icewm 1.4.2.1038 - en to da translation catalogue (459 entries)

en: 
      --debug             Print generic debug messages.
      --debug-z           Print debug messages regarding window stacking.
da: 
      --debug             Udskriv generiske fejlsøgningsmeddelelser.
      --debug-z           Udskriv fejlsøgningsmeddelelser vedrørende vinduesstakning.

en: 
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load theme from FILE.
      -s, --splash=IMAGE  Briefly show IMAGE on startup.
      -p, --postpreferences  Print preferences after all processing.
      --rewrite-preferences  Update an existing preferences file.
      --trace=conf,icon   Trace paths used to load configuration.
da: 
      -a, --alpha         Brug en 32-bit visuel for gennemsigtighed.
      -c, --config=FIL    Indlæs præferencer fra FIL.
      -t, --theme=FIL     Indlæs tema fra FIL.
      -s, --splash=BILLEDE Vis kortvarigt BILLEDE under opstart.
      -p, --postpreferences  Udskriv præferencer efter endt behandling.
    --rewrite-preferences Opdater en eksisterende præference fil.
      --trace=konf,ikon   Spor stier som blev brugt til at indlæse konfiguration.

en: 
    ACPI Temp:
da: 
    ACPI-temperatur:

en: 
    CPU Freq: %.3fGHz
da: 
    CPU-frekvens: %.3fGHz

en: 
    Debugging options:
      -v, --valgrind      Let "/usr/bin/valgrind" run icewm.
                          Thoroughly examines the execution of icewm.
      -g, --catchsegv     Let "/usr/bin/catchsegv" run icewm.
                          Gives a backtrace if icewm segfaults.
da: 
    Debugging indstillinger:
      -v, --valgrind      Lad "/usr/bin/valgrind" køre icewm.
                          Grundig gennemgang af eksekvering af icewm.
      -g, --catchsegv     Lad "/usr/bin/catchsegv" køre icewm.
                          Giver tilbagesporing hvis icewm segfaults.

en: 
    Ram (free): %5.3f (%.3f) G
da: 
    Ram (ledig): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Ram (user): %5.3f (%.3f) G
da: 
    Ram (bruger): %5.3f (%.3f) G

en: 
    Swap (free): %.3f (%.3f) G
da: 
    Swap (ledig): %.3f (%.3f) G

en:   --client-id=ID      Client id to use when contacting session manager.
da:   --client-id=ID      Klient-id som skal bruges når sessionshåndteringen kontaktes.

en:   -c, --config=FILE   Let IceWM load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Let IceWM load the theme from FILE.
    
      -d, --display=NAME  Use NAME to connect to the X server.
      -a, --alpha         Use a 32-bit visual for translucency.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -i, --icewm=FILE    Use FILE as the IceWM window manager.
      -o, --output=FILE   Redirect all output to FILE.
    
      -b, --nobg          Do not start icewmbg.
      -n, --notray        Do not start icewmtray.
      -s, --sound         Also start icesound.
da:   -c, --config=FIL    Lad IceWM indlæse præferencer fra FIL.
      -t, --theme=FIL     Lad IceWM indlæse temaet fra FIL.
    
      -d, --display=NAVN  Brug NAVN til at oprette forbindelse til X-serveren.
      -a, --alpha         Brug en 32-bit visuel for gennemsigtighed.
      --sync              Synkroniser kommunikation med X11-server.
    
      -i, --icewm=FIL     Brug FIL som IceWM-vindueshåndteringen.
    -o,--output=FILE Omdiriger alt output til FIL.
    
      -b, --nobg          Start ikke icewmbg.
      -n, --notray        Start ikke icewmtray.
      -s, --sound         Start også icesound.

en:   -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
da:   -d, --display=NAVN  NAVN på X-serveren som skal bruges.
      --sync              Synkroniser X11-kommandoer.

en:   -n, --notify        Notify parent process by sending signal USR1.
      --display=NAME      Use NAME to connect to the X server.
      --sync              Synchronize communication with X11 server.
    
      -c, --config=FILE   Load preferences from FILE.
      -t, --theme=FILE    Load the theme from FILE.
da:   -n, --notify        Underret forælderproces ved at sende signal USR1.
      --display=NAVN      Brug NAVN til at oprette forbindelse til X-serveren.
      --sync              Synkroniser kommunikation med X11-server.
    
      -c, --config=FIL    Indlæs præferencer fra FIL.
      -t, --theme=FIL     Indlæs temaet fra FIL.

en:  - Charging
da:  - Oplader

en:  - Full
da:  - Fuld

en:  - Power
da:  - Strøm

en:  IceWM crashed for the second time in 10 seconds. 
     Do you wish to:
    
    	1: Restart IceWM?
    	2: Abort this session?
    	3: Run a terminal?
da:  IceWM holdt op med at virke for anden gang indenfor 10 sekunder. 
     Ønsker du:
    
    	1: Genstart IceWM?
    	2: Afbryde sessionen?
    3: Køre en terminal?

en: $USER or $LOGNAME not set?
da: $USER eller $LOGNAME ikke sat?

en: %ld mail message, %ld unread.
da: %ld postbesked, %ld ulæst.

en: %ld mail message.
da: %ld postbesked.

en: %ld mail messages, %ld unread.
da: %ld postbeskeder, %ld ulæst.

en: %ld mail messages.
da: %ld postbeskeder.

en: %lu. Workspace %-.32s
da: %lu. arbejdsområde %-.32s

en: %s configuration directories:
da: %s konfigurationsmapper:

en: %s configured options:%s
da: %s konfigurerede tilvalg:%s

en: %s exited with status %d.
da: %s afsluttede med status %d.

