slint 20190222 - en to sv translation catalogue (883 entries)

en: 
    
    
    Welcome to the Slint Linux installation disk! (version ${Version})
    
    ######  IMPORTANT!  READ THE INFORMATION BELOW CAREFULLY.  ######
    
    - You will need one or more partitions of type 'Linux' prepared.  It is also
      recommended that you create a swap partition (type 'Linux swap') prior
      to installation.  For more information, run 'setup' and read the help file.
    
    - If you're having problems that you think might be related to low memory, you
      can try activating a swap partition before you run setup.  After making a
      swap partition (type 82) with cfdisk or fdisk, activate it like this:
        mkswap /dev/<partition> ; swapon /dev/<partition>
    
    - Once you have prepared the disk partitions for Linux, type 'setup' to begin
      the installation process.
    
    - If you do not have a color monitor, type:  TERM=vt100
      before you start 'setup'.
    
    You may now login as 'root'.
    
    
    slint login:
sv: 
    
    
    Välkommen till Slint Linux installationsskiva! (version ${Version})
    
    ###### VIKTIGT! Läs informationen noggrant. ######
    
    - Du kommer att behöva en eller flera partitioner av typen "Linux".
    Det rekommenderas också att du skapar en swap-partition (typ "Linux swap")
     innan installationen. För mer information, kör "setup" och läsa hjälpfilen.
    
    - Om du har problem som du tror kan vara relaterat till minnesbrist kan
      du prova att aktivera en swap-partition innan du kör setup. Efter att ha gjort
      en swap-partition (typ 82) med cfdisk eller fdisk, aktivera du den så här:
      mkswap /dev/<partition>; swapon /dev/<partition>
    
    - När du har förberett partitioner för Linux, skriv "setup" för att börja
     installationsprocessen.
    
    - Om du inte har en färgskärm, skriv: TERM=vt100
      innan du startar "setup".
    
    Du kan nu logga in som "root".
    
    
    Slint login:

en: 
        OK, the new map is now installed.  You may now test it by typing
        anything you want.  To quit testing the keyboard, enter 1 on a
        line by itself to accept the map and go on, or 2 on a line by
        itself to reject the current keyboard map and select a new one.
sv: 
        OK, den nya layouten är nu installerad. Nu kan du testa den genom att skriva
        vad du vill. För att avsluta testen av tangentbordet, skriv 1 på en
        rad för sig för att acceptera layouten och gå vidare, eller 2 på en rad för
        sig för att förkasta den aktuella tangentbordslayouten och välja en ny.

en: 
     Please remove the installation disc.
sv: 
    Ta ut installationsskivan.

en: 
    Adding this information to your /etc/fstab:
sv: 
    Lägger till denna information i din /etc/fstab:

en: 
    All data on /dev/$CHOICE will be erased!
sv: 
    Alla data på /dev/$CHOICE kommer att raderas!

en: 
    Apparently you forgot to configure a network interface?
    A PXE Server needs a configured network interface to work.
    Please try again!
sv: 
    Tydligen har du glömt att konfigurera ett nätverksgränssnitt?
    En PXE Server behöver en konfigurerad nätverksgränssnitt för att fungera.
    Försök igen!

en: 
    Are you OK with the network interface which was detected? If not, select 'No' to get back to the network probe program. You can try to load another driver explicitly, by using 'P <driver_name>'.
    
    If you are satisfied, select 'Yes' to continue with network configuration.
sv: 
    Är det okej med det nätverksgränssnitt som upptäcktes? Om inte, välj "Nej" för att komma tillbaka till nätverksprogrammet. Du kan prova att ladda en annan drivrutin explicit, genom att använda 'P <driver_name>'.
    
    Om du är nöjd, välj "Ja" för att fortsätta med nätverkskonfigurationen.

en: 
    Attempting to fetch a remote configuration file using $PROTO ...
sv: 
    Försöker att hämta en fjärr konfigurationsfil med hjälp av $PROTO ...

en: 
    Before you can install software, complete the following tasks:
    
    1. Select your source media.
    2. Set up your target Linux partition(s).
    
    You may also optionally remap your keyboard and set up your swap partition(s).
    
    Press ENTER to return to the main menu.
sv: 
    Innan du kan installera program, utföra följande uppgifter:
    
    1. Välj källmedia.
    2. Ställ in mål Linux-partition (er).
    
    Du kan även eventuellt konfigurera om tangentbordet och ställa in din swap-partition(er).
    
    Tryck ENTER för att återgå till huvudmenyn.

en: 
    Before you can start the PXE Server, complete the following tasks:
    
    1. Set up your computer's network parameters.
    2. Select your source media.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
sv: 
    Innan du kan starta PXE-servern, slutför följande uppgifter:
    
    1. Ställ in datorns nätverksparametrar.
    2. Välj källmedia.
    
    Tryck ENTER för att återgå till huvudmenyn.

en: 
    Configuring your network interface $ENET_DEVICE ...
sv: 
    Konfigurera nätverksgränssnitt $ENET_DEVICE ...

en: 
    Good! We're all set on the local end, but now we need to know
    where to find the software packages to install. First, we need
    the share address of the Samba server where the Slint sources
    are stored.
    Example share address: //192.168.0.1/public
sv: 
    Bra! Vi är klara på den lokala sidan, men nu behöver vi veta
    var du hittar de programpaket som skall installeras. Först behöver vi
    utdelnings-adressen till Samba-servern där Slint källorna
    lagras.
    Exempel utdelad adress: //192.168.0.1/public

en: 
    Here are the name and size of the device(s) on which Slint can be
    installed:
sv: 
    Här är namnet och storleken på enhet(er) som Slint kan
    installeras på:

en: 
    I can configure your network interface $ENET_DEVICE fully automatically using DHCP. If you want this, please select 'yes'.
    
    If you select 'no' instead, then you will be able to assign the IP address, netmask and gateway manually.
sv: 
    Jag kan konfigurera nätverksgränssnitt $ENET_DEVICE helt automatiskt med hjälp av DHCP. Om du vill detta, ska du välja "ja".
    
    Om du väljer "nej" i stället, då du kommer du att kunna tilldela IP-adress, nätmask och gateway manuellt.

en: 
    In the next screen you should watch for NFS mount errors. If you see errors and you don't see your NFS server listed, then try setting up NFS again.
sv: 
    I nästa skärm bör du titta efter NFS monterings fel. Om du ser fel och inte ser din NFS-server listad, försök ställa in NFS igen.

en: 
    Note: espeakup, used for speech, lacks a voice in Ukrainian.
sv: 
    Obs! Espeakup, som används för tal, saknar röst på ukrainska.

en: 
    Now we need to know your netmask. Typically this will be 255.255.255.0 but this can be different depending on your local setup.
    
    What is your netmask?
sv: 
    Nu behöver vi veta din nätmask. Vanligtvis är detta 255.255.255.0 men det kan vara annorlunda beroende på din lokala inställning.
    
    Vad är din nätmask?

en: 
    OK, we will install from a directory within the current filesystem. If you have mounted this directory yourself, you should not use /mnt or /var/log/mount as mount points, since Setup might need to use these directories.  You may install from any part of the current directory structure, no matter what the media is (including NFS). You will need to type in the name of the directory containing the  subdirectories for each source disk.
    
    Which directory would you like to install from?
sv: 
    OK, vi kommer att installera från en katalog i det aktuella filsystemet. Om du har monterat den här katalogen själv, ska du inte använda /mnt eller /var/log/mount som monteringspunkt, eftersom Setup kan behöva använda dessa kataloger. Du får installera från någon del av den aktuella katalogstrukturen, oavsett vad mediet är (inklusive NFS). Du måste skriva in namnet på den katalog som innehåller underkataloger för varje käll disk.
    
    Vilken katalog vill du installera från?

en: 
    Please type the name of the chosen device as displayed, then press Enter.
    To give up auto-partitioning, just press Enter.
sv: 
    Vänligen skriv namnet på den valda enheten som visas och tryck sedan på Enter.
    För att ge upp automatiskt partitionering, tryck bara på Enter.

en: 
    Removing package $pkg_name.
    
    Since each file must be checked against the contents of every other installed package to avoid wiping out areas of overlap, this process can take quite some time. If you would like to watch the progress, flip over to another virtual console and type: 
    
    tail -f $TMP/PKGTOOL.REMOVED
sv: 
    Borttagning av paket $pkg_name.
    
    Eftersom varje fil måste kontrolleras mot innehållet i alla andra installerade paket för att undvika att radera ut överlappande områden, kan denna process ta lång tid. Om du vill se framsteg, gå till en annan virtuell konsol och skriv:
    
    tail -f $TMP/PKGTOOL.REMOVED

en: 
    Slint PXE Server Help
    _________________________
    
    First, a little help on help.  Whenever you encounter a text
    viewer like this during the installation, you can move around
    with these commands:
    
    PGDN           - Move down one page
    PGUP           - Move up one page
    HOME           - Move to beginning of file
    END            - Move to end of file
    
    Also, you're running a real multitasking operating system now, so
    you're not confined to the installation program.  You can log into
    other consoles and look around at any time without disturbing the
    installation process.  To do this, you need to learn the commands
    that control the Linux console.  You'll use these commands all the
    time when you're logged into Linux.
    
    "Virtual" consoles and scrollback:
    
    Right now, the screen you're looking at is probably VIRTUAL CONSOLE
    NUMBER ONE, (or /dev/tty1 in Linux-speak).  There are usually
    several virtual consoles available.  When you log into the install
    disk, there are four consoles.  To switch among them, use Alt-F1,
    Alt-F2, Alt-F3, or Alt-F4 to select which of the four consoles you
    wish to use.  While you're using a console, you get a small amount
    of text scrollback buffer.  To scroll the console back, hold down
    the right shift key and hit PageUp.  To scroll the console forward,
    hit PageDown while holding the right shift key down.  This can be
    especially useful for reading the boot messages, which can go by
    too fast to read otherwise.
    
    
    RUNNING THE PXESETUP PROGRAM
    
    
    The pxesetup main menu is kept as easy as possible, because only a
    limited configuration is needed.
    
    
    NETWORK   (configure the network device and optional DHCP server)
    SOURCE    (select the source location for the Slint Linux
               packages)
    ACTIVATE  (start the PXE server)
    
    
    In the NETWORK configuration stage, you configure an IP address for
    your network card.  If you have already a DHCP server in your local
    network, the pxesetup program will offer you the choice of using the
    DHCP server to configure your network device fully automatic, but
    there is always the option to enter an IP address manually.  If no
    DHCP server has been detected running inside your local network,
    then pxesetup will start its own DHCP server (we need one).  You will
    get the chance to define the IP address range which that internal
    DHCP server uses.  You should check the lower and upper IP addresses
    carefully and verify that none of your local network's computers,
    including your local gateway, use an IP address in that DHCP range.
    If you spot a conflict, you can adjust these lower and upper bounds.
    Press 'Accept' once you are satisfied.
    
