio.

en: Expand Tabs
pt: Expandir separadores

en: Failed to become the owner of the %s selection
pt: Falha ao tornar-se proprietário da seleção %s

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
pt: Falha ao ligar às interfaces de áudio %s.

en: Failed to create a temporary file
pt: Falha ao criar um ficheiro temporário

en: Failed to decompress %s
pt: Falha ao descomprimir %s

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
pt: Falha ao determinar a codificação de localização atual. Assumir ISO-8859-1.

en: Failed to execute %s
pt: Falha ao executar %s

en: Failed to execute system(%s) (%d)
pt: Falha ao executar o sistema(%s) (%d)

en: Failed to find %s command
pt: Falha ao encontrar o comando %s

en: Failed to load image '%s'.
pt: Falha ao carregar a imagem '%s'.

en: Failed to load theme %s
pt: Falha ao carregar o tema %s

en: Failed to open file for reading.
pt: Falha ao abrir o ficheiro para leitura.

en: Failed to parse URL "%s".
pt: Falha ao analisar a URL "%s".

en: Favorite Applications
pt: Aplicações favoritas

en: Feed
pt: Fonte de notícias

en: FileManager
pt: Gestor de ficheiros

en: FileTools
pt: Ferramentas de ficheiros

en: FileTransfer
pt: Transferência de ficheiros

en: Filesystem
pt: Sistema de ficheiros

en: Finance
pt: Finanças

en: Find next
pt: Localizar seguinte

en: Find...
pt: Localizar...

en: FlowChart
pt: Gráfico de fluxo

en: For help please consult the man page icesh(1).
pt: Para obter ajuda, consulte a página de manual icesh(1).

en: For keyboard switching, please install setxkbmap.
pt: Para alternar o teclado, instale o setxkbmap.

en: Forward
pt: Avançar

en: Free:
pt: Livre:

en: GNOME window layer
pt: Camada da janela GNOME

en: GUIDesigner
pt: Designer de interface gráfica

en: Game
pt: Jogo

en: Geography
pt: Geografia

en: Geology
pt: Geologia

en: Geoscience
pt: Geociência

en: Graphics
pt: Gráficos

en: Gravity symbols
pt: Símbolos de gravidade

en: HamRadio
pt: Rádio amador

en: HardwareSettings
pt: Definições de hardware

en: Hex View
pt: Visualização hex

en: Hide
pt: Ocultar

en: Hide Taskbar
pt: Ocultar barra de tarefas

en: History
pt: História

en: Humanities
pt: Humanidades

en: IRCClient
pt: Cliente de IRC

en: IceWM crash response
pt: Resposta da falha do IceWM

en: IceWM tray option
pt: Opções da área de notificação do IceWM

en: Icon View
pt: Ver como ícones

en: Ignoring option '%s'
pt: A ignorar opção '%s'

en: Image not readable: %s
pt: Imagem não legível: %s

en: ImageProcessing
pt: Processamento de imagem

en: Incomplete hex escape in URL at position %d.
pt: Escape hexadecimal incompleto da URL na posição %d.

en: Index
pt: Índice

en: InstantMessaging
pt: Mensageiro instantâneo

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
pt: Interface %s:
      Taxa atual (entrada/saída):	%li %s/%li %s
      Média atual (entrada/saída):	%lli %s/%lli %s
      Transferido (entrada/saída):	%lli %s/%lli %s
      Tempo de ligação:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: Invalid PID: `%s'
pt: PID inválido: `%s'

en: Invalid Xinerama: `%s'.
pt: Xinerama inválido: `%s'.

en: Invalid argument: `%s'
pt: Argumento inválido: `%s'

en: Invalid expression: `%s'
pt: Expressão inválida: `%s'

en: Invalid hex escape in URL at position %d.
pt: Escape hexadecimal inválido da URL na posição %d.

en: Invalid layer: `%s'.
pt: Camada inválida: `%s'.

en: Invalid mailbox path: "%s"
pt: Caminho ao correio inválido: "%s"

en: Invalid mailbox port: "%s"
pt: Porta do correio inválida: "%s"

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
pt: Protocolo de correio inválido: "%s"

en: Invalid multibyte string "%s": %s
pt: Cadeia multibyte "%s" inválida: %s

en: Invalid path: %s
pt: Caminho inválido: %s

en: Invalid state: `%s'.
pt: Estado inválido: `%s'.