en: %s was killed by signal %d.
da: %s blev dræbt med signal %d.

en: %s: Invalid number of channels
da: %s: Ugyldigt antal kanaler

en: %s: select failed
da: %s: valg mislykkedes

en: '%s' produces no output
da: "%s" producerer intet output

en: '%s' timed out!
da: '%s' udløb!

en: 2DGraphics
da: 2D grafik

en: 3DGraphics
da: 3D grafik

en: <none>
da: <ingen>

en: A window manager is already running, use --replace to replace it
da: En anden vindueshåndtering kører allerede, brug --replace til at erstatte den

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Accessories
da: Tilbehør

en: Action `%s' requires at least %d arguments.
da: Handlingen "%s" kræver mindst %d argumenter.

en: ActionGame
da: Actionspil

en: Adult
da: Voksen

en: AdventureGame
da: Eventyrspil

en: All Workspaces
da: Alle arbejdsområder

en: Alt+Left
da: Alt+Venstre

en: Alt+Right
da: Alt+Højre

en: Amusement
da: Underholdning

en: Another window manager already running, exiting...
da: En anden vindueshåndtering kører allerede, afslutter...

en: ArcadeGame
da: Arkadespil

en: Archiving
da: Arkivering

en: Arrange _Icons
da: Arranger _ikoner

en: Art
da: Kunst

en: ArtificialIntelligence
da: Kunstig intelligens

en: Astronomy
da: Astronomi

en: Audio
da: Lyd

en: AudioVideo
da: LydVideo

en: AudioVideoEditing
da: Lyd- og videoredigering

en: BUG? Imlib was able to read "%s"
da: FEJL? Imlib kunne godt læse "%s"

en: BUG? Malformed XPM header but Imlib was able to parse "%s"
da: FEJL? Fejlformatteret XPM-hoved men Imlib kunne godt fortolke "%s"

en: BUG? Unexpected character but Imlib was able to parse "%s"
da: FEJL? Uventet tegn men Imlib kunne godt fortolke "%s"

en: BUG? Unexpected end of XPM file but Imlib was able to parse "%s"
da: FEJL? Uventet afslutning på XPM-fil men Imlib kunne godt fortolke "%s"

en: Back
da: Tilbage

en: Bad argument %d to command '%s'
da: Dårligt argument %d til kommando "%s"

en: Bad argument: %s for %s [%d,%d]
da: Dårligt argument: %s for %s [%d,%d]

en: Biology
da: Biologi

en: BlocksGame
da: Blokkespil

en: BoardGame
da: Brætspil

en: Bottom Half
da: Nedre Halvdel

en: Bottom Left
da: Nederst til Venstre

en: Bottom Right
da: Nederst til Højre

en: Buffers:
da: Buffere:

en: Building
da: Bygning

en: C
da: O

en: CLOCK
da: UR

en: CPU %s Load: %3.2f %3.2f %3.2f, %u
da: CPU %s-belastning: %3.2f %3.2f %3.2f, %u

en: Ca_scade
da: _Overlappet

en: Cached:
da: Mellemlagret:

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Calendar
da: Kalender

en: Can't ioctl the APM device %s
da: Kan ikke ioctl APM-enheden%s

en: Can't open display: %s. X must be running and $DISPLAY set.
da: Kan ikke åbne skærm: %s. X skal køre og $DISPLAY sat.

en: Can't open the APM device %s
da: Kunne ikke åbne APM-enheden %s

en: Cannot get geometry of window 0x%lx
da: Kan ikke hente geometrien af vinduet 0x%lx

en: Cannot start, because another icewmbg is still running.
da: Kan ikke starte eftersom en anden icewmbg stadig kører.

en: CardGame
da: Kortspil

en: Center
da: Midt

en: Chart
da: Diagram

en: Chemistry
da: Kemi

en: Client %s with PID %ld fails to respond.
    Do you wish to terminate this client?
da: Klient %s med PID %ld kunne ikke svare
    Ønsker du at afbryde denne klient?

en: Clock
da: Ur

en: Close
da: Luk

en: CodeSet:
da: Tegnsæt:

en: Compression
da: Komprimering

en: ComputerScience
da: Computervidenskab

en: Confirm Logout
da: Bekræft udlogning

en: Confirm Restart as Terminal
da: Bekræft Genstart som Terminal

en: Construction
da: Konstruktion

en: ContactManagement
da: Kontakthåndtering

en: Contents
da: Indhold

en: Core
da: Kerne

en: Could not connect to %s: %s
da: Kan ikke oprette forbindelse til %s: %s

en: Could not get GUI event property
da: Kunne ikke få GUI-hændelse-egenskab

en: Could not load font "%s".
da: Kunne ikke indlæse skrifttype "%s".

en: Could not load fontset "%s".
da: Kunne ikke indlæse skrifttypesæt "%s".

en: Could not load image "%s"
da: Kunne ikke indlæse billede "%s"

en: Could not locate curl or wget in PATH
da: Kunne ikke finde curl eller wget i PATH

en: Could not open OSS device %s
da: Kunne ikke åbne OSS-enhed %s

en: Could not parse color "%s"
da: Kunne ikke indlæse farve "%s"

en: Could not post OSS
da: Kunne ikke indsende OSS

en: Could not reset OSS DSP
da: Kunne ikke nulstille OSS-DSP

en: Could not restart: %s
    Does $PATH lead to %s?
da: Kunne ikke genstarte: %s
    Leder $PATH til %s?