    In the SOURCE configuration stage, you determine where you have
    your local Slint copy.  This should be a complete directory
    tree including the packages, the kernels and the isolinux directory.
    The package sources are not needed and can be omitted from the medium
    if you are using a bootable USB stick for instance.  The choices
    for SOURCE location are: a DVD medium, a local disk partition or
    a pre-mounted directory.  These are the standard setup dialogs you
    will certainly know from installing Slint. Be sure to enter the
    full directory path to (and including) the directory which contains
    the 'a', 'ap', 'd', ..., 'y' subdirectiries.  You know the drill.
    
    
    When you are done configuring NETWORK and SOURCE, it is time to
    ACTIVATE your PXE server.  The screen will show a live view of the
    server's connection log for client boot requests.  This goes on
    until you press 'Exit' which will drop you back into the main menu
    after killing the PXE service.  Selecting ACTIVATE will restart the
    PXE service.  Computers who boot from your PXE server will see the
    usual Slint installation routine.  When it comes to selecting the
    SOURCE, these computers have one choice, and is the entry "Install
    from FTP/HTTP server".  The PXE server offers Slint packages to
    willing computers using its own internal HTTP server.  The default
    values that you will see for the URL and the PATH input fields are
    being supplied by the PXE server and should not be changed.
    
    
    ...WHEN YOU'RE DONE:
    
    
    EXIT: This leaves Slint PXE Server setup.
    
    
    Have fun running this PXE server!
    
    ---
    Eric Hameleers
    alien@slackware.com
sv: 
    Slint PXE Server Hjälp
    _________________________
    
    Först, lite hjälp om hjälpen. När du stöter på en text
    visare som denna under installationen, kan du flytta runt
    med dessa kommandon:
    
    PGDN           - Flytta ned en sida
    PGUP           - Flytta upp en sida
    HOME           - Flytta till början av filen
    END             - Flytta till slutet av filen
    
    Dessutom, du kör en riktig multitasking operativsystem nu, så
    du är inte begränsad till installationsprogrammet. Du kan logga in på
    andra konsoler och titta runt när som helst utan att störa
    installationsprocessen. För att göra detta måste du lära dig kommandon
    som styr Linux-konsollen. Du kommer att använda dessa kommandon hela
    tiden när du är inloggad på Linux.
    
    "Virtuella" konsoler och skrolla tillbaka:
    
    Skärmen du tittar på just nu är förmodligen VIRTUELL KONSOL
    NUMMER ETT, (eller /dev/tty1 på Linux-språk). Det finns vanligtvis
    flera virtuella konsoler tillgängliga. När du loggar in på installations
    skivan finns det fyra konsoler. För att växla mellan dem använd Alt-F1,
    Alt-F2, Alt-F3, eller Alt-F4 för att välja vilken av de fyra konsoler du
    vill använda. Medan du använder en konsol, får du en liten mängd
    text scroll buffert. För att bläddra konsolen bakåt, håll ner
    den högra shift-tangenten och tryck PageUp. För att bläddra konsolen framåt,
    tryck PageDown medan du håller ner den högra shift-tangenten. Detta kan vara
    särskilt användbart för att läsa på uppstartsmeddelandena, som kan gå
    för fort att läsa annars.
    
    
    KÖRA PXESETUP PROGRAM
    
    
    Pxesetup huvudmenyn hålls så enkelt som möjligt, eftersom det endast
    behövs begränsad konfiguration.
    
    
    NETWORK (konfigurera nätverksenheten och valfri DHCP-server)
    SOURCE (välj källplatsen för Slint Linux
    paket)
    ACTIVATE (starta PXE-server)
    
    
    I nätverkskonfigurationsstadiet, konfigurerar du en IP-adress för
    ditt nätverkskort. Om du redan har en DHCP-server i ditt lokala
    nätverket kommer pxesetup programmet erbjuda dig att använda
    DHCP-servern för att konfigurera nätverksenhet automatiskt, men
    det finns alltid möjlighet att ange en IP-adress manuellt. om ingen
    DHCP-servern har upptäckts i ditt lokala nätverk,
    då startar pxesetup sin egna DHCP-server (vi behöver en). du kommer
    får chansen att definiera IP-adressintervall som den interna
    DHCP-servern använder. Du bör kontrollera de nedre och övre IP-adresserna
    noggrant och kontrollera att ingen av din lokala nätverkets datorer,
    inklusive din lokala gateway, använda en IP-adress i DHCP intervall.
    Om du ser en konflikt, kan du justera dessa nedre och övre gränser.
    Tryck Accept när du är nöjd.
    
    I SOURCE konfigurationsstadiet, bestämmer du var du har
    din lokala Slint kopia. Detta bör vara en komplett katalog
    träd inklusive paketen, kärnorna och isolinux katalogerna.
    Paketkällkoden behövs inte och kan utelämnas från mediet
    om du använder en bootbar USB-sticka till exempel. valen
    för SOURCE plats är: ett DVD-medium, en lokal diskpartition eller
    en förmonterad katalog. Dessa är de vanliga inställningsdialoger du
    säkert känner igen från att installera Slint. Var noga med att ange
    fullständig sökväg till (och inklusive) den katalog som innehåller
    "a", "ap", "d", ..., "y" underkatalogerna. Ni kan rutinen.
    
    
    När du har konfigurerat NETWORK och SOURCE, är det dags att
    Aktivera PXE-server. Skärmen kommer att visa realtids info av serverns
    anslutningslog för från klient boot förfrågningar. Detta fortsätter
    tills du trycker "Exit" som kommer att släppa dig tillbaka till huvudmenyn
    efter att ha dödat PXE tjänsten. Val av ACTIVATE startar om
    PXE tjänsten. Datorer som boota från din PXE-server kommer att se
    vanliga Slint installationsrutin. När det gäller att välja
    SOURCE, dessa datorer har ett val, och är posten "Install
    från FTP/HTTP-server". PXE-servern erbjuder Slintpaket till
    villiga datorer som använder sin egna interna HTTP-server. standard
    värden som du ser för URL och PATH inmatningsfälten är
    levererad av PXE-servern och bör inte ändras.
    
    
    ...NÄR DU ÄR KLAR:
    
    
    EXIT: Detta lämnar Slint PXE Server installationen.
    
    
    Ha kul med att köra den här PXE-servern!
    
    ---
    Eric Hameleers
    alien@slackware.com

en: 
    Sorry - the directory you specified is not valid. Please check the directory and try again.
    
    (Directory given: $SOURCEDIR)
sv: 
    Tyvärr - den katalog du angav är inte giltigt. Kontrollera katalogen och försök igen.
    
    (Angiven katalog: $SOURCEDIR)

en: 
    Sorry, but the directory $SLACK_SOURCE_LOCATION does not exist on partition $SLACK_DEVICE.
    
    Would you like to try again?
sv: 
    Tyvärr, men katalogen $SLACK_SOURCE_LOCATION existerar inte på partitionen $SLACK_DEVICE.
    
    Vill du försöka igen?

en: 
    The device /dev/${CHOICE} has been partitioned for Slint.
    
    You can check its layout and modify it with 'cfdisk' or 'cgdisk'.
    Do not modify the two first partitions.  
    The third partition should keep the type linux and its size should not
    be diminished.
    You may use the remaining space after the third partition, for instance
    to add a partition of type 'Linux swap'.
    
    When you are ready, type 'setup' to begin installation.
    When asked, choose /dev/${CHOICE}3 as the Slint root (/) partition and
    accept to format it as this has not been done yet.
sv: 
    Enheten /dev/${CHOICE} har partitionerats för Slint.
    
    Du kan kontrollera dess layout och ändra den med 'cfdisk' eller 'cgdisk'.
    Ändra inte de två första partitionerna.
    Den tredje partitionen bör behålla typen Linux och dess storlek borde inte
    förminskas.
    Du kan till exempel använda det återstående utrymmet efter den tredje partitionen till att lägga till en partition av typen 'Linux swap'.
    
    När du är redo, skriv 'setup' för att börja installationen.
    När du blir tillfrågad väljer du /dev/${CHOICE}3 som Slint root (/) partition och
    acceptera att formatera det eftersom det ännu inte har gjorts.

en: 
    There must be a directory on the server with the Slint packages and files arranged in a tree like the FTP site.
    
    The installation script needs to know the name of the directory on your server that contains the packages. For example, if the packages' directory is /stuff/slint, then you would respond: /stuff/slint
    
    What is the Slint source directory?
sv: 
    Det måste finnas en katalog på servern med Slintpaket och filer ordnade i ett träd som FTP-platsen.
    
    Installations skriptet behöver veta namnet på den katalog på din server som innehåller paketen. Till exempel, om paketkatalogen finns i /stuff/slint, då skall du ange: /stuff/slint
    
    Var finns Slint källkatalogen?

en: 
    This is the proposed network configuration for $ENET_DEVICE - If this is OK, then select 'Yes'.
    If this is not OK and you want to configure again, select 'No'.
    
    * IP Address: $LOCAL_IPADDR
    * Netmask:    $LOCAL_NETMASK
sv: 
    Detta är den föreslagna nätverketskonfigurationen för $ENET_DEVICE - Om detta är OK, välj "Ja". 
    Om detta inte är OK och du vill konfigurera igen, välj "Nej".
    
    * IP-adress: $LOCAL_IPADDR 
    * Nätmask:    $LOCAL_NETMASK

en: 
    To partition your device(s), you can use 'cfdisk' or 'fdisk' and also,
    only for a GPT layout, 'cgdisk' or 'gdisk'. 'parted' is also available.
    TIP: to enhance accessibility of cgdisk, use its -a option.
    
    If you partition a new device, we recommend that you set up a gpt (GUID
    partition label) for it, for more flexibility.
    
    You can also let the installer auto-partition a device, if and only if:
    1. Its size is of least ${GCOUNT}G.
    2. You agree that this device will be dedicated to Slint.
    3. You agree that all data currently stored on it will be erased.
    4. None of the partitions it could include is mounted.
    WARNING: if it has already been used, make a back-up first!
    
    After having used the auto-partitioning feature, you will be allowed to
    make changes, like adding another partition to the drive.
    
    For an auto-partitioning type now 'auto'.
    
    To start the main installation (after partitioning), type 'setup'.
sv: 
    För att partitionera din enhet(er) kan du använda 'cfdisk' eller 'fdisk' och också,
    endast för en GPT-layout, "cgdisk" eller "gdisk". "parted" är också tillgänglig.
    TIPS: För att förbättra tillgängligheten till cgdisk, använd dess -a alternativ.
    
    Om du partitionerar en ny enhet rekommenderar vi att du konfigurerar en gpt (GUID
    partition etikett) för det, för mer flexibilitet.
    
    Du kan också låta installatören automatiskt partitionera en enhet, om och endast om:
    1. Dess storlek är minst ${GCOUNT}G.
    2. Du godkänner att den här enheten kommer att vara avsedd för Slint.
    3. Du godkänner att alla data som för närvarande lagras på den raderas.
    4. Ingen av de partitioner som den kan innehålla är monterad.
    VARNING! Om den redan har använts, gör en säkerhetskopiering först!
    