en: Invalid window identifier: `%s'
pt: Identificador da janela inválido: `%s'

en: Invalid workspace name: `%s'
pt: Nome da área de trabalho inválido: `%s'

en: Keyboard
pt: Teclado

en: KidsGame
pt: Jogo infantil

en: Kill Client:
pt: Interromper cliente:

en: Kill _Process
pt: Interromper _processo

en: La_yer
pt: Cama_da

en: Language:
pt: Idioma:

en: Languages
pt: Idiomas

en: Left Half
pt: Metade esquerda

en: Limit _Workarea
pt: _Limitar área

en: List View
pt: Ver como lista

en: Literature
pt: Literatura

en: Load:
pt: Carga:

en: Loading of pixmap "%s" failed
pt: Carregamento do pixmap "%s" falhou

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
pt: Carregamento do pixmap "%s" falhou: %s

en: Loc_k Workstation
pt: Blo_quear estação de trabalho

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
pt: Localização não suportada pela biblioteca C ou Xlib. A retroceder à localização 'C'.

en: Lock _Workstation
pt: Bloquear _estação

en: LogicGame
pt: Jogo de lógica

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
pt: Este procedimento irá fechar todas as aplicações ativas.
    Deseja continuar?

en: MAIL
pt: E-MAIL

en: Ma_ximize
pt: Ma_ximizar

en: Maps
pt: Mapas

en: Math
pt: Matemática

en: Maximize
pt: Maximizar

en: MaximizeHori_z
pt: MaximizarHori_z

en: Maximize_Vert
pt: Maximizar_Vert

en: MedicalSoftware
pt: Software médico

en: Memory Total:
pt: Memória total:

en: Mi_nimize
pt: Mi_nimizar

en: Midi
pt: MIDI

en: Minimize
pt: Minimizar

en: Missing codesets for fontset "%s":
pt: Codificação para fontes "%s" em falta:

en: Missing command argument
pt: Argumento de comando em falta

en: Missing filename argument to include statement
pt: Argumento do nome de ficheiro em falta para incluir declaração

en: Missing program setxkbmap
pt: Programa setxkbmap em falta

en: Mixer
pt: Misturador

en: Motif decorations
pt: Decorações do Motif

en: Motif functions
pt: Funções do Motif

en: Move _To
pt: Mover _para

en: Move to New _Window
pt: Mover para Nova _janela

en: Multimedia
pt: Multimédia

en: Music
pt: Música

en: NET
pt: REDE

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
pt: Símbolos nomeados do domínio `%s' (âmbito numérico: %ld-%ld):

en: Network
pt: Rede

en: New
pt: Novo

en: News
pt: Notícias

en: Next
pt: Seguinte

en: No actions specified.
pt: Nenhuma ação especificada.

en: No audio for %s
pt: Sem áudio para %s

en: No windows found.
pt: Nenhuma janela encontrada.

en: NumericalAnalysis
pt: Análise numérica

en: OSS incomplete write (%d/%d)
pt: Gravação OSS incompleta (%d/%d)

en: OSS write failed
pt: Falha na gravação OSS

en: Occupy _All
pt: Oc_upar todas

en: Office
pt: Escritório

en: Open
pt: Abrir

en: Open in Browser
pt: Abrir no Navegador

en: Other
pt: Outros

en: Out of memory (len=%d).
pt: Memória insuficiente (len=%d).

en: P
pt: E

en: PackageManager
pt: Gestor de pacotes

en: ParallelComputing
pt: Computação paralela

en: Paste _Selection
pt: Colar _seleção

en: Path does not refer to a file.
pt: O caminho não se refere a um ficheiro.

en: Photography
pt: Fotografia

en: Physics
pt: Física

en: Player
pt: Reprodutor

en: Playing sample #%d (%s)
pt: A tocar amostra #%d (%s)

en: Presentation
pt: Apresentação

en: Previous
pt: Anterior

en: Printing
pt: Impressão

en: Profiling
pt: Análise de performance

en: Programs
pt: Programas

en: ProjectManagement
pt: Gestão de projeto

en: Publishing
pt: Publicação

en: R_aise
pt: Para _frente

en: R_ename title
pt: R_enomear título

en: Raise/Lower
pt: Frente/Trás

en: RasterGraphics
pt: Gráficos rasterizáveis

en: Re_boot
pt: Rei_niciar

en: Received GUI event %s
pt: Recebido evento de interface %s

en: Received invalid GUI event %d
pt: Recebido evento da interface inválido %d

en: Received signal %s: Terminating...
pt: Sinal recebido %s: A terminar...