en: Could not set OSS channels
da: Kunne ikke sætte OSS-kanaler

en: Could not set OSS format
da: Kunne ikke sætte OSS-format

en: Could not set OSS stereo
da: Kunne ikke sætte OSS-stereo

en: Could not sync OSS
da: Kunne ikke synkronisere OSS

en: Ctrl+B
da: Ctrl+Q

en: Ctrl+F
da: Ctrl+QF

en: Ctrl+I
da: Ctrl+l

en: Cu_t
da: _Klip

en: Custo_m
da: _Tilpasset

en: DNS name lookup failed for %s
da: DNS-navneopslag mislykkedes for %s

en: D_esktop
da: _Skrivebord

en: DataVisualization
da: Datavisualisering

en: Date
da: Dato

en: Debugger
da: Fejlretter

en: Default
da: Standard

en: Del
da: Slet

en: DesktopSettings
da: Skrivebordsindstillinger

en: Development
da: Udvikling

en: Dialup
da: Opkald

en: Dictionary
da: Ordbog

en: DiscBurning
da: Diskbrænding

en: Documentation
da: Dokumentation

en: EWMH window state
da: EWMH vinduestilstand

en: Economy
da: Økonomi

en: Editors
da: Tekstredigering

en: Education
da: Uddannelse

en: Electricity
da: Elektricitet

en: Electronics
da: Elektronik

en: Email
da: E-mail

en: Engineering
da: Ingeniørvidenskab

en: Enter a new value for %s:
da: Indtast en ny værdi for %s:

en: Error at %s '%s'
da: Fejl ved %s "%s"

en: Error at includeprog '%s'
da: Fejl ved includeprog '%s'

en: Error at keyword '%s' for %s
da: Fejl ved nøgleord "%s" for %s

en: Error at menuprog '%s'
da: Fejl ved menuprog "%s"

en: Error at menuprogreload: '%s'
da: Fejl ved menuprogreload: '%s'

en: Error checking mailbox.
da: Fejl under kontrol af postkasse.

en: Expand Tabs
da: Udvid faneblade

en: FAQ
da: OSS

en: Failed to become the owner of the %s selection
da: Kunne ikke blive ejeren af %s-valget

en: Failed to connect to audio interfaces %s.
da: Kunne ikke oprette forbindelse til lydgrænseflader %s.

en: Failed to create a temporary file
da: Kunne ikke oprette en midlertidig fil

en: Failed to decompress %s
da: Kunne ikke udpakke %s

en: Failed to determinate the current locale's codeset. Assuming ISO-8859-1.
da: Kunne ikke fastsætte tegnsættet for den nuværende lokalitet. Antager ISO-8859-1.

en: Failed to execute %s
da: Kunne ikke eksekvere %s

en: Failed to execute system(%s) (%d)
da: Kunne ikke eksekvere system(%s) (%d)

en: Failed to find %s command
da: Kunne ikke finde %s-kommandoen

en: Failed to load image '%s'.
da: Kunne ikke indlæse billede "%s".

en: Failed to load theme %s
da: Kunne ikke indlæse tema %s

en: Failed to open file for reading.
da: Kunne ikke åbn fil til læsning.

en: Failed to parse URL "%s".
da: Kunne ikke fortolke URL'en "%s".

en: Favorite Applications
da: Favoritprogrammer

en: FileManager
da: Filhåndtering

en: FileTools
da: Filværktøjer

en: FileTransfer
da: Filoverførsel

en: Filesystem
da: Filsystem

en: Finance
da: Finans

en: Find next
da: Find næste

en: FlowChart
da: Flowdiagram

en: For help please consult the man page icesh(1).
da: Se man-siden for icesh(1), for at få hjælp.

en: For keyboard switching, please install setxkbmap.
da: For tastatur skift, installer setxkbmap.

en: Forward
da: Frem

en: Free:
da: Ledig:

en: GNOME window layer
da: GNOME vindueslag

en: GUIDesigner
da: GUI-designer

en: Game
da: Spil

en: Geography
da: Geografi

en: Geology
da: Geologi

en: Geoscience
da: Geovidenskab

en: Graphics
da: Grafik

en: Gravity symbols
da: Tyngdekraftsymboler

en: HamRadio
da: Ham-radio

en: HardwareSettings
da: Hardwareindstillinger

en: Hex View
da: Hex-visning

en: Hide
da: Skjul

en: Hide Taskbar
da: Skjul værktøjslinje

en: History
da: Historie

en: Humanities
da: Humaniora

en: IRCClient
da: IRC-klient

en: IceWM crash response
da: Svar til IceWM-nedbrud

en: IceWM tray option
da: IceWM-bakketilvalg

en: Icon View
da: Ikonvisning

en: Ignoring option '%s'
da: Ignorerer tilvalg "%s"

en: Image not readable: %s
da: Billede kan ikke læses: %s

en: ImageProcessing
da: Billedbehandling

en: Incomplete hex escape in URL at position %d.
da: Ufuldstændig hex-undvigelse i URL på placeringen %d.

en: Index
da: Indeks

en: InstantMessaging
da: Straksbeskeder

en: Interface %s:
      Current rate (in/out):	%li %s/%li %s
      Current average (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Transferred (in/out):	%lli %s/%lli %s
      Online time:	%ld:%02ld:%02ld%s%s
da: Grænseflade %s:
      Nuværende hastighed (ind/ud):	%li %s/%li %s
      Nuværende gennemsnit (ind/ud):	%lli %s/%lli %s
      Overført (ind/ud):	%lli %s/%lli %s
      Opkoblet tid:	%ld:%02ld:%02ld%s%s

en: Invalid PID: `%s'
da: Ugyldig PID: "%s"

en: Invalid Xinerama: `%s'.
da: Ugyldigt Xinerama: "%s".