    Efter att ha använt auto-partitioneringsfunktionen får du lov att
    gör ändringar, som att lägga till en annan partition till enheten.
    
    För en auto-partitionering skriv "auto".
    
    För att starta huvudinstallationen (efter partitionering), skriv 'setup'

en: 
    Waiting a few seconds for DHCP polling to settle ...
sv: 
    Väntar några sekunder för DHCP förfrågan skall bli klar...

en: 
    We didn't find any device with a size at least ${GCOUNT}G and no
    mounted partition, thus auto-partitioning is not possible.
sv: 
    Vi kunde inte hitta någon enhet med en storlek på minst ${GCOUNT}G och ingen
    monterad partition, vilket gör att automatiskt partitionering inte är möjlig.

en: 
    We remind you that:
    - The device you will choose will be dedicated to Slint.
    - None of the partitions it could include is mounted.
    - All data previously stored on this device will be erased.
    Be careful!
sv: 
    Vi påminner er om att:
    - Enheten du väljer kommer att vara dedikerad till Slint.
    - Ingen av de partitioner som den kan innehålla är monterad.
    - Alla data som tidigare lagrats på den här enheten raderas.
    Var försiktig!

en: 
    Welcome to the Slint package tool
    
    Which option would you like?
sv: 
    Välkommen till Slint pakethanterare
    
    Vilket alternativ vill du ha?

en: 
    What is the IP address for your gateway?
sv: 
    Vad är IP-adressen för din gateway?

en: 
    What is the share address of your Samba server?
sv: 
    Vad är utdelningsadressen till din Samba-server?

en: 
    Would you like to reboot your system?
    
    If you choose No, you will be dropped to a shell.
sv: 
    Vill du starta om systemet?
    
    Om du väljer Nej, kommer du att bli förflyttad till ett skal.

en: 
    You can't run pkgtool from the rootdisk until you've mounted your Linux partitions beneath /mnt.  Here are some examples:
    
    If your root partition is /dev/sda1 you would type:
    mount /dev/sda1 /mnt
    
    Now you can find a list of all your partitions in /mnt/etc/fstab.
    
    Then, supposing your /usr partition is /dev/sda2, you must do this:
    mount /dev/sda2 /mnt/usr
    
    Please mount your Linux partitions and then run pkgtool again.
sv: 
    Du kan inte köra pkgtool från rootdisken förrän du har monterat din Linux-partitioner under /mnt. Här är några exempel:
    
    Om din rotpartition är /dev/sda1 kan du skriva:
    mount /dev/sda1/mnt
    
    Nu kan du hitta en lista över alla dina partitioner i /mnt/etc/fstab.
    
    Sedan om man antar att din /usr partition är /dev/sda2, måste du göra så här:
    mount /dev/sda2/mnt/usr
    
    Vänligen montera dina Linux-partitioner och kör sedan pkgtool igen.

en: 
    You have already chosen the source of packages.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
sv: 
    Du har redan valt paketkällan.
    
    Tryck på ENTER för att återgå till huvudmenyn.

en: 
    You have already configured the target partitions, where the system will be installed.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
sv: 
    Du har redan konfigurerat målpartitioner, där systemet kommer att installeras.
    
    Tryck på ENTER för att återgå till huvudmenyn.

en: 
    You have not yet designated any disk partitions as type Linux.
    
    If you are planning to use OS/2 Boot Manager, make your Linux partitions with OS/2 fdisk (or Partition Magic, which also includes Boot Manager), format them, reboot this disk, and then use Linux fdisk to tag the partitions as type 83 (Linux).
    
    Linux fdisk will select a default device when called without arguments, and from there it is menu driven. If you don't want to partition the default device, then call fdisk with the device you want as the argument, like this:
    
    fdisk /dev/hdb
    
    or this:
    
    fdisk /dev/sda
    
    If you are not using the OS/2 Boot Manager, then you may use Linux fdisk to create partitions for Linux. Other than the exception for the OS/2 Boot Manager, you are usually better off creating partitions for a given OS using a partitioning tool native to that OS. In other words, you probably shouldn't try to make your DOS or other non-Linux partitions with the Linux fdisk.
    
    "cfdisk" is an equally good version of Linux fdisk that is more graphical and menu driven.  Many people prefer to use "cfdisk".
    
    Please make one or more partitions for Linux, and try setup again. If you haven't already, you might want to also make a swap partition while you're in fdisk. 64 megabytes would be a minimum starting size for a single user system.  Linux swap is tagged as type 82.
sv: 
    Du har ännu inte utsett någon diskpartitioner som typ Linux.
    
    Om du planerar att använda OS/2 Boot Manager, gör dina Linux-partitioner med OS/2 fdisk (eller Partition Magic, som även omfattar Boot Manager), formatera dem, starta om denna skiva, och använd sedan Linux fdisk för att märka partitioner som typ 83 (Linux).
    
    Linux fdisk kommer att välja en standardenhet när den anropas utan argument, och är därifrån är menystyrd. Om du inte vill partitionera standardenhet, anropa fdisk med den enhet du vill som argument, så här:
    
    fdisk /dev/hdb
    
    eller här:
    
    fdisk /dev/sda
    
    Om du inte använder OS/2 Boot Manager, kan du använda Linux fdisk för att skapa partitioner för Linux. Annat än undantag för OS/2 Boot Manager är du oftast bättre att skapa partitioner för en given OS med ett partitioneringsverktyg hemmahörande i detta OS. Med andra ord, bör du förmodligen inte bör försöka göra din DOS eller andra icke-Linux-partitioner med Linux fdisk.
    
    "cfdisk" är en lika bra version av Linux fdisk som är mer grafiskt och menystyrd. Många föredrar att använda "cfdisk".
    
    Vänligen gör en eller flera partitioner för Linux, och försök inställningen igen. Om du inte redan har, kanske du vill också göra en swap-partition när du är i fdisk. 64 megabyte skulle vara minsta startstorlek för ett en-användarsystem. Linux swap är taggad som typ 82.

en: 
    You will need to enter the IP address you wish to assign to this machine. Example: 111.112.113.114
    
    What is your IP address?
sv: 
    Du behöver ange IP-adressen som du vill använda på denna maskin.
    Exempel: 111.112.113.114
    
    Vad är din IP-adress?

en: 
    You will now get a chance to probe your network interfaces.
sv: 
    Du kommer nu att få en chans att undersöka nätverksgränssnittet.

en:   --> $ROOT/$DIR (dir) would be deleted if empty
sv:   --> $ROOT/$DIR (katalog) skulle raderas om den är tom

en:   --> $ROOT/$FILE (fmt man page) would be deleted
sv:   --> $ROOT/$FILE (fmt manualsidan) skulle raderas

en:   --> $ROOT/$FILE no longer exists. Skipping.
sv:   --> $ROOT/$FILE finns inte längre. Hoppar över.

en:   --> $ROOT/$FILE was found in another package. Skipping.
sv:   --> $ROOT/$FILE hittades i ett annat paket. Hoppar över.

en:   --> $ROOT/$FILE would be deleted
sv:   --> $ROOT/$FILE kommer att raderas

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) no longer exists. Skipping.
sv:   --> $ROOT/$LINK (symbolisk länk) finns inte längre. Hoppar över.

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) was found in another package. Skipping.
sv:   --> $ROOT/$LINK (symbolisk länk) hittades i ett annat paket. Hoppar över.

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) would be deleted
sv:   --> $ROOT/$LINK (symbolisk länk) kommer att raderas

en:   --> Deleting $ROOT/$FILE
sv:   --> Tar bort $ROOT/$FILE

en:   --> Deleting $ROOT/$FILE (fmt man page)
sv:   --> Tar bort $ROOT/$FILE (fmt manual-sida)

en:   --> Deleting empty directory $ROOT/$DIR
sv:   --> Tar bort tom katalog $ROOT/$DIR

en:   --> Deleting symlink $ROOT/$LINK
sv:   --> Tar bort symbolisk länk $ROOT/$LINK

en:   Do you wish to change the home directory path ? (Y/n)
sv:   Vill du ändra sökvägen till hemkatalogen? (Y/n)

en:   Do you wish to change the shell ? (Y/n)
sv:   Vill du ändra skalet? (Y/n)

en:  Do you want to execute command "chown $OWNER $HME" ? (y/N)
sv:   Vill du köra kommandot "chown $OWNER $HME"? (y/N)

en:  INSTALL GRUB
sv: INSTALLERA GRUB

en: $DM_NAME kernel module not loaded: can't create $CONTROL.
sv: $DM_NAME kärnmodulen är inte laddad: kan inte skapa $CONTROL.

en: $NEW would be skipped (already installed).
sv: $NEW skulle hoppas över (redan installerat).

en: * WARNING: An error occured while setting the password for
      this account.  Please manually investigate this *
sv: * VARNING: Ett fel uppstod när lösenordet för detta 
    konto skulle sättas. Vänligen undersöka manuellt detta *

en: ** Starting reboot **
sv: ** Startar omstart **

en: ******* Welcome to the network supplemental disk! *******
sv: ******* Välkommen till nätverks tilläggs diskett! *******

en: -- Press [enter] to automatically probe for all network cards, or switch
       to a different console and use 'modprobe' to load the modules manually.
    -- To skip probing some modules (in case of hangs), enter them after an S:
       S eepro100 ne2k-pci
    -- To probe only certain modules, enter them after a P like this:
       P 3c503 3c505 3c507
    -- To get a list of network modules, enter an L.
    -- To skip the automatic probe entirely, enter a Q now.
sv: -- Tryck [Enter] för att automatiskt söka efter alla nätverkskort eller växla
       till en annan konsol och använd "modprobe" för att ladda modulerna manuellt.
    -- Om du vill hoppa över sökning av moduler (vid hängning), skriv in dem efter ett S:
       S eepro100 ne2k-pci
    -- För att undersöka endast vissa moduler, skriv in dem efter ett P så här:
       P 3c503 3c505 3c507
    -- För att få en lista med nätverksmoduler, ange ett L.
    -- För att hoppa över automatiska sökning helt, ange ett Q nu.

en: 1 bit Mono B/W
sv: 1 bit Mono S/V

en: 16 bit Pseudo Color
sv: 16 bitars pseudofärg

en: 2 button Microsoft compatible serial mouse
sv: 2 knappars Microsoft kompatibel seriell mus

en: 24 bit True Color
sv: 24 bitars med True Color

en: 3 button Microsoft compatible serial mouse
sv: 3 knappars Microsoft kompatibel seriell mus

en: 30 seconds
sv: 30 sekunder

en: 4 bit 16 Color
sv: 4 bit 16 Färg

en: 5 seconds
sv: 5 sekunder

en: 8 bit 256 Color
sv: 8 bit 256 Färg

en: <OPTION TO LOAD SUPPORT FOR ANOTHER KEYBOARD>
    
    If you are not using a "$kbd" keyboard map, you may load another one now.
    To select a different keyboard map, please enter 1 now.
    To continue using the "$kbd" keyboard map, just hit [Enter].
sv: <MÖJLIGHET ATT LADDA STÖD FÖR ETT ANNAT TANGENTBORD>
    
    Om du inte använder ett "$kbd" tangentbordslayout kan du ladda en ny nu.
    För att välja en annan tangentbordslayout tryck 1 nu.
    Om du vill fortsätta använda "$kbd" tangentbordslayout, tryck bara [Enter].

en: A CD/DVD drive could not be found on any of the devices that were scanned.  Possible reasons include using a bootdisk or kernel that doesn't support your drive, failing to pass parameters needed by some drives to the kernel, not having the Slint disc in your CD/DVD drive, or using a drive connected to a Plug and Play soundcard (in this case, connecting the drive directly to the IDE interface often helps). Please make sure you are using the correct bootdisk for your hardware, consult the BOOTING file for possible information on forcing the detection of your drive, and then reattempt installation.  If all else fails, see FAQ.TXT for information about copying parts of this CD to your DOS partition and installing it from there.
    