en: Recorder
pt: Gravador

en: Reload
pt: Recarregar

en: Reload ke_ys
pt: Recarregar tec_las

en: Reload win_options
pt: Recarregar win_options

en: RemoteAccess
pt: Acesso remoto

en: Rename
pt: Renomear

en: Rename the window title
pt: Renomear o título da janela

en: Renderer:
pt: Renderizador:

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Restart _Icewm
pt: Reiniciar _Icewm

en: Restart _Xterm
pt: Reiniciar _Xterm

en: Restore
pt: Restaurar

en: RevisionControl
pt: Controlo de revisão

en: Right Half
pt: Metade direita

en: Robotics
pt: Robótica

en: RolePlaying
pt: RPG

en: Roll_up
pt: Enrol_ar

en: Rolldown
pt: Desenrolar

en: Rollup
pt: Enrolar

en: S_trict mouse focus
pt: Foco do rato e_strito

en: Same Game
pt: Mesmo Jogo

en: Save Modifications
pt: Guardar modificações

en: Scanning
pt: Digitalização

en: Science
pt: Ciência

en: Screensavers
pt: Protetores de ecrã

en: Se_ttings
pt: De_finições

en: Security
pt: Segurança

en: Select _All
pt: Selecion_ar tudo

en: Sequencer
pt: Sequenciador

en: Session Manager: Unknown line %s
pt: Gestor de sessão: linha desconhecida %s

en: Settings
pt: Definições

en: Shooter
pt: Atirador

en: Show Desktop
pt: Mostrar ambiente de trabalho

en: Show Taskbar
pt: Mostrar barra de tarefas

en: Shut_down
pt: Deslig_ar

en: Simulation
pt: Simulação

en: Socket error: %d
pt: Erro de tomada: %d

en: Spirituality
pt: Espiritualidade

en: Sports
pt: Desportos

en: SportsGame
pt: Jogo de desporto

en: Spreadsheet
pt: Folha de cálculo

en: StrategyGame
pt: Jogo de estratégia

en: Support
pt: Suporte

en: Support for JPEG images was not enabled
pt: O suporte para imagens JPEG não foi ativado

en: Support for PNG images was not enabled
pt: O suporte para imagens PNG não foi ativado

en: Support for the %s interface not compiled.
pt: Suporte para a interface %s não compilado.

en: Suspended
pt: Suspenso

en: Syntax error in window options on line %d of %s
pt: Erro de sintaxe nas opções de janela na linha %d de %s

en: System
pt: Sistema

en: T_ile Horizontally
pt: Agrupar hor_izontalmente

en: Tabs
pt: Separadores

en: Telephony
pt: Telefonia

en: TelephonyTools
pt: Ferramentas de telefone

en: TerminalEmulator
pt: Emulador de terminal

en: TextEditor
pt: Editor de texto

en: TextTools
pt: Ferramentas de texto

en: Theme Author:
pt: Autor do tema:

en: Theme Description:
pt: Descrição do tema:

en: Theme Howto
pt: Como fazer dos temas

en: Theme:
pt: Tema:

en: Tile
pt: Mosaico

en: Tile _Vertically
pt: Agrupar _verticalmente

en: Too quick; ignoring %s.
pt: Muito rápido; a ignorar %s.

en: Top Half
pt: Metade superior

en: Top Left
pt: Superior esquerdo

en: Top Right
pt: Superior direito

en: Translation
pt: Tradução

en: Tray _icon
pt: Ícone da área de _notificação

en: Tuner
pt: Sintonizador

en: Unable to create directory %s
pt: Não foi possível criar o diretório %s

en: Unable to rename %s to %s
pt: Não foi possível renomear %s para %s

en: Unable to write to %s
pt: Não foi possível gravar em %s

en: Undo
pt: Anular

en: Unexepected menu keyword: '%s'
pt: Palavra-chave inesperada do menu: '%s'

en: Unexpected: `%s'.
pt: Inesperado: `%s'.