en: Invalid argument: `%s'
da: Ugyldigt argument: "%s"

en: Invalid expression: `%s'
da: Ugyldigt udtryk: "%s"

en: Invalid hex escape in URL at position %d.
da: Ugyldig hex-undvigelse i URL på placeringen %d.

en: Invalid layer: `%s'.
da: Ugyldigt lag: "%s".

en: Invalid mailbox path: "%s"
da: Ugyldig postkassesti: "%s"

en: Invalid mailbox port: "%s"
da: Ugyldig postkasseport: "%s"

en: Invalid mailbox protocol: "%s"
da: Ugyldig postkasseprotokol: "%s"

en: Invalid multibyte string "%s": %s
da: Ugyldig multibytestreng "%s": %s

en: Invalid path: %s
da: Ugyldig sti: %s

en: Invalid state: `%s'.
da: Ugyldig tilstand: "%s".

en: Invalid window identifier: `%s'
da: Ugyldig vinduesidentifikator: "%s"

en: Invalid workspace name: `%s'
da: Ugyldigt arbejdsområdenavn: "%s"

en: Keyboard
da: Tastatur

en: KidsGame
da: Børnespil

en: Kill Client:
da: Dræb klient:

en: Kill _Process
da: Dræb _proces

en: La_yer
da: L_ag

en: Language:
da: Sprog:

en: Languages
da: Sprog

en: Left Half
da: Venstre Halvdel

en: Limit _Workarea
da: Afgræns _arbejdsområde

en: List View
da: Listevisning

en: Literature
da: Litteratur

en: Load:
da: Belastning:

en: Loading of pixmap "%s" failed
da: Indlæsning af pixelkort "%s" mislykkedes

en: Loading of pixmap "%s" failed: %s
da: Indlæsning af pixelkort "%s" mislykkedes: %s

en: Loc_k Workstation
da: Lås _arbejdsstation

en: Locale not supported by C library or Xlib. Falling back to 'C' locale'.
da: Lokalitet understøttes ikke af C-biblioteket or Xlib. Indlæser standard-"C"-lokalitet.

en: Lock _Workstation
da: Lås _arbejdsstation

en: LogicGame
da: Logikspil

en: Logout will close all active applications.
    Proceed?
da: Udlogning vil lukke alle aktive programmer.
    Fortsæt?

en: MAIL
da: POST

en: MEM
da: HUK

en: Ma_ximize
da: Ma_ksimer

en: Manual
da: Manuelt

en: Maps
da: Kort

en: Math
da: Matematik

en: Maximize
da: Maksimer

en: MaximizeHori_z
da: Maksimer_Vandret

en: Maximize_Vert
da: Maksimer_Lodret

en: MedicalSoftware
da: Medicinsk software

en: Memory Total:
da: Hukommelse i alt:

en: Mi_nimize
da: Mi_nimer

en: Minimize
da: Minimer

en: Missing codesets for fontset "%s":
da: Manglende tegnsæt for skrifttypesæt "%s":

en: Missing command argument
da: Manglende kommandoargument

en: Missing filename argument to include statement
da: Manglende filnavn-argument til include-udsagn

en: Missing program setxkbmap
da: Manglende program setxkbmap

en: Monitor
da: Overvågning

en: Motif decorations
da: Motif-dekorationer

en: Motif functions
da: Motif-funktioner

en: Move _To
da: Flyt _til

en: Multimedia
da: Multimedie

en: Music
da: Musik

en: Named symbols of the domain `%s' (numeric range: %ld-%ld):
da: Navngivne symboler af domænet "%s" (numerisk område: %ld-%ld):

en: Network
da: Netværk

en: New
da: Ny

en: News
da: Nyheder

en: Next
da: Næste

en: No actions specified.
da: Ingen handlinger anført.

en: No audio for %s
da: Ingen lyd til %s

en: No windows found.
da: Ingen vinduer fundet.

en: NumericalAnalysis
da: Numerisk analyse

en: OSS incomplete write (%d/%d)
da: OSS ufuldstændig skrivning (%d/%d)

en: OSS write failed
da: OSS-skrivning mislykkedes

en: Occupy _All
da: _På alle

en: Office
da: Kontor

en: Open
da: Åbn

en: Open in Browser
da: Åben i Browser

en: Other
da: Andre

en: Out of memory (len=%d).
da: Ikke mere ledig hukommelse (len=%d).

en: P
da: S

en: PackageManager
da: Pakkehåndtering

en: ParallelComputing
da: Parallel databehandling

en: Paste _Selection
da: Ind_sæt markering

en: Path does not refer to a file.
da: Stien refererer ikke til en fil.

en: Photography
da: Fotografi

en: Physics
da: Fysik

en: Player
da: Afspiller

en: Playing sample #%d (%s)
da: Afspiller prøve nr. %d (%s)

en: Presentation
da: Præsentation

en: Previous
da: Foregående

en: Printing
da: Udskrivning

en: Profiling
da: Profilering

en: Programs
da: Programmer

en: ProjectManagement
da: Projekthåndtering

en: Publishing
da: Udgivelse

en: R_aise
da: _Hæv

en: Raise/Lower
da: Hæv/sænk

en: RasterGraphics
da: Rastergrafik

en: Re_boot
da: _Genstart

en: Received GUI event %s
da: Modtog GUI-hændelse %s

en: Received invalid GUI event %d
da: Modtog ugyldig GUI-hændelse %d

en: Received signal %s: Terminating...
da: Modtog signal %s: Afslutter...