    You will now be returned to the main menu.  If you want to try looking for the CD again, you may skip directly to the SOURCE menu selection.
sv: En CD/DVD-enhet kunde inte hittas på någon av de enheter som skannats. Möjliga orsaker inkluderar användning av en bootdisk eller en kärna som inte stöder enheten, misslyckas med att skicka parametrar som behövs av vissa enheter till kärnan, har inte Slint skivan i din CD/DVD-enheten, eller med hjälp av en enhet som är ansluten till ett Plug and Play ljudkort (i detta fall, hjälper det ofta att ansluta enheten direkt till IDE-gränssnittet). Se till att du använder rätt bootdisk för din hårdvara, se BOOTING för eventuell information om att tvinga upptäckt av din enhet, och sedan försöka installera igen. Om allt annat misslyckas, se FAQ.TXT för information om kopiering delar av denna CD till din DOS-partition och installera det därifrån.
    
    Du kommer nu att återvända till huvudmenyn. Om du vill försöka leta efter CD-skivan igen, kan du hoppa direkt till urvals KÄLL-menyn.

en: A Slint boot entry has been installed to your EFI boot
    menu.
    
    EFI boot menu entry:
sv: En Slint startpost har installerats på din EFI uppstarts
    meny.
    
    EFI startmeny post:

en: A Slint disc was found in device $DRIVE_FOUND.
sv: En Slint skiva hittades i enheten $DRIVE_FOUND.

en: A Slint package directory was found on device $DRIVE_FOUND.
sv: En Slint paketet-katalog hittades på enheten $DRIVE_FOUND.

en: A Slint package tree was found! Ready to continue.
sv: Ett Slint paket träd hittades! Redo att fortsätta.

en: A networking card using the $card.o module has been detected.
sv: En nätverkskortet som använder $card.o modulen har upptäckts.

en: A new USB device /dev/$STICK was detected with specifications:
    
    --  $VENDOR
    --  $MODEL
    --  $SIZE
    
    If this is the USB stick to use, select 'Yes', otherwise select 'No'.
sv: En ny USB-enhet /dev/$STICK detekterades med följande specifikationer:
    
    -- $VENDOR
    -- $MODEL
    -- $SIZE
    
    Om detta är USB-minnet att använda, välj "Ja", annars väljer du "Nej".

en: A one-line description will be displayed as each package is installed.
sv: En enrads beskrivning kommer att visas när en förpackning installeras.

en: A pointing pen (NCR3125) on some laptops
sv: En pekpenna (NCR3125) på vissa bärbara datorer

en: A previous X Window System configuration file has been found.  You can now reconfigure X, replacing the file with a new version (and keeping a backup of the old file), or you can abort leaving the existing config file in place.  Hit ENTER to rename the xorg.conf file to xorg.conf.backup and create a new one, or ESC to abort.
sv: En tidigare X Window System konfigurationsfilen har hittats. Nu kan du konfigurera om X, som ersätter filen med en ny version (och behålla en säkerhetskopia av den gamla filen), eller så kan du avbryta och lämnar den befintliga konfigurationsfilen på plats. Tryck Enter för att byta namn på filen xorg.conf till xorg.conf.backup och skapa en ny, eller ESC för att avbryta.

en: ABORTING
sv: AVBRYTER

en: ABORTING INSTALLATION
sv: AVBRYTER INSTALLATIONEN

en: ADD MOUSE WHEEL SUPPORT
sv: LÄGG TILL MUSHJULSSTÖD

en: ASSIGN GATEWAY ADDRESS
sv: TILLDELA GATEWAY-ADRESS

en: ASSIGN IP ADDRESS
sv: TILLDELA IP-ADRESS

en: ASSIGN NETMASK
sv: TILLDELA NÄTMASK

en: ATI XL busmouse (mouse card)
sv: ATI XL buss-mus (mus-kort)

en: ATTEMPTING TO MOUNT CD/DVD on $DRIVE_FOUND
sv: Försöker montera CD/DVD på $DRIVE_FOUND

en: Abort CD installation
sv: Avbryt CD-installationen

en: Abort software installation completely
sv: Avbryt programvaruinstallation helt

en: Abort the installation process
sv: Avbryt installationen

en: Aborting software installation.
sv: Avbryt programinstallationen

en: Account setup complete.
sv: Kontoinställning komplett.

en: Activate IP packet forwarding
sv: Aktivera IP paket vidarebefordran

en: Activate the Slint PXE Server
sv: Aktivera Slint PXE-server

en: Activating IPv4 packet forwarding.
sv: Aktivering av IPv4 paket vidarebefordran.

en: Activating swap partition ${swappartition}:
sv: Aktiverar swap-partitionen ${swappartition}:

en: Add a Linux partition to the LILO config
sv: Lägg till en partition till LILO konfigurationen

en: Add a Windows FAT or NTFS partition to the LILO config
sv: Lägg till en Windows FAT eller NTFS partition till LILO konfigurationen

en: Additional UNIX groups:
    
    Users can belong to additional UNIX groups on the system.
    For local users using graphical desktop login managers such
    as XDM/KDM, users may need to be members of additional groups
    to access the full functionality of removable media devices.
    
    * Security implications *
    Please be aware that by adding users to additional groups may
    potentially give access to the removable media of other users.
    
    If you are creating a new user for remote shell access only,
    users do not need to belong to any additional groups as standard,
    so you may press ENTER at the next prompt.
sv: Ytterligare UNIX grupper:
    
    Användare kan tillhöra fler UNIX grupper på systemet.
    För lokala användare som använder grafiska skrivbordsinloggnings hanterare sådana
    som XDM/KDM, kan användarna behöver vara medlemmar i fler grupper
    för att få tillgång till alla funktioner i flyttbara enheter.
    
    * Säkerhets konsekvenser *
    Tänk på att genom att lägga till användare till ytterligare grupper kan
    potentiellt ge tillgång till flyttbara media med andra användare.
    
    Om du skapar en ny användare för endast fjärrskal åtkomst,
    behöver användaren inte tillhöra några ytterligare grupper som standard,
    så du kan trycka på ENTER vid nästa prompt.

en: Additional groups....:
sv: Ytterligare grupper....:

en: All users can read/write to any file
sv: Alla användare kan läsa/skriva till filer

en: All users can read/write to any file (ntfs-3g)
sv: Alla användare kan läsa/skriva till filer (ntfs-3g)

en: An EFI System Partition was found on ${PREFERRED_EFI_PARTITION}, but it has not yet been formatted.  Would you like to format this partition?
sv: En EFI System Partition hittades på ${PREFERRED_EFI_PARTITION}, men det har ännu inte formaterats. Vill du formatera denna partition?

en: An ISO image of Slint's install DVD was found.
    Do you want me to mount the ISO image and use this as the package source?
sv: En ISO-avbild av Slint's s installations DVD hittades.
    Vill du att jag ska montera ISO-avbilden och använda detta som paketkälla?

en: An installation script was detected in ./install/doinst.sh, but
        was not executed.
sv: Ett installations-skript upptäcktes i ./install/doinst.sh, men
        kördes inte.

en: An old Slint boot entry has been found in your EFI boot menu. Would you like to remove this before installing the new Slint boot entry?  This is recommended.
    
    Old EFI boot menu entry:
sv: En gammal Slint startpost har hittats i din EFI startmenyn. Vill du ta bort det innan du installerar den nya Slint startposten? Detta rekommenderas.
    
    Gammal EFI startmenyn post:

en: Apache, the most widely used web server on the net.
sv: Apache, den mest använda webbservern på nätet.

en: Are you sure you want to use this device name
sv: Är du säker på att du vill använda detta enhetesnamn

en: Ask about using VESA modes at boot; time out to standard
sv: Fråga om att använda VESA läge vid uppstart; timeout till standard

en: At boot time, how long would you like LILO to wait for you to select an operating system?  If you let LILO time out, it will boot the first OS in the configuration file by default.
sv: Vid uppstart, hur länge skulle du vilja LILO att vänta på dig att välja ett operativsystem? Om du låter LILO ta timeout, kommer den att starta det första OS i konfigurationsfilen som standard.

en: Attempt to mount the CD/DVD device again
sv: Försök att montera CD/DVD enheten igen

en: Attempting to mount your CD/DVD again with the following command:
    $ArG
sv: Försöker att montera din CD/DVD igen med följande kommando: 
    $ArG

en: Autoconfigure network using NetworkManager
sv: Autokonfigurera nätverket med NetworkManager

en: Available network modules:
sv: Tillgängliga nätverksmoduler:

en: BIND (Berkeley Internet Name Domain) is a Domain Name System (DNS) server.
sv: BIND (Berkeley Internet Name Domain) är en domännamns-system (DNS) server.

en: BIND (Domain Name System) server
sv: BIND (Domän Namn System) server

en: Because users could go snooping through (or destroy, depending on the settings) your Windows partition, you should choose how much access would you like your non-root users to have to partition $DOS_PART.  The access level can range from no access at all, to read-only for everyone, to read-write access for every user on the machine.  A reasonable default (read-write for root only) is chosen, but you may set this any way that you like.
sv: Eftersom användarna kan snoka igenom (eller förstöra, beroende på inställningarna) din Windows-partition, bör du välja hur mycket åtkomst du vill att dina icke-root-användare skall ha till partitionen $DOS_PART. Åtkomstnivån kan variera från ingen tillgång alls till skrivskyddad för alla, till läs- och skrivbehörighet för alla användare på maskinen. En rimlig standard är att (läs-skriv endast för root) väljs, men du kan ställa in detta på ett sätt som du vill.

en: Brltty (Braille display daemon)
sv: Brltty (punktdisplay daemon)

en: Btrfs Copy-on-Write B-tree Filesystem
sv: Btrfs kopiera-vid-skriv B-träd filsystem

en: Btrfs is a B-tree copy-on-write filesystem.
sv: Btrfs är ett B-träd kopiering-vid-skriv filsystem.