en: Unknown action: `%s'
pt: Ação desconhecida: `%s'

en: Unknown direction in move/resize request: %d
pt: Ordem desconhecida no requerimento para mover/redimensionar: %d

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
pt: Formato desconhecido utilizado pelo dispositivo APM %s (%d).

en: Unknown key name %s in %s
pt: Nome de chave %s desconhecido em %s

en: Unknown keyword '%s'
pt: Palavra-chave desconhecida: '%s'

en: Unknown keyword for a non-container: '%s'.
    Expected either 'key' or 'runonce' here.
pt: Palavra-chave desconhecida para um não-contentor: '%s'.
    Espera-se 'chave' ou 'executar uma vez' aqui.

en: Unknown option '%s'
pt: Opção desconhecida: `%s'

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
pt: Valor desconhecido '%s' para a opção '%s'.

en: Unknown window option: %s
pt: Opção desconhecida de janela: %s

en: Unmanage all applications and restart
    as a terminal. Proceed?
pt: Desagrupar todas as aplicações e reiniciar
    como um terminal. Proceder?

en: Unrecognized argument: %s
pt: Argumento não reconhecido: %s

en: Unrecognized option '%s'.
pt: Opção não reconhecida: '%s'.

en: Unrecognized option: %s
pt: Opção não reconhecida: %s

en: Unsafe characters in URL
pt: Caracteres não seguros na URL

en: Unsupported file format: %s
pt: Formato de ficheiro não suportado: %s

en: Unsupported interface: %s.
pt: Interface não suportada: %s.

en: Unsupported protocol.
pt: Protocolo não suportado.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Options:
    %s
      -C, --copying       Prints license information and exits.
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
pt: Uso: %s [OPÇÕES]
    Opções:
    %s
      -C, --copying       Mostra informação da licença e sai.
      -V, --version       Mostra informação da versão e sai.
      -h, --help          Mostra este ecrã de uso e sai.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Starts the IceWM window manager.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
    %s  --sync              Synchronize X11 commands.
    %s
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    %s
      --replace           Replace an existing window manager.
      -r, --restart       Tell the running icewm to restart itself.
    
      --configured        Print the compile time configuration.
      --directories       Print the configuration directories.
      -l, --list-themes   Print a list of all available themes.
    
    Environment variables:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Directory for user configuration files,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" if exists or
                          "$HOME/.icewm" by default.
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
      MAIL=URL            Location of your mailbox.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
pt: Utilização: %s [OPÇÕES]
    Inicia o gestor de janelas IceWM.
    
    Opções:
      -d, --display=NOME      NOME do servidor X a usar.
    %s  --sync              Sincroniza os comandos X11.
    %s
      -V, --version       Mostra a informação da versão e sai.
      -h, --help          Mostra esta janela sobre o uso e sai.
    %s
      --replace           Substitui um gestor de janelas existente.
      -r, --restart           Diz para o icewm em execução para reiniciar.
    
      --configured        Mostra a configuração do momento da compilação.
      --directories       Mostra os diretórios de configuração.
      -l, --list-themes   Mostra uma lista de todos os temas disponíveis.
    
    Variáveis do ambiente:
      ICEWM_PRIVCFG=CAMINHO  Diretório para os ficheiros de configuração do
                          utilizador, "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" se existir ou "$HOME/.icewm/"
                          por padrão.  
      DISPLAY=NOME        Nome do servidor X a usar.
      MAIL=URL            Localização da sua caixa de e-mail.
    
    Para reportar falhas, solicitar recursos e comentários, visite:
    %s

en: Usage: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp is a very simple HTML browser for the IceWM window manager.
    It can display a HTML document from file, or browse a website.
    It remembers visited pages in a history, which is navigable
    by key bindings and a context menu (right mouse click).
    It neither supports rendering of images nor JavaScript.
    If no file or URL is given it will display the IceWM Manual
    from %s.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
    
      -B                  Display the IceWM icewmbg manpage.
      -b, --bugs          Display the IceWM bug reports (primitively).
      -f, --faq           Display the IceWM FAQ and Howto.
      -g                  Display the IceWM Github website.
      -i, --icewm         Display the IceWM icewm manpage.
      -m, --manual        Display the IceWM Manual (default).
      -s                  Display the IceWM icesound manpage.
      -t, --theme         Display the IceWM themes Howto.
      -w, --website       Display the IceWM website.
    