en: Recorder
da: Optager

en: Reload
da: Genindlæs

en: RemoteAccess
da: Fjernadgang

en: Restart
da: Genstart

en: Restart _Icewm
da: Genstart _Icewm

en: Restart _Xterm
da: Genstart _Xterm

en: Restore
da: Gendan

en: RevisionControl
da: Revisionsstyring

en: Right Half
da: Højre Halvdel

en: Robotics
da: Robotteknologi

en: RolePlaying
da: Rollespil

en: Roll_up
da: Rul _op

en: Rolldown
da: Rul ned

en: Rollup
da: Rul op

en: S_trict mouse focus
da: _Strengt musefokus

en: Same Game
da: Start spillet igen

en: Save Modifications
da: Gem ændringer

en: Scanning
da: Skanning

en: Science
da: Naturvidenskab

en: Screensavers
da: Pauseskærme

en: Se_ttings
da: _Indstillinger

en: Security
da: Sikkerhed

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Session Manager: Unknown line %s
da: Sessionshåndtering: Ukendt linje %s

en: Settings
da: Indstillinger

en: Shooter
da: Skydespil

en: Show Desktop
da: Vis skrivebord

en: Show Taskbar
da: Vis værktøjslinje

en: Shut_down
da: _Luk ned

en: Simulation
da: Simulering

en: Socket error: %d
da: Sokkelfejl: %d

en: Spirituality
da: Spiritualitet

en: Sports
da: Sport

en: SportsGame
da: Sportsspil

en: Spreadsheet
da: Regneark

en: StrategyGame
da: Strategispil

en: Support for JPEG images was not enabled
da: Understøttelse af JPEG billeder var ikke aktiveret

en: Support for PNG images was not enabled
da: Understøttelse af PNG billeder var ikke aktiveret

en: Support for the %s interface not compiled.
da: Understøttelse for %s grænseflade ikke oversat.

en: Suspended
da: I hvile

en: Syntax error in window options on line %d of %s
da: Syntaksfejl i vinduestilvalg på linje %d af %s

en: T_ile Horizontally
da: Fliselæg _vandret

en: Telephony
da: Telefoni

en: TelephonyTools
da: Telefoniværktøjer

en: TerminalEmulator
da: Terminalemulator

en: TextEditor
da: Tekstredigering

en: TextTools
da: Tekstværktøjer

en: Theme Author:
da: Temaets forfatter:

en: Theme Description:
da: Temaets beskrivelse:

en: Theme Howto
da: Temaers Howto

en: Theme:
da: Tema:

en: Tile
da: Flise

en: Tile _Vertically
da: Fliselæg _lodret

en: Too quick; ignoring %s.
da: For hurtig; ignorerer %s.

en: Top Half
da: Øvre Halvdel

en: Top Left
da: Øverst til Venstre

en: Top Right
da: Øverst til Højre

en: Translation
da: Oversættelse

en: Tray _icon
da: _Bakkeikon

en: Unable to create directory %s
da: Kan ikke oprette mappe %s

en: Unable to rename %s to %s
da: Kan ikke omdøbe %s til %s

en: Unable to write to %s
da: Kan ikke skrive til %s

en: Undo
da: Fortryd

en: Unexepected menu keyword: '%s'
da: Ukendt menu nøgleord: '%s'

en: Unexpected: `%s'.
da: Uventet menunøgleord: '%s'.

en: Unknown action: `%s'
da: Ukendt handling: "%s"

en: Unknown direction in move/resize request: %d
da: Ukendt retning i flyt-/tilpas størrelse-forespørgsel: %d

en: Unknown format used by APM device %s (%d).
da: Ukendt format brugt af APM-enheden %s (%d).

en: Unknown key name %s in %s
da: Ukendt nøglenavn %s i %s

en: Unknown keyword '%s'
da: Ukendt nøgleord "%s"

en: Unknown keyword for a non-container: '%s'.
    Expected either 'key' or 'runonce' here.
da: Ukendt nøgleord for en ikke-beholder: "%s".
    Ventede enten "key" eller "runonce" her.

en: Unknown option '%s'
da: Ukendt tilvalg "%s"

en: Unknown value '%s' for option '%s'.
da: Ukendt værdi "%s" for tilvalg "%s".

en: Unknown window option: %s
da: Ukendt vinduestilvalg: %s

en: Unmanage all applications and restart
    as a terminal. Proceed?
da: Afstyr alle applikationer og genstart
    som terminal. Forsæt?

en: Unrecognized argument: %s
da: Ugenkendeligt argument: %s

en: Unrecognized option '%s'.
da: Ugenkendeligt tilvalg "%s".

en: Unrecognized option: %s
da: Ugenkendeligt tilvalg: %s

en: Unsafe characters in URL
da: Usikre tegn i URL

en: Unsupported file format: %s
da: Ikke-understøttet fil-format: %s

en: Unsupported interface: %s.
da: Ikke-understøttet grænseflade: %s.

en: Unsupported protocol.
da: Ikke-understøttet protokol.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Options:
    %s
      -C, --copying       Prints license information and exits.
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
da: Anvendelse: %s [TILVALG]
    Tilvalg:
    %s
      -C, --copying       Udskriver licensinformation og afslutter.
      -V, --version       Udskriver versionsinformation og afslutter.
      -h, --help          Udskriver denne anvendelsesskærm og afslutter.

en: Usage: %s [OPTIONS]
    Starts the IceWM window manager.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
    %s  --sync              Synchronize X11 commands.
    %s
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    %s
      --replace           Replace an existing window manager.
      -r, --restart       Tell the running icewm to restart itself.
    