en: CAN'T ADD WINDOWS PARTITION
sv: KAN INTE LÄGGA TILL WINDOWS PARTITION

en: CAN'T INSTALL LILO
sv: KAN INTE INSTALLERA LILO

en: CANNOT INSTALL SOFTWARE YET
sv: KAN INTE INSTALLERA MJUKVARA ÄNNU

en: CANNOT START PXE SERVER YET
sv: KAN INTE STARTA PXE-SERVER ÄNNU

en: CARD DETECTED
sv: KORTDETEKTERING

en: CD/DVD DRIVE FOUND
sv: CD/DVD-ENHET HITTADES

en: CD/DVD DRIVE NOT FOUND
sv: HITTADE INGEN CD/DVD-ENHET

en: CD/DVD master on first IDE bus (unlikely)
sv: CD/DVD-master på första IDE-buss (inte troligt)

en: CD/DVD master on fourth IDE bus
sv: CD/DVD-master på fjärde IDE-buss

en: CD/DVD master on second IDE bus
sv: CD/DVD-master på andra IDE-buss

en: CD/DVD master on third IDE bus
sv: CD/DVD-master på tredje IDE-buss

en: CD/DVD slave on first IDE bus
sv: CD/DVD-slav på första IDE-buss

en: CD/DVD slave on fourth IDE bus
sv: CD/DVD-slav på fjärde IDE-buss

en: CD/DVD slave on second IDE bus
sv: CD/DVD-slav på andra IDE-buss

en: CD/DVD slave on third IDE bus
sv: CD/DVD-slav på tredje IDE-buss

en: CHECK SWAP PARTITIONS FOR BAD BLOCKS?
sv: KONTROLLERA SWAP-PARTITIONEN EFTER DÅLIGA BLOCK?

en: CHOOSE LILO TIMEOUT
sv: VÄLJ LILO TIMEOUT

en: CONFIGURATION TYPE FOR $HOSTNM.$DOMAIN
sv: KONFIGURATIONS TYP FÖR $HOSTNM.$DOMAIN

en: CONFIGURE LILO TO USE FRAME BUFFER CONSOLE?
sv: KONFIGURERA LILO ATT ANVÄNDA FRAME BUFFER KONSOL?

en: CONFIGURE NETWORK?
sv: KONFIGURERA NÄTVERKET?

en: CONFIGURE THE SYSTEM
sv: KONFIGURERA SYSTEMET

en: CONFIGURE X SERVER?
sv: KONFIGURERA X SERVER?

en: CONFIRM LOCATION TO INSTALL LILO
sv: BEKRÄFTA PLATS ATT INSTALLERA LILO PÅ

en: CONFIRM NETWORK SETUP
sv: BEKRÄFTA NÄTVERKSINSTÄLLNINGAR

en: CONFIRM SETUP COMPLETE
sv: BEKRÄFTA INSTÄLLNING

en: CONFIRM STARTUP SERVICES TO RUN
sv: BEKRÄFTA UPPSTARTS TJÄNSTER SOM SKALL KÖRAS

en: CONTENTS OF PACKAGE: $PkG
sv: INNEHÅLL I PAKET: $PkG

en: CREATING USB BOOT STICK
sv: SKAPAR USB BOOT-STICKA

en: CREATION OF REGULAR USER ACCOUNTS
sv: SKAPA VANLIGA ANVÄNDARKONTON

en: CUPS print server
sv: CUPS skrivar-server

en: Can't umount /var/log/mount.  Reboot machine and run setup again.
sv: Kan inte avmontera /var/log/mount. Starta om maskinen och kör installationsprogrammet igen.

en: Canceled.
sv: Avbruten.

en: Cannot install $package:  external compression utility $packagecompression missing
sv: Det går inte att installera $package: extern komprimeringsverktyg $packagecompression saknas

en: Cannot install $package:  file does not end in .tgz, .tbz, .tlz, or .txz
sv: Det går inte att installera $package: filen slutar inte med .tgz, .tbz, .tlz eller .txz

en: Cannot install $package:  file not found
sv: Det går inte att installera $package: Filen hittades inte

en: Choose Slint installation scripts to run again
sv: Välj Slint installations-skript att köra igen

en: Choose a default window manager for X
sv: Välj standard fönsterhanterare för X

en: Configure basic network settings
sv: Konfigurera grundläggande nätverksinställningar

en: Configure the console mouse support (GPM).
sv: Konfigurera konsolmusstöd (GPM).

en: Configure your network parameters
sv: Konfigurera dina nätverks parametrar

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue the configuration (done making boot sticks)
sv: Fortsätt konfigurationen (klar med boot-sticka)

en: Continue with the installation
sv: Fortsätt med installationen

en: Could not find the kernel and/or initial ramdisk files.
    These are required for booting the client computer.
    Please try to setup the SOURCE location correctly.
sv: Det gick inte att hitta kärnan och / eller initiala ramdisk filer.
    Dessa krävs för att starta klientdatorn.
    Försök att ställa in KÄLLA plats på rätt sätt.

en: Create
sv: Skapa

en: Create a USB Linux boot stick
sv: Skapa en USB Linux boot-sticka

en: Create a new user account
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Create a swap partition with Linux fdisk, and then try this again.
sv: Skapa en swap-partition med Linux fdisk, och prova sedan detta igen.

en: Creating $CONTROL character device with major:$MAJOR minor:$MINOR.
sv: Skapar $CONTROL tecken enhet med major: $MAJOR minor: $MINOR.

en: Creating SYSLINUX bootdisk for $ROOT_DEVICE on /dev/$STICK.
sv: Skapar SYSLINUX bootdisk för $ROOT_DEVICE på /dev/$STICK.

en: Creating Slackware package:  ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION}
sv: Skapar Slackware paket: ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION}.

en: Creating link from $TIMEZONE to localtime in /etc...
sv: Skapar länk från $TIMEZONE till localtime i /etc...

en: Creating new account...
sv: Skapar nytt konto...

en: Creating your new ./install/doinst.sh...
sv: Skapa din nya ./install/doinst.sh...

en: Creation of user accounts completed
sv: Skapande av användarkonton färdig

en: Current NFS mounts:
sv: Nuvarande NFS-monteringar:

en: D-Bus system message bus
sv: D-Bus-system meddelandebuss

en: DEVICE FILE NOT FOUND
sv: ENHETSFIL HITTADES INTE

en: DHCP CONFIGURATION
sv: DHCP KONFIGURATION

en: DHCP SERVER CONFIGURATION
sv: DHCP SERVER KONFIGURATION

en: DIRECTORY NOT FOUND
sv: KATALOG HITTADES INTE

en: DONE ADDING FAT or NTFS PARTITIONS
sv: LAGT TILL FAT eller NTFS-PARTITIONER

en: DONE ADDING LINUX PARTITIONS TO /etc/fstab
sv: LAGT TILL LINUX-PARTITIONER TILL /etc/fstab

en: DONE INSTALLING PACKAGES
sv: KLAR MED PAKET INSTALLATIONEN

en: Didn't work.
sv: Fungerade inte.

en: Disabling IPv4 packet forwarding.
sv: Inaktivering av IPv4 paket vidarebefordran.

en: Display the already created user accounts
sv: Visa de redan skapade användarkonton

en: Do not install ELILO
sv: Installera inte ELILO

en: Do not install GRUB
sv: Installera inte GRUB

en: Do not install LILO
sv: Installera inte LILO

en: Do not install a boot menu entry
sv: Installera inte en startmeny post

en: Do not install package $shortname
sv: Installera inte paketet $shortname

en: Do not select a layout variant
sv: Välj inte en layout variant

en: Do not select an additional layout
sv: Välj inte en extra layout

en: Do you confirm that you want to install Slint on /dev/$CHOICE?
sv: Bekräftar du att du vill installera Slint på /dev/$CHOICE?

en: Do you have a gateway?
sv: Har du en gateway?

en: Do you need to try setting up NFS again?
sv: Behöver du försöka ställa in NFS igen?

en: Do you want to format Linux partition ${ArG1}?
sv: Vill du formatera Linux-partitionen ${ArG1}?

en: Do you want to install the GRUB boot loader?
sv: Vill du installera GRUB starthanterare?

en: Do you want to install the KDE packages?
sv: Vill du installera KDE paketen?

en: Do you want to try setting up Samba again?
sv: Vill du prova att sätta upp Samba igen?

en: Does your mouse (${MOUSE_NAME}) have a wheel and if so, would you like to have it enabled?
sv: Har din mus (${MOUSE_NAME}) ett hjul och i så fall vill du ha den aktiverad?

en: Domain name:
sv: Domännamn:

en: Don't wait at all - boot straight into the first OS
sv: Vänta inte - starta direkt till första OS

en: Dutch
sv: Holländska

en: EFI BOOT ENTRY INSTALLED
sv: EFI BOOT POST INSTALLERAD

en: EFI SYSTEM PARTITION RECOGNIZED
sv: EFI SYSTEMPARTITIONEN IDENTIFIERAT

en: ELILO is a Linux boot loader for EFI based systems.  Installing ELILO will allow you to boot your Linux system from the hard drive after selecting it from the UEFI boot menu.  Since an EFI System Partition was detected on this machine, it is recommended that you install ELILO now.  Please select an option:
sv: ELILO är en Linux uppstarts laddare för EFI-baserade system. Installation av ELILO gör att du kan starta ditt Linux-system från hårddisken efter att ha valt den från UEFI boot-menyn. Eftersom en EFI System Partition upptäcktes på denna maskin, är det rekommenderat att du installerar ELILO nu. Välj ett alternativ:

en: ENABLE DHCP SERVER
sv: AKTIVERA DHCP SERVER

en: ENTER CD/DVD DEVICE MANUALLY
sv: ANGE CD/DVD ENHETEN MANUELLT

en: ENTER DOMAINNAME FOR $HOSTNM
sv: ANGE DOMÄNNAMN FÖR $HOSTNM

en: ENTER GATEWAY ADDRESS
sv: ANGE GATEWAY ADRESS

en: ENTER HOSTNAME
sv: SKRIV IN VÄRDNAMN

en: ENTER IP ADDRESS FOR $HOSTNM.$DOMAIN
sv: ANGE IP-ADRESS FÖR $HOSTNM.$DOMAIN

en: ENTER IP ADDRESS OF NFS SERVER
sv: ANGE IP ADRESS TILL NFS-SERVER

en: ENTER NETMASK FOR LOCAL NETWORK
sv: ANGE NÄTMASK FÖR LOKALT NÄTVERK

en: ENTER SHARE ADDRESS OF SAMBA SERVER
sv: ANGE UTDELNINGSADRESSEN TILL SAMBA SERVERN

en: ERROR ATTEMPTING TO INSTALL KERNEL
sv: FEL VID FÖRSÖK ATT INSTALLERA KÄRNAN

en: ERROR:  No EFI System Partition mounted on /boot/efi.
sv: FEL:  Ingen EFI System Partition monterad på /boot/efi.

en: ERROR:  No kernel found at /boot/vmlinuz.
sv: FEL:  Ingen kärna finns på /boot/vmlinuz.