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    
    Environment variables:
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
pt: Utilização: %s [OPÇÕES] [ FICHEIRO | URL ]
    
    O IceHelp é um navegador HTML simples para o gestor de janelas IceWM.
    Pode mostrar um documento HTML a partir de um ficheiro, ou navegar num website.
    Lembra-se das páginas visitadas num histórico, que é navegável
    por uma combinação de teclas e um menu de contexto (clique direito do rato).
    Não suporta a renderização de imagens nem JavaScript.
    Se nenhum ficheiro ou URL for fornecido o mesmo irá mostrar o Manual do IceWM
    de %s.
    
    Opções:
      -d, --display=NOME  NOME do servidor X a usar.
      --sync              Sincronizar os comandos X11.
    
      -B                  Mostra a página de manual do icewmbg do IceWM.
      -b, --bugs          Mostra os relatórios de erros do IceWM (primitivo).
      -f, --faq           Mostra as FAQ e o Como Fazer do IceWM.
      -g                  Mostra o website Github do IceWM.
      -i, --icewm         Mostra a página de manual do icewm do IceWM.
      -m, --manual         Mostra o Manual do IceWM (padrão).
      -s                  Mostra a página de manual do icesound do IceWM.
      -t, --theme         Mostra o Como fazer dos temas do IceWM.
      -w, --website       Mostra o website do IceWM.
    
      -V, --version       Mostra a informação da versão e sai.
      -h, --help          Mostra este ecrã de uso e sai.
    
    Variáveis do ambiente:
      DISPLAY=NOME        Nome do servidor X a usar.
    
    Para relatar erros, solicitações de suporte e comentários, visite:
    %s

en: Usage: %s [OPTION]...
    
    Plays audio files on GUI events raised by IceWM.
    The currently configured sound interfaces are: %s.
    Icesound will choose the first of these which is usable.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   X11 display used by IceWM (default: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Specifies a directory with sound files.
                             Default is $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Specifies audio output interfaces. One or more of:
                             %s separated by commas.
    
     -D, --device=DEVICE     Backwards compatibility only: the default device. 
                             Please prefer one of the -A/-O/-S options.
    
     -O, --oss=DEVICE        Specifies the OSS device (default: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Specifies the ALSA device (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Specifies the snooze interval between sound events
                             in milliseconds. Default is 500 milliseconds.
    
     -p, --play=sound        Plays the given sound (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files        Lists the available sound file paths and exits.
    
         --list-sounds       Lists the supported sound filenames and exits.
    
         --list-interfaces   Lists the supported audio interfaces and exits.
    
     -v, --verbose           Be verbose and print out each sound event.
    
     -V, --version           Prints version information and exits.
    
     -h, --help              Prints this help screen and exits.
    
    Return values:
    
      0    Success.
      1    General error.
      2    Command line error.
      3    Subsystems error (ie cannot connect to server).
pt: Utilização: %s [OPÇÃO]...
    
    Reproduz ficheiros áudio em eventos GUI criados pelo IceWM.
    As interfaces sonoras atualmente configuradas são: %s.
    O icesound irá escolher a primeira destas que for utilizável.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   Display X11 usado pelo IceWM (padrão: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Especifica um diretório com ficheiros de som.
                             Padrão é $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Especifica as interfaces de saída de som. Uma ou mais de:
                             %s separadas por vírgula.
    
     -D, --device=DEVICE     Apenas para retro-compatibilidade: o dispositivo padrão. 
                             Prefira uma das opções -A/-O/-S.
    
     -O, --oss=DEVICE        Especifica o dispositivo OSS (padrão: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Especifica o dispositivo ALSA (padrão: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Especifica o intervalo de espera entre os eventos de som
                             em milissegundos. O padrão é 500 milissegundos.
    
     -p, --play=sound        Reproduz o som fornecido (nome ou número) e sai.
    
     -l, --list-files        Lista os caminhos de ficheiros de som disponíveis e sai.
    
         --list-sounds       Lista os nomes de ficheiros de som suportados e sai.
    
         --list-interfaces   Lista as interfaces de áudio suportados e sai.
    
     -v, --verbose           Detalhado e mostra cada evento sonoro.
    
     -V, --version           Mostra a informação da versão e sai.
    
     -h, --help              Mostra este ecrã de ajuda e sai.
    