      --configured        Print the compile time configuration.
      --directories       Print the configuration directories.
      -l, --list-themes   Print a list of all available themes.
    
    Environment variables:
      ICEWM_PRIVCFG=PATH  Directory for user configuration files,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" if exists or
                          "$HOME/.icewm" by default.
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
      MAIL=URL            Location of your mailbox.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
da: Anvendelse: %s [TILVALG]
    Starter IceWM-vindueshåndtering.
    
    Tilvalg:
      -d, --display=NAME  NAVN på X-serveren som skal bruges.
    %s  --sync              Synkroniser X11-kommandoer.
    %s
      -V, --version       Udskriver versionsinformation og afslutter.
      -h, --help          Udskriver denne anvendelsesskærm og afslutter.
    %s
      --replace           Erstat en eksisterende vindueshåndtering.
      -r, --restart       Fortæl den kørende icewm at den skal genstarte sig selv.
    
      --configured        Udskriv konfigurationen for kompileringstiden.
      --directories       Udskriv mapperne for konfigurationen.
      -l, --list-themes   Udskriv en liste med alle tilgængelige temaer.
    
    Miljøvariabler:
      ICEWM_PRIVCFG=STI   Mappe som skal bruges til brugerens konfigurationsfiler,
                          "$XDG_CONFIG_HOME/icewm" hvis den findes, ellers
                          "$HOME/.icewm/" som standard.
      DISPLAY=NAVN        Navn på X-serveren som skal bruges.
      MAIL=URL            Placeringen af din postkasse.
    
    Rapportér fejl, supportforespørgsler og kommentarer ved at besøge:
    %s

en: Usage: %s [OPTIONS] [ FILENAME | URL ]
    
    IceHelp is a very simple HTML browser for the IceWM window manager.
    It can display a HTML document from file, or browse a website.
    It remembers visited pages in a history, which is navigable
    by key bindings and a context menu (right mouse click).
    It neither supports rendering of images nor JavaScript.
    If no file or URL is given it will display the IceWM Manual
    from %s.
    
    Options:
      -d, --display=NAME  NAME of the X server to use.
      --sync              Synchronize X11 commands.
    
      -B                  Display the IceWM icewmbg manpage.
      -b, --bugs          Display the IceWM bug reports (primitively).
      -f, --faq           Display the IceWM FAQ and Howto.
      -g                  Display the IceWM Github website.
      -i, --icewm         Display the IceWM icewm manpage.
      -m, --manual        Display the IceWM Manual (default).
      -s                  Display the IceWM icesound manpage.
      -t, --theme         Display the IceWM themes Howto.
      -w, --website       Display the IceWM website.
    
      -V, --version       Prints version information and exits.
      -h, --help          Prints this usage screen and exits.
    
    Environment variables:
      DISPLAY=NAME        Name of the X server to use.
    
    To report bugs, support requests, comments please visit:
    %s
da: Anvendelse: %s [TILVALG] [ FILNAVN | URL ]
    
    IceHelp er en meget simpel HTML-browser til IceWM-vindueshåndteringen.
    Den kan vise et HTML-dokument fra en fil eller gennemse et websted.
    Den husker besøgte sider i en historik, som kan navigeres
    med tastebindinger og en genvejsmenu (højreklik med musen).
    Den understøtter hverken gengivelse af billeder eller JavaScript.
    Hvis der ikke angives nogen fil eller URL, så viser den IceWM-manualen
    fra %s.
    
    Tilvalg:
      --display=NAVN      NAVN på X-serveren som skal bruges.
      --sync              Synkroniser X11-kommandoer.
    
      -B                  Vis IceWM icewmbg-mansiden.
      -b, --bugs          Vis IceWM-fejlrapporter (primitivt).
      -f, --faq           Vis IceWM-FAQ og -Howto.
      -g                  Vis IceWM Github-webstedet.
      -i, --icewm         Vis IceWM icewm-mansiden.
      -m, --manual        Vis IceWM-manual (standard).
      -s                  Vis IceWM icesound-mansiden.
      -t, --theme         Vis IceWM-temaers Howto.
      -w, --website       Vis IceWM-webstedet.
    
      -V, --version       Udskriver versionsinformation og afslutter.
      -h, --help          Udskriver denne anvendelsesskærm og afslutter.
    
    Miljøvariabler:
      DISPLAY=NAVN        Navn på X-serveren som skal bruges.
    
    Rapportér fejl, supportforespørgsler og kommentarer ved at besøge:
    %s

en: Usage: %s [OPTION]...
    
    Plays audio files on GUI events raised by IceWM.
    The currently configured sound interfaces are: %s.
    Icesound will choose the first of these which is usable.
    
    Options:
    
     -d, --display=DISPLAY   X11 display used by IceWM (default: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=DIR    Specifies a directory with sound files.
                             Default is $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LIST    Specifies audio output interfaces. One or more of:
                             %s separated by commas.
    
     -D, --device=DEVICE     Backwards compatibility only: the default device. 
                             Please prefer one of the -A/-O/-S options.
    
     -O, --oss=DEVICE        Specifies the OSS device (default: "%s").
    
     -A, --alsa=DEVICE       Specifies the ALSA device (default: "%s").
    
     -z, --snooze=millisecs  Specifies the snooze interval between sound events
                             in milliseconds. Default is 500 milliseconds.
    
     -p, --play=sound        Plays the given sound (name or number) and exits.
    
     -l, --list-files        Lists the available sound file paths and exits.
    
         --list-sounds       Lists the supported sound filenames and exits.
    