en: ERROR:  Package $INCOMINGDIR/$NNAME did not install
    correctly.  You may need to reinstall your old package
    to avoid problems.  Make sure the new package is not
    corrupted.
sv: FEL:  Paket $INCOMINGDIR/$NNAME installerades inte
    fullständigt. Du kan behöva installera om tidigare paketet
    för att undvika problem. Se till att det nya paketet inte är
    korrupt.

en: ERROR:  System is not running under UEFI.
sv: FEL:  Systemet körs inte i UEFI.

en: ERROR:  bzip2 compression utility not found in $PATH.
sv: FEL:  bzip2 komprimeringsverktyg finns inte i $PATH.

en: ERROR:  bzip2 returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
sv: FEL:  bzip2 returnerade felkod $ERRCODE - makepkg misslyckades.

en: ERROR:  gzip compression utility not found in $PATH.
sv: FEL:  gzip komprimeringsverktyg finns inte i $PATH.

en: ERROR:  gzip returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
sv: FEL:  gzip returnerade felkod $ERRCODE - makepkg misslyckades.

en: ERROR:  lzma compression utility not found in $PATH.
sv: FEL:  lzma komprimeringsverktyg finns inte i $PATH.

en: ERROR:  lzma returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
sv: FEL:  lzma returnerade felkod $ERRCODE - makepkg misslyckades.

en: ERROR:  xz compression utility not found in $PATH.
sv: FEL:  xz komprimeringsverktyg finns inte i $PATH.

en: ERROR:  xz returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
sv: FEL:  xz returnerade felkod $ERRCODE - makepkg misslyckades.

en: ERROR: No Linux Native Partitions
sv: FEL: Ingen nativ Linux partition

en: ERROR: TARGET PARTITION FULL
sv: FEL: MÅLPARTITIONEN FULL

en: ERROR: USB BOOT STICK NOT CREATED
sv: FEL: USB BOOT-MINNE SKAPADES INTE

en: EXIT
sv: AVSLUTA

en: Either the source packages are inappropriate for the target system:
    Slint version $SLINTVERSION (${SFX}-bit)
    or the file $INSTALL_PATH/slint/DONOTREMOVEME.TXT is missing.
    Please try again to set the source of packages
sv: Antingen är källkodspaketen olämpliga för målsystemet:
    Slint version $SLINTVERSION (${SFX}-bit)
    eller så saknas filen $INSTALL_PATH/slint/DONOTREMOVEME.TXT.
    Försök igen för att ställa in källan till paketen

en: English (USA)
sv: Engelska (USA)

en: Enter 1 to select a keyboard map:
sv: Skriv in 1 för att välja ett tangentbordslayoyt:

en: Enter the address for the gateway on your network, such as:
sv: Ange adressen för gateway i nätverket, till exempel:

en: Enter your IP address for the local machine.  Example: 
    111.112.113.114
    Enter IP address for $HOSTNM (aaa.bbb.ccc.ddd):
sv: Ange din IP-adress för den lokala maskinen. exempel:
    111.112.113.114
    Ange IP-adress för $HOSTNM (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: Enter your netmask.  This will generally look something
    like this: 255.255.255.0
    Enter netmask (aaa.bbb.ccc.ddd):
sv: Ange din nätmask. Detta ser i allmänhet ut
    så här: 255.255.255.0
    Ange nätmask (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: Error running useradd command -- account not created!
      
    (command: $CMD)
sv: Fel vid körandet av useradd kommando - konto skapades inte!
      
    (kommando: $CMD)

en: Everyone has read access, but only root can write
sv: Alla har läsbehörighet, men bara root kan skriva

en: Everyone has read access, but only root can write (ntfs-3g)
sv: Alla har läsbehörighet, men bara root kan skriva (ntfs-3g)

en: Everyone has read only access
sv: Alla har endast läsrättighet

en: Everyone has read only access (built-in kernel ntfs driver)
sv: Alla har skrivskyddad åtkomst (inbyggd kärn ntfs drivrutin)

en: Executing install script for $package_name.
sv: Kör installationsskript för $package_name.

en: Exit Pkgtool
sv: Avsluta Pkgtool

en: Exit Slint Linux Setup
sv: Avsluta Slint Linux Installation

en: Exit Slint PXE Setup
sv: Avsluta Slaxkware PXE installation

en: Expiry date (YYYY-MM-DD) []:
sv: Utgångsdatum (YYYY-MM-DD) []:

en: Expiry date..........:
sv: Utgångsdatum..........:

en: Exploding package $PKG in current directory:
sv: Expanderar paket $PKG i aktuell katalog:

en: Ext2 is the traditional Linux file system and is fast and stable.
sv: Ext2 är den traditionella Linux filsystemet och är snabbt och stabilt.

en: Ext3 Journaling Filesystem
sv: Ext3 journalförande filsystem

en: Ext3 is the journaling version of the Ext2 filesystem.
sv: Ext3 är ett journalförande version av ext2 filsystem.

en: Ext4 Journaling Filesystem
sv: Ext4 journalförande filsystem

en: Ext4 is the successor to the ext3 filesystem.
sv: Ext4 är efterföljaren till ext3 filsystemet.

en: FAT or NTFS PARTITIONS DETECTED
sv: FAT eller NTFS PARTITIONER UPPTÄCKTA

en: FETCHING CONFIGURATION
sv: HÄMTAR KONFIGURATION

en: FONTCONFIG UPDATE
sv: UPPDATERING AV TECKENSNITT

en: FORMAT EFI PARTITION ${PREFERRED_EFI_PARTITION}?
sv: FORMATERA EFI-partitionen ${PREFERRED_EFI_PARTITION}?

en: FORMAT PARTITION $ArG1
sv: FORMATERAR PARTITIONEN $ArG1

en: FORMATTING
sv: FORMATERAR

en: FORMATTING EFI PARTITION ${PREFERRED_EFI_PARTITION}
sv: FORMATERAR EFI-partitionen ${PREFERRED_EFI_PARTITION}

en: FOUND EXISTING xorg.conf in $ArG
sv: HITTADE BEFINTLIG xorg.conf i $ArG

en: FTP/HTTP DOWNLOAD FAILURE
sv: FTP/HTTP NERLADNING MISSLYCKADES

en: FUSE is an interface to allow userspace programs to use filesystems.
sv: FUSE är ett gränssnitt för att tillåta program att använda användarutrymme filsystem.

en: Filesystem in Userspace library
sv: Filsystem i användarutrymmes bibliotek

en: Finished setting up EFI System Partition.
sv: Avslutat inställningen av EFI System Partition.

en: Finished setting up Linux partitions.
sv: Klar med inställningen av Linux-partitioner.

en: Finished setting up non-Linux partitions.
sv: Konfiguration av icke-Linux-partitioner slutfört.

en: Finished: do not select additional options.
sv: Klar: välj inte fler alternativ.

en: First CD/DVD drive
sv: Första CD/DVD enheten

en: First command to run is 'source /etc/profile'.
    This will setup the PATH for you.
sv: Första kommandot att köra är "source /etc/profile".
    Detta kommer ställa in PATH åt dig.

en: First parallel port ATAPI CD
sv: Första parallellport ATAPI CD

en: First, we'll need the name you'd like to give your host.
    Only the base hostname is needed right now. (not the domain)
    
    Enter hostname:
sv: Först behöver vi det namn du vill ge din värd.
    Endast bas värdnamn behövs just nu. (inte domänen)
    
    Ange värdnamn:

en: Flash-Friendly File System
sv: Flashminne-vänligt filsystem

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext2
sv: Formaterar $ArG1
    Storlek i 1K block: $SIZE
    Filsystemstyp: ext2

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext3
sv: Formaterar $ArG1
    Storlek i 1K block: $SIZE
    Filsystemstyp: ext3

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext4
sv: Formaterar $ArG1
    Storlek i 1K block: $SIZE
    Filsystemstyp: ext4

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: jfs
sv: Formaterar $ArG1
    Storlek i 1K block: $SIZE
    Filsystemstyp: jfs

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: reiserfs
sv: Formaterar $ArG1
    Storlek i 1K block: $SIZE
    Filsystemstyp: reiserfs

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: xfs
sv: Formaterar $ArG1
    Storlek i 1K block: $SIZE
    Filsystemstyp: xfs

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE 
    Filesystem type: btrfs
sv: Formaterar $ArG1
    Storlek i 1K block: $SIZE 
    Filsystemstyp: btrfs

en: Formatting $ArG1 with filesystem btrfs.
sv: Formaterar $ArG1 med filsystemet btrfs.

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext2.
sv: Formaterar $ArG1 med filsystemet ext2.

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext3.
sv: Formaterar $ArG1 med filsystemet ext3.

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext4.
sv: Formaterar $ArG1 med filsystemet ext4.

en: Formatting $ArG1 with filesystem jfs.
sv: Formaterar $ArG1 med filsystemet jfs.

en: Formatting $ArG1 with filesystem reiserfs.
sv: Formaterar $ArG1 med filsystemet reiserfs.

en: Formatting $ArG1 with filesystem xfs.
sv: Formaterar $ArG1 med filsystemet xfs.

en: Formatting EFI System Partition ${PREFERRED_EFI_PARTITION} as FAT32.
sv: Formaterar EFI System Partition ${PREFERRED_EFI_PARTITION} som FAT32.

en: Fourth CD/DVD drive
sv: Fjärde CD/DVD enheten

en: Fourth parallel port ATAPI CD
sv: Fjärde parallellport ATAPI CD

en: Frame buffer console, 1024x768x256
sv: Frame buffer konsol, 1024x768x256

en: Frame buffer console, 1024x768x32k
sv: Frame buffer konsol, 1024x768x32k

en: Frame buffer console, 1024x768x64k
sv: Frame buffer konsol, 1024x768x64k

en: Frame buffer console, 640x480x256
sv: Frame buffer konsol, 640x480x256

en: Frame buffer console, 640x480x32k
sv: Frame buffer konsol, 640x480x32k

en: Frame buffer console, 640x480x64k
sv: Frame buffer konsol, 640x480x64k

en: Frame buffer console, 800x600x256
sv: Frame buffer konsol, 800x600x256

en: Frame buffer console, 800x600x32k
sv: Frame buffer konsol, 800x600x32k

en: Frame buffer console, 800x600x64k
sv: Frame buffer konsol, 800x600x64k

en: French
sv: Franska

en: GPM CONFIGURATION
sv: GPM KONFIGURATION

en: Genitizer tablet (relative mode)
sv: Genitizer tablett (relativ läge)

en: Genius Netmouse on PS/2 port
sv: Genius NetMouse på PS/2-port

en: German
sv: Tyska

en: Go with driver default (usually 8-bit)
sv: Fortsätt med standard (oftast 8-bit)

en: Good! We're all set on the local end, but now we need to know
    where to find the software packages to install.  First, we need
    the IP address of the machine where the Slint sources are
    stored.
sv: Bra! Vi är klar på den lokala sidan, men nu behöver vi veta 
    var du hittar de programpaket som skall installeras. Först behöver 
    vi IP-adressen till den dator där Slint källorna är lagrade.

en: Greek
sv: Grekiska

en: Group "$group" does not exist
sv: Gruppen "$group" finns inte

en: HAL makes access to CD/DVD drives and USB devices easier.
sv: HAL gör tillgång till CD/DVD-enheter och USB-enheter enklare.

en: HARDWARE CLOCK SET TO UTC?
sv: HÅRDVARUKLOCKAN INSTÄLLD TILL UTC?

en: HP printer/scanner daemons
sv: HP skrivar/scanner bakgrundsprogram

en: Hardware Abstraction Layer
sv: HAL

en: Hardware clock is set to UTC
sv: Maskinvaruklockan är inställd till UTC

en: Hardware clock is set to local time
sv: Maskinvaruklockan är inställd på lokal tid

en: Here are the already registered ordinary users:
sv: Här är de som redan är registrerade som vanliga användare:

en: Here is your current IP address, full hostname, and base hostname:
    $IPADDR       $HOSTNM.$DOMAIN    $HOSTNM
    
    Please give the IP address of the name server to use,
    such as $DNSSAMPLE.
    