    Valores de retorno:
    
      0    Sucesso.
      1    Erro geral.
      2    Erro da linha de comandos.
      3    Erro de subsistemas (ex: não foi possível ligar ao servidor).

en: Usage: icewmbg [OPTIONS]
    Where multiple values can be given they are separated by commas.
    When image is a directory then all images from that directory are used.
    
    Options:
      -p, --replace        Replace an existing icewmbg.
      -q, --quit           Tell the running icewmbg to quit.
      -r, --restart        Tell the running icewmbg to restart itself.
      -u, --shuffle        Shuffle/reshuffle the list of background images.
    
      -c, --config=FILE    Load preferences from FILE.
      -t, --theme=NAME     Load the theme with name NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Load background image(s) from FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Use background color(s) from NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Load transparency image(s) from FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Use transparency color(s) from NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Disable/Enable centering background.
      -a, --scaled=0/1     Disable/Enable scaling background.
      -m, --multi=0/1      Disable/Enable multihead background.
      -y, --cycle=SECONDS  Cycle backgrounds every SECONDS.
    
      --display=NAME       Use NAME to connect to the X server.
      --sync               Synchronize communication with X11 server.
    
      -h, --help           Print this usage screen and exit.
      -V, --version        Prints version information and exits.
    
    Loads desktop background according to preferences file:
     DesktopBackgroundCenter  - Display desktop background centered
     DesktopBackgroundScaled  - Display desktop background scaled
     DesktopBackgroundColor   - Desktop background color(s)
     DesktopBackgroundImage   - Desktop background image(s)
     ShuffleBackgroundImages  - Shuffle the list of background images
     SupportSemitransparency  - Support for semitransparent terminals
     DesktopTransparencyColor - Semitransparency background color(s)
     DesktopTransparencyImage - Semitransparency background image(s)
     DesktopBackgroundMultihead - One background over all monitors
     CycleBackgroundsPeriod   - Seconds between cycling over backgrounds
    
     center:0 scaled:0 = tiled
     center:1 scaled:0 = centered
     center:1 scaled:1 = fill one dimension and keep aspect ratio
     center:0 scaled:1 = fill both dimensions and keep aspect ratio
pt: Uso: icewmbg [OPÇÕES]
    Quando múltiplos valores podem ser fornecidos, são separados por vírgula.
    Quando a imagem é um diretório, todas as imagens deste diretório serão usadas.
    
    Opções:
      -p, --replace        Substitui um icewmbg existente.
      -q, --quit          Encerra o icewmbg em execução.
      -r, --restart       Reinicia o icewmbg em execução.
      -u, --shuffle        Baralhar a lista de imagens de fundo.
    
      -c, --config=FICHEIRO   Carrega as preferências do FICHEIRO.
      -t, --theme=FICHEIRO    Carrega o tema do FICHEIRO.
    
      -i, --image=FICHEIRO(S)  Carrega a imagem de fundo do FICHEIRO.
      -k, --color=NOME(S)  Usa a cor de fundo do NOME.
    
      -s, --semis=FICHEIRO(S)  Carrega a imagem de transparência do FICHEIRO.
      -x, --trans=NOME(S)  Usa a cor de transparência do NOME.
    
      -e, --center=0/1     Desativar/Ativar fundo centralizado.
      -a, --scaled=0/1     Desativar/Ativar fundo ajustado.
      -m, --multi=0/1      Desativar/Ativar fundo em vários monitores.
      -y, --cycle=SEGUNDOS  Troca o fundo a cada X SEGUNDOS.
    
      --display=NOME      Usar NOME para ligar o servidor X.
      --sync              Sincroniza a comunicação com o servidor X11.
    
      -h, --help          Mostra este ecrã de uso e sai.
      -V, --version       Mostra informações da versão e sai.
    