         --list-interfaces   Lists the supported audio interfaces and exits.
    
     -v, --verbose           Be verbose and print out each sound event.
    
     -V, --version           Prints version information and exits.
    
     -h, --help              Prints this help screen and exits.
    
    Return values:
    
      0    Success.
      1    General error.
      2    Command line error.
      3    Subsystems error (ie cannot connect to server).
da: Anvendelse: %s [TILVALG]...
    
    Afspiller lydfiler ved GUI-hændelser som er rejst af IceWM.
    De nuværende konfigurerede lydgrænseflader er: %s.
    Icesound vil vælge den første som kan anvendes.
    
    Tilvalg:
    
     -d, --display=DISPLAY   Display brugt af IceWM (standard: $DISPLAY).
    
     -s, --sample-dir=MAPPE  Angiver en mappe med lydfiler.
                             Standard er $HOME/.config/icewm/sounds.
    
     -i, --interface=LISTE   Angiver lydoutput-grænseflader. En eller flere af:
                             %s adskilt af kommaer.
    
     -D, --device=ENHED      Kun bagudkompatibel: standardenheden.
                             Foretræk venligst et af tilvalgende -A/-O/-S.
    
     -O, --oss=ENHED         Angiver OSS-enheden (standard: "%s").
    
     -A, --alsa=ENHED        Angiver ALSA-enheden (standard: "%s").
    
     -z, --snooze=millisek   Angiver snooze-intervallet mellem lydhændelser
                             i millisekunder. Standard er 500 millisekunder.
    
     -p, --play=lyd          Afspiller den givne lyd (navn eller nummer) og afslutter.
    
     -l, --list-files        Viser de tilgængelig lydfilstier og afslutter.
    
         --list-sounds       Viser de understøttede lydfilnavne og afslutter.
    
         --list-interfaces   Viser de understøttede lydgrænseflader og afslutter.
    
     -v, --verbose           Vær udførlig og udskriv hver lydhændelse.
    
     -V, --version           Udskriver versionsinformation og afslutter.
    
     -h, --help              Udskriver denne hjælp-skærm og afslutter.
    
    Returværdier:
    
      0    Succes.
      1    Generel fejl.
      2    Fejl ved kommandolinje.
      3    Fejl ved undersystem (dvs. kan ikke oprette forbindelse til server).

en: Usage: icewmbg [OPTIONS]
    Where multiple values can be given they are separated by commas.
    When image is a directory then all images from that directory are used.
    
    Options:
      -p, --replace        Replace an existing icewmbg.
      -q, --quit           Tell the running icewmbg to quit.
      -r, --restart        Tell the running icewmbg to restart itself.
      -u, --shuffle        Shuffle/reshuffle the list of background images.
    
      -c, --config=FILE    Load preferences from FILE.
      -t, --theme=NAME     Load the theme with name NAME.
    
      -i, --image=FILE(S)  Load background image(s) from FILE(S).
      -k, --color=NAME(S)  Use background color(s) from NAME(S).
    
      -s, --semis=FILE(S)  Load transparency image(s) from FILE(S).
      -x, --trans=NAME(S)  Use transparency color(s) from NAME(S).
    
      -e, --center=0/1     Disable/Enable centering background.
      -a, --scaled=0/1     Disable/Enable scaling background.
      -m, --multi=0/1      Disable/Enable multihead background.
      -y, --cycle=SECONDS  Cycle backgrounds every SECONDS.
    
      --display=NAME       Use NAME to connect to the X server.
      --sync               Synchronize communication with X11 server.
    
      -h, --help           Print this usage screen and exit.
      -V, --version        Prints version information and exits.
    
    Loads desktop background according to preferences file:
     DesktopBackgroundCenter  - Display desktop background centered
     DesktopBackgroundScaled  - Display desktop background scaled
     DesktopBackgroundColor   - Desktop background color(s)
     DesktopBackgroundImage   - Desktop background image(s)
     ShuffleBackgroundImages  - Shuffle the list of background images
     SupportSemitransparency  - Support for semitransparent terminals
     DesktopTransparencyColor - Semitransparency background color(s)
     DesktopTransparencyImage - Semitransparency background image(s)
     DesktopBackgroundMultihead - One background over all monitors
     CycleBackgroundsPeriod   - Seconds between cycling over backgrounds
    
     center:0 scaled:0 = tiled
     center:1 scaled:0 = centered
     center:1 scaled:1 = fill one dimension and keep aspect ratio
     center:0 scaled:1 = fill both dimensions and keep aspect ratio
da: Anvendelse: icewmbg [TILVALG]
    Hvor flere værdier kan gives adskilles de med kommaer.
    Når billede er en mappe bruges alle billeder fra den mappe.
    
    Tilvalg:
      -p, --replace        Erstat en eksisterende icewmbg.
      -q, --quit           Fortæl den kørende icewmbg at den skal afslutte.
      -r, --restart        Fortæl den kørende icewmbg at den skal genstarte sig selv.
      -u, --shuffle        Bland/genbland listen over baggrundsbilleder.
    
      -c, --config=FIL     Indlæs præferencer fra FIL.
      -t, --theme=NAVN     Indlæs temaet med navnet NAVN.
    
      -i, --image=FIL(ER)  Indlæs baggrundsbillede(r) fra FIL(ER).
      -k, --color=NAVN(E)  Brug baggrundsfarve(r) fra NAVN(E).
    
      -s, --semis=FIL(ER)  Indlæs transparente billede(r) fra FIL(ER).
      -x, --trans=NAVN(E)  Brug transparente farve(r) fra NAVN(E).
    