    You can add more Domain Name Servers later by editing $RESOLV.
    
    Primary name server to use (aaa.bbb.ccc.ddd):
sv: Här är din aktuella IP-adress, fullständiga värdnamn, och grund värdnamn:
    $IPADDR $HOSTNM.$DOMAIN $HOSTNM
    
    Vänligen ange IP-adressen för namnserver att använda,
    t.ex. $DNSSAMPLE.
    
    Du kan lägga till fler domännamnservrar senare genom att redigera $RESOLV.
    
    Primär namnserver att använda (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: Here's what would be removed (and left behind) if you removed the package(s):
sv: Här är vad som skulle tas bort (och lämnat efter sig) om du tagit bort paket(er):

en: Highest DHCP Client Address:
sv: Högsta DHCP Klient Adress:

en: Hit OK to return to the main menu.
sv: Tryck OK för att återvända till huvudmenyn.

en: Home directory [ ${defhome}/${LOGIN} ]
sv: Hemkatalog [ ${defhome}/${LOGIN} ]

en: Home directory.......:
sv: Hemkatalog.......:

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: I can't find a device named $ArG1 !
sv: Jag kan inte hitta en enhet som heter $ArG1 !

en: I can't find a device named $ArG1. Are you sure you want to use this device name?
sv: Jag kan inte hitta en enhet som heter $ArG1. Är du säker på att du vill använda detta enhetsnamn?

en: IBM's Journaled Filesystem
sv: IBM's journalförande filsystem

en: ICE Window Manager
sv: ICE fönsterhanterare

en: IN USE
sv: ANVÄNDS

en: INCLUDE EXTRA PARAMETERS IN THE BOOT COMMAND LINE?
sv: INKLUDERA EXTRA PARAMETRAR I BOOT COMMAND LINE?

en: INITIALIZING NETWORK
sv: INITIERAR NÄTVERKET

en: INSERT DISK
sv: MATA IN DISK

en: INSTALL BOOT MENU ENTRY?
sv: INSTALLERA BOOT MENYPOST?

en: INSTALL ELILO
sv: INSTALLERA ELILO

en: INSTALL FROM THE CURRENT FILESYSTEM
sv: INSTALLERA FRÅN NUVARANDE FILSYSTEM

en: INSTALL KDE PACKAGES?
sv: INSTALLERA KDE PAKET?

en: INSTALL LILO
sv: INSTALLERA LILO

en: INSTALLING FROM HARD DISK
sv: INSTALLERAR FRÅN HÅRDDISK

en: INVALID DIRECTORY ENTERED
sv: OGILTIG KATALOG ANGIVEN

en: IP Address:
sv: IP Adress:

en: IP address:
sv: IP adress:

en: If this partition has not been formatted, you should format it.  NOTE: This will erase all data on it.  Would you like to format this partition?
sv: Om partitionen inte har formaterats ska du formatera den. OBS: Detta kommer att radera all data på den. Vill du formatera denna partition?

en: If you don't have a gateway on your network just hit ENTER
    without entering a gateway IP address.
    
    Enter gateway address (aaa.bbb.ccc.ddd):
sv: Om du inte har en gateway i nätverket tryck bara Enter
    utan att ange en gateway IP-adress.
    
    Ange gateway-adress (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: If you like, X can attempt to probe for your video hardware and mouse, and write an initial configuration file to /etc/X11/xorg.conf.  Would you like to do this now?
sv: Om du vill kan X försöka att söka efter ditt grafikkort och mus, och skriver en inledande konfigurationsfilen till /etc/X11/xorg.conf. Vill du göra det nu?

en: If you like, we can look to see what kind of network card you have in your machine, and if we find one create an /etc/rc.d/rc.netdevice script to load the module for it at boot time.  There's a slight bit of danger that the probing can cause problems, but it almost always works.  If you'd rather configure your system manually, you can skip the probing process and edit /etc/rc.d/rc.modules or /etc/modules.conf later to have it load the right module.
sv: Om du vill, kan vi försöka att se vilken typ av nätverkskort du har i din maskin, och om vi hittar en skapa ett /etc/rc.d/rc.netdevice skript för att ladda modulen för den vid uppstart. Det finns en liten risk att avkänningen kan orsaka problem, men det fungerar nästan alltid. Om du hellre vill konfigurera systemet manuellt, kan du hoppa över avsöknings-processen och redigera /etc/rc.d/rc.modules eller /etc/modules.conf senare för att ladda rätt modul.

en: If you're upgrading an existing Slint system, you might want to
    remove old packages before you run 'setup' to install the new ones. If
    you don't, your system will still work but there might be some old files
    left laying around on your drive.
    
    Just mount your Linux partitions under /mnt and type 'pkgtool'. If you
    don't know how to mount your partitions, type 'pkgtool' and it will tell
    you how it's done.
    
    To partition your hard drive(s), use 'cfdisk' or 'fdisk'.
    For systems using GPT instead of MBR, partition using 'cgdisk' or 'gdisk'.
    To activate PCMCIA/Cardbus devices needed for installation, type 'pcmcia'.
    To start the main installation (after partitioning), type 'setup'.
sv: Om du uppgraderar ett existerande Slint-system, kanske du vill
    ta bort gamla paket innan du kör "setup" för att installera de nya. Om
    du inte gör det, fungerar ditt system fortfarande, men det kan finnas 
    några gamla filer kvar på din enhet.
    
    Montera dina Linux-partitioner i /mnt och skriv "pkgtool". om du
    inte vet hur man monterar dina partitioner, skriv "pkgtool" och den
    berättar för dig hur det görs.
    
    För att partitionera din hårddisk(ar), använd "cfdisk" eller "fdisk".
    För system som använder GPT istället för MBR, använd "cgdisk"
    eller "Gdisk".
    För att aktivera PCMCIA/Cardbus enheter som behövs för installation,
    skriv "pcmcia".
    För att starta installationen (efter partitionering), skriv "setup".

en: If your computer supports booting from a USB device, it is recommended that you make a USB boot stick for your system at this time. It will boot your computer straight into the root filesystem on $ROOT_DEVICE.
    
    Please insert a USB flash memory stick and then press ENTER to create a boot stick.
    
    WARNING!  The existing contents of the USB stick will be erased.
sv: Om din dator har stöd för uppstart från en USB-enhet, rekommenderas det att du gör en USB boot-sticka för ditt system nu. Det kommer att starta upp din dator rakt in i root filsystemet på $ROOT_DEVICE.
    
    Mata in ett USB-minne och tryck sen ENTER för att skapa en start-sticka.
    
    VARNING! Det befintliga innehållet på USB-minnet kommer att raderas.

en: Ignore the error and continue
sv: Ignorera felet och fortsätt

en: In order to install directly from the hard disk you must have a partition (such as /dev/sda1, /dev/sdb5, etc) with the Slint distribution's slint/ directory like you'd find it on the FTP site.
    
    Please enter the partition (such as /dev/sda1) where the Slint sources can be found, or [enter] to see a partition list
sv: För att installera direkt från hårddisken måste du ha en partition (t.ex. /dev/sda1, /dev/sdb5, etc) med Slint distributionens slint/ katalogen som du skulle hitta den på FTP-platsen
    
    Ange partitionen (t.ex. /dev/sda1) där Slint källorna kan hittas, eller [Enter] för att se en partitionslista

en: In order to make these partitions visible from Linux, we  need to add them to your /etc/fstab.  Please pick a partition to  add to /etc/fstab, or select '---' to continue with the installation  process.
sv: För att göra dessa partitioner synliga från Linux, måste vi lägga till dem i /etc/fstab. Vänligen välj en partition för att lägga till i /etc/fstab, eller välj "---" för att fortsätta med installationen.

en: Inetd daemon (this allows:  time, ftp, comsat, talk, finger, and auth).
sv: Inetd-demon (detta tillåter: time, ftp, comsat, talk, finger, och auth).

en: Initial group [ ${defgroup} ]:
sv: Initial grupp [ ${defgroup} ]:

en: Initial group........:
sv: Initial grupp........:

en: Install ELILO on the EFI System Partition
sv: Installera ELILO på EFI System Partition

en: Install GRUB
sv: Installera GRUB

en: Install LILO
sv: Installera LILO

en: Install LILO anyway
sv: Installera LILO ändå

en: Install a Linux kernel from a bootdisk
sv: Installera en Linux-kärna från en startdiskett

en: Install a boot menu entry
sv: Installera en startmeny post

en: Install from NFS (Network File System)
sv: Installera från NFS (Network File System)

en: Install from Samba share
sv: Installera från en Samba-utdelning

en: Install from a Slint CD or DVD
sv: Installera från en Slint CD eller DVD

en: Install from a Slint USB stick
sv: Installera från ett Slint USB-minne

en: Install from a hard drive partition
sv: Installera från en hårddisk partition

en: Install from a pre-mounted directory
sv: Installera från en förmonterad katalog

en: Install package $shortname
sv: Installerar paket $shortname

en: Install packages from some other directory
sv: Installera paket från annan katalog

en: Install packages from the current directory
sv: Installera paket från nuvarande katalog

en: Install selected software
sv: Installera valda program

en: Install to Master Boot Record
sv: Installera till Master Boot Record

en: Install to a formatted floppy in /dev/fd0 (A:)
sv: Installera till en formaterad diskett i /dev/fd0 (A:)

en: Install to superblock (not for use with XFS)
sv: Installera till superblock (ej för användning med XFS)

en: Installation on the MBR of $DEVICE
sv: Installation på MBR eller $DEVICE

en: Installing new package $INCOMINGDIR/$NNAME
sv: Installerar nytt paket $INCOMINGDIR/$NNAME

en: Installing package $package_name:
sv: Installerar paket $package_name:

en: Installing package $shortname $PMSG
sv: Installerar paket $shortname $PMSG

en: Installing the Linux Loader...
sv: Installerar Linux Loader...

en: Installing translations...
sv: Installerar översättningar...

en: Is the hardware clock set to Coordinated Universal Time (UTC/GMT)
    If it is, select 'y' here.  If the hardware clock is set to the
    current local time (this is how most PCs are set up), then say 'n'
    here.  If you are not sure what this is, you should answer 'n' here.
    