    Carrega o fundo do ambiente de trabalho conforme o ficheiro de preferências:
     DesktopBackgroundCenter  - Mostra o fundo centralizado
     DesktopBackgroundScaled  - Mostra o fundo ajustado
     DesktopBackgroundColor   - Cor de fundo
     DesktopBackgroundImage   - Imagem de fundo
     ShuffleBackgroundImages  - Baralha a lista das imagens de fundo
     SupportSemitransparency  - Suporte para terminais semitransparentes
     DesktopTransparencyColor - Cor de fundo semitransparente
     DesktopTransparencyImage - Imagem de fundo semitransparente
     DesktopBackgroundMultihead - Mesmo fundo em todos os monitores
     CycleBackgroundsPeriod   - Segundos entre os ciclos de imagens de fundo
    
     center:0 scaled:0 = ladrilhado
     center:1 scaled:0 = centralizado
     center:1 scaled:1 = preenche uma dimensão e mantém a proporção
     center:0 scaled:1 = preenche ambas dimensões e mantém a proporção

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
pt: Uso: icewmhint classe.instância opção argumento

en: User:
pt: Utilizador:

en: Using %s audio.
pt: A usar áudio %s.

en: Using MailBox "%s"
pt: A usar Correio: "%s"

en: Utility
pt: Utilitário

en: VectorGraphics
pt: Gráficos vetoriais

en: Video
pt: Vídeo

en: VideoConference
pt: Vídeo conferência

en: Viewer
pt: Visualizador

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
pt: ATENÇÃO! Qualquer alteração não guardada será perdida
    ao interromper este cliente. Deseja continuar?

en: Waiting to replace the old window manager
pt: A aguardar a substituição do gestor de janelas antigo

en: Warning:
pt: Atenção:

en: WebBrowser
pt: Navegador Web

en: WebDevelopment
pt: Desenvolvimento Web

en: Window List Menu
pt: Menu de lista de janelas

en: Window list
pt: Lista de janelas

en: WordProcessor
pt: Processador de texto

en: Workspace out of range: %ld
pt: Área de trabalho fora de alcance: %ld

en: Workspace:
pt: Área de trabalho:

en: Wrap Lines
pt: Envolver linhas

en: Write to socket failed: %s
pt: Falha ao gravar no socket: %s

en: _About
pt: _Acerca

en: _Above Dock
pt: _Sobre a doca

en: _Arrange
pt: _Organizar

en: _Below
pt: Em_baixo

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Cancel logout
pt: _Cancelar saída

en: _Check
pt: _Verificar

en: _Click to focus
pt: _Clicar para focar

en: _Close
pt: Fec_har

en: _Combine
pt: _Combinar

en: _Copy
pt: _Copiar

en: _Disable
pt: _Desativar

en: _Dock
pt: _Doca

en: _Explicit focus
pt: Foco _explícito

en: _Focus
pt: _Foco

en: _Fullscreen
pt: Ecrã _inteiro

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Hibernate
pt: _Hibernar

en: _Hide
pt: _Ocultar

en: _Hide All
pt: Ocultar _tudo

en: _Kill Client
pt: _Interromper cliente

en: _Logout
pt: _Sair da sessão

en: _Logout...
pt: _Sair...

en: _Lower
pt: Para trá_s

en: _Minimize All
pt: _Minimizar tudo

en: _Move
pt: _Mover

en: _OK
pt: _ACEITAR

en: _OnTop
pt: Em _cima

en: _Paste
pt: Co_lar

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Quiet sloppy focus
pt: Foco _quieto

en: _Raise
pt: Para _frente

en: _Refresh
pt: _Atualizar

en: _Restart icewm
pt: _Reiniciar o icewm

en: _Restore
pt: _Restaurar

en: _Run...
pt: _Executar...

en: _Separate
pt: _Separar

en: _Show
pt: _Mostrar

en: _Size
pt: _Tamanho

en: _Sleep mode
pt: S_uspender

en: _Sloppy mouse focus
pt: _Foco segue o rato

en: _Suspend
pt: _Suspender

en: _Terminate Process
pt: T_erminar processo

en: _Themes
pt: _Temas

en: _Undo
pt: _Desfazer

en: _Window list
pt: Lista de _janelas

en: _Windows
pt: _Janelas

en: ao_open_live failed with %d
pt: ao_open_live falhou com %d

en: ao_play failed
pt: ao_play falhou

en: disconnected
pt: desligado

en: done.
pt: concluído.

en: down
pt: em baixo

en: icewm - About
pt: icewm - Sobre

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
pt: iconv não supre (suficientes) %s para conversores %s.

en: layout:
pt: esquema:

en: model:
pt: modelo:

en: options:
pt: opções:

en: power:	%s
pt: energia:	%s

en: restart %s.
pt: reiniciar %s.

en: rules:
pt: regras:

en: workspace #%d: `%s'
pt: área de trabalho #%d: `%s'