      -e, --center=0/1     Deaktivér/aktivér centrering af baggrund.
      -a, --scaled=0/1     Deaktivér/aktivér skalering af baggrund.
      -m, --multi=0/1      Deaktivér/aktivér multihead-baggrund.
      -y, --cycle=SEKUNDER Gennemløb baggrunde hvert SEKUNDER.
    
      --display=NAVN       Brug NAVN til at oprette forbindelse til X-serveren.
      --sync               Synkroniser kommunikation med X11-server.
    
      -h, --help           Udskriv denne anvendelsesskærm og afslut.
      -V, --version        Udskriver versionsinformation og afslutter.
    
    Indlæser skrivebordsbaggrund i henhold til præferencefilen:
     DesktopBackgroundCenter  - Vis skrivebordsbaggrund centreret
     DesktopBackgroundScaled  - Vis skrivebordsbaggrund skaleret
     DesktopBackgroundColor   - Skrivebordets baggrundsfarve(r)
     DesktopBackgroundImage   - Skrivebordets baggrundsbillede(r)
     ShuffleBackgroundImages  - Bland listen over baggrundsbilleder
     SupportSemitransparency  - Understøttelse af delvist transparente terminaler
     DesktopTransparencyColor - Delvist transparente baggrundsfarve(r)
     DesktopTransparencyImage - Delvist transparente baggrundsbillede(r)
     DesktopBackgroundMultihead - Én baggrund på alle skærme
     CycleBackgroundsPeriod   - Sekunder mellem gennemløb af baggrunde
    
     center:0 scaled:0 = fliselagt
     center:1 scaled:0 = centreret
     center:1 scaled:1 = udfyld en dimension og behold højde-bredde-forhold
     center:0 scaled:1 = udfyld begge dimensioner og behold højde-bredde-forhold

en: Usage: icewmhint class.instance option arg
da: Anvendelse: icewmhint klasse.instans tilvalg arg

en: User:
da: Bruger:

en: Using %s audio.
da: Bruger %s-lyd.

en: Using MailBox "%s"
da: Bruger postkasse "%s"

en: Utility
da: Redskab

en: VectorGraphics
da: Vektorgrafik

en: VideoConference
da: Videokonference

en: Viewer
da: Fremviser

en: WARNING! All unsaved changes will be lost when
    this client is killed. Do you wish to proceed?
da: ADVARSEL! Alle ændringer som ikke er gemt, vil gå tabt, når
    denne klient dræbes. Vil du fortsætte?

en: Waiting to replace the old window manager
da: Venter på at erstatte den gamle vindueshåndtering

en: Warning:
da: Advarsel:

en: WebBrowser
da: Webbrowser

en: WebDevelopment
da: Webudvikling

en: Website
da: Websted

en: Window List Menu
da: Vindueslistemenu

en: Window list
da: Vinduesliste

en: WordProcessor
da: Tekstbehandler

en: Workspace out of range: %ld
da: Arbejdsområde udenfor område: %ld

en: Workspace:
da: Arbejdsområde:

en: Wrap Lines
da: Ombryd linjer

en: Write to socket failed: %s
da: Skrivning til sokkel mislykkedes: %s

en: _About
da: O_m

en: _Above Dock
da: _Over dok

en: _Arrange
da: _Arranger

en: _Below
da: _Under

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Cancel logout
da: _Annuller udlogning

en: _Check
da: _Tjek

en: _Click to focus
da: _Klik for at fokusere

en: _Close
da: _Luk

en: _Combine
da: _Kombiner

en: _Copy
da: K_opiér

en: _Disable
da: _Deaktivér

en: _Dock
da: _Dok

en: _Explicit focus
da: _Eksplicit fokus

en: _Focus
da: _Fokus

en: _Fullscreen
da: F_uldskærm

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hide
da: Sk_jul

en: _Hide All
da: _Skjul alle

en: _Kill Client
da: _Dræb klient

en: _Logout
da: Log _ud

en: _Logout...
da: Log _ud...

en: _Lower
da: _Sænk

en: _Manual
da: _Manuelt

en: _Minimize All
da: Mi_nimer alle

en: _Move
da: _Flyt

en: _OnTop
da: Ø_verst

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Quiet sloppy focus
da: _Stille sløset fokus

en: _Raise
da: _Hæv

en: _Refresh
da: _Opdater

en: _Restart icewm
da: Gensta_rt icewm

en: _Restore
da: _Gendan

en: _Run...
da: _Kør...

en: _Separate
da: _Separer

en: _Show
da: _Vis

en: _Size
da: Stø_rrelse

en: _Sleep mode
da: _Slumretilstand

en: _Sloppy mouse focus
da: _Sløset musefokus

en: _Suspend
da: _Hvile

en: _Terminate Process
da: _Afslut proces

en: _Themes
da: _Temaer

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Window list
da: _Vinduesliste

en: _Windows
da: Vin_duer

en: ao_open_live failed with %d
da: ao_open_live mislykkedes med %d

en: ao_play failed
da: ao_play mislykkedes

en: disconnected
da: afbrudt

en: done.
da: færdig.

en: icewm - About
da: icewm - Om

en: iconv doesn't supply (sufficient) %s to %s converters.
da: iconv leverer ikke (tilstrækkelig) %s til %s konvertere.

en: layout:
da: opsætning:

en: options:
da: Dårligt tilvalg: %s:

en: power:	%s
da: strøm:	%s

en: restart %s.
da: genstart %s.

en: rules:
da: Regler:

en: workspace #%d: `%s'
da: arbejdsområde nr. %d: "%s"