    Is your hardware clock set to UTC
sv: Är hårdvaruklockan satt till Coordinated Universal Time (UTC/GMT)
    Om det är, väljer du "y" här. Om maskinvaruklockan är inställd på
    aktuell lokal tid (detta är hur de flesta datorer är inställda), välj då 'n'
    här. Om du är osäker på vad detta är, ska du svara 'n' här.
    
    Är din hårdvaruklocka inställd till UTC

en: Is the hardware clock set to Coordinated Universal Time (UTC/GMT)?  If it is, select YES here.  If the hardware clock is set to the current local time (this is how most PCs are set up), then say NO here.  If you are not sure what this is, you should answer NO here.
sv: Är hårdvaruklockan satt till Coordinated Universal Time (UTC/GMT)? Om det är, välj YES här. Om maskinvaruklockan är inställd på aktuell lokal tid (detta är hur de flesta datorer är inställda), välj då NO här. Om du är osäker på vad detta är, ska du svara NO här.

en: It is recommended that you make these lines your new installation script.
    
    Would you like to make this stuff the install script for this package
    and remove the symbolic links
sv: Vi rekommenderar att du skapar dessa rader i din nya installations-skript.
    
    Vill du göra det här installations-skriptet för detta paket
    och ta bort symboliska länkar

en: It is recommended to choose the default keyboard ("pc101") unless you know your keyboard model and it is present in this list.  Also note the keyboard model is not the same thing as the keyboard layout (the keyboard layout defaults to "pc105" which is usually correct)
sv: Det rekommenderas att välja standard tangentbord ("pc101") om du inte vet din tangentbordsmodell och det finns i den här listan. Notera också tangentbordsmodell är inte samma sak som tangentbordslayout (tangentbordslayouten är som standard "pc105" som vanligtvis är korrekt)

en: Italian
sv: Italienska

en: JFS is IBM's Journaled Filesystem, currently used in IBM enterprise servers.
sv: JFS är IBMs journalFilsystem, som för närvarande används i IBM företagsservrar.

en: KDE: K Desktop Environment
sv: KDE: K-skrivbordsmiljön

en: KEYBOARD MAP SELECTION
sv: VAL AV TANGENTBORDSLAYOUT

en: LANGUAGE TO USE DURING INSTALLATION
sv: SPRÅK ATT ANVÄNDA UNDER INSTALLATION

en: LILO (Linux Loader) is a generic boot loader.  There's a simple installation which tries to automatically set up LILO to boot Linux (also Windows if found).  For more advanced users, the expert option offers more control over the installation process.  Since LILO does not work in all cases (and can damage partitions if incorrectly installed), there's the third (safe) option, which is to skip installing LILO for now.  You can always install it later with the 'liloconfig' command.  Which option would you like?
sv: LILO (Linux Loader) är en generell starthanteraren. Det finns en enkel installation som automatiskt försöker ställa in LILO att starta upp Linux (även Windows om upptäckt). För mer avancerade användare, ger expert alternativet mer kontroll över installationen. Eftersom LILO inte fungerar i alla fall (och kan skada partitioner om felaktigt installerad) finns det ett tredje (säkert) alternativ, att hoppa över att installera LILO för tillfället. Du kan alltid installera den senare med "liloconfig" kommandot. Vilket alternativ vill du ha?

en: LILO INSTALLATION HELP
sv: LILO INSTALLATIONSHJÄLP

en: LILO can be installed to a variety of places:
    
      1. The superblock of your root Linux partition.  (which could      be made the bootable partition with Windows or Linux fdisk, or      booted with a program like OS/2 Boot Manager)
      2. A formatted floppy disk.
      3. The Master Boot Record of your first hard drive.
    
    Options 1 and 2 are the safest, but option 1 does require a little extra work later (setting the partition bootable with fdisk). Which option would you like?
sv: LILO kan installeras på en mängd olika ställen:
    
      1. superblock på din root Linux-partition. (partition som kan göras
         startbar med Windows eller Linux fdisk, eller startas upp med ett
         program som OS/2 Boot Manager)
      2. En formaterad diskett.
      3. Master Boot Record på din första hårddisk.
    
    Alternativ 1 och 2 är det säkraste, men alternativ 1 kräver lite extra arbete senare (inställning partitionen startbar med fdisk). Vilket alternativ vill du ha?

en: LILO could not be installed. If you have not created a LILO configuration file by defining a new header and adding at least one bootable partition to it, you must do so before installing LILO. If you were attempting to use an existing LILO confguration file, it could not be found. Try making a new one.
sv: LILO kunde inte installeras. Om du inte har skapat en LILO-konfigurationsfil genom att definiera en ny rubrik och lägga till minst en startbar partition till den, måste du göra detta innan du installerar LILO. Om du försökte använda en befintlig LILO-konfigureringsfil kunde den inte hittas. Prova att skapa en ny.

en: LPRng print server
sv: LPRng skrivar-server

en: Lightweight X11 Desktop Environment LXDE
sv: Resurssnål X11 skrivbordsmiljö LXDE

en: Linux swap partition, ${PARTSIZE}
sv: Linux swap-partition, ${PARTSIZE}

en: Login name for new user []:
sv: Inloggningsnamn för ny användare[]:

en: Login name for new user: $LOGIN
sv: Logginnamn för ny användare: $LOGIN

en: Login name...........:
sv: Inloggningsnamn...........:

en: Logitech busmouse (mouse card)
sv: Logitech busmouse (mus kort)

en: Logitech serial MouseMan and similar devices
sv: Logitech serie MouseMan och liknande enheter

en: Looking at /proc/devices, it seems your kernel has support for the VESA frame buffer console.  If we enable this in /etc/lilo.conf, it will allow more rows and columns of text on the screen and give you a cool penguin logo at boot time.  However, the frame buffer text console is slower than a standard text console.  In addition, not every video card or monitor supports all of these video modes, and some X drivers could be confused by them.  Would you like to use the frame buffer console, or the standard Linux console?
sv: Om man tittar på /proc/devices, verkar det som din kärna har stöd för VESA frame buffer konsol. Om vi aktiverar det här i /etc/lilo.conf, kommer det att låta fler rader och kolumner med text på skärmen och ger dig en cool pingvin logotyp vid uppstart. Dock är bildrutebuffert-textkonsollen långsammare än en vanlig textkonsol. Dessutom stöder inte alla grafikkort eller bildskärmar alla dessa videolägen, och vissa X-drivrutiner kan förvillas av dem. Vill du använda rambufferten konsolen, eller standard Linux-konsollen?

en: Lowest DHCP Client Address:
sv: Lägsta DHCP Klient Adress:

en: MAKE USB FLASH BOOT
sv: SKAPA USB BOOT-STICKA

en: MAKING DEVICE IN /dev
sv: SKAPAR ENHET i /dev

en: MANUAL CD/DVD DEVICE SELECTION
sv: MANUELL CD/DVD VAL AV ENHET

en: MKFONTDIR AND MKFONTSCALE UPDATE
sv: MKFONTDIR OCH MKFONTSCALE UPPDATERING

en: MKNOD CD/DVD DEVICE
sv: MKNOD CD/DVD ENHET

en: MKNOD FAILED
sv: MKNOD MISSLYCKADES

en: MOUNT ERROR
sv: MONTERINGSFEL

en: MOUNT PROBLEM
sv: MONTERINGS PROBLEM

en: MOUNT RESULT
sv: MONTERINGSRESULTAT

en: MOUSE CONFIGURATION
sv: MUSKONFIGURATION

en: Make a USB Linux boot stick
sv: Skapa en USB Linux boot-sticka

en: Make a spare Linux boot stick in /dev/$STICK
sv: Skapa en extra Linux boot-pinne i /dev/$STICK

en: Make serial Logitech behave like msc
sv: Gör seriella Logitech bete sig som msc

en: Make sure the Slint disc is in your CD/DVD drive, and then press ENTER to begin the scanning process. Or, if you'd rather specify the device name manually (experts only), choose that option below.
sv: Se till att Slint skivan är i din CD/DVD-enheten, och tryck ENTER för att starta genomsökningen. Eller, om du hellre vill ange enhetens namn manuellt (endast experter), välj det alternativet nedan.

en: Make sure the USB stick containing the Slint package directory is inserted into a USB port, and then press ENTER to begin the scanning process.
sv: Se till att USB-minnet som innehåller Slint paketkatalog är insatt i en USB-port, och tryck sedan på ENTER för att starta skanningen.

en: Manually specify CD or DVD by device name
sv: Ange CD eller DVD enhetsnamn manuellt

en: Master Boot Record file mbr.bin not found.  This script requires that the syslinux package be installed.
sv: Master Boot Record filen mbr.bin hittades inte. Detta skript kräver att syslinux-paketet är installerat.

en: Maybe you should check that the directory name is correct?
sv: Kanske bör du kontrollera att katalognamnet är korrekt?

en: Media was not successfully mounted! Do you want to retry, or quit?
sv: Media var inte framgångsrikt monterad! Vill du försöka igen, eller sluta?

en: Microsoft busmouse (mouse card)
sv: Microsoft busmouse (mus-kort)

en: Microsoft serial Intellimouse
sv: Microsoft seriell Intellimouse

en: Mount failed.
sv: Monteringen misslyckadess.

en: Mount table corrupt.  Reboot machine and run setup again
sv: Monteringstabellen är korrupt. Starta om maskinen och kör installationsprogrammet igen

en: Mount table corrupt.  Reboot machine and run setup again.
sv: Monteringstabellen är korrupt. Starta om maskinen och kör installationsprogrammet igen.

en: Mounted Samba share(s):
sv: Monterade Sambautdelning(ar).

en: Mounting $REMOTE_PATH:
sv: Monterar $REMOTE_PATH:

en: Mounting $REMOTE_SHARE ...
sv: Monterar $REMOTE_SHARE ...

en: MouseSystems serial (most 3 button serial mice)
sv: MouseSystems seriell (de flesta 3 knappars seriella möss)

en: MySQL, an SQL-based relational database daemon.
sv: MySQL, en SQL-baserad relationsdatabas demon.

en: NETWORK CONFIGURATION
sv: NÄTVERKSKONFIGURATION

en: NETWORK SETUP COMPLETE
sv: INSTÄLLNING AV NÄTVERKSKORT KLAR

en: NEW DEVICE DETECTED
sv: NY ENHET HITTADES

en: NFS MOUNT INFORMATION
sv: NFS MONTERINGS INFORMATION

en: NFS MOUNT RESULT
sv: NFS MONTERINGS RESULTAT

en: NO CARD DETECTED
sv: INGA KORT UPPTÄCKTA

en: NO CONFIG FILE FOUND
sv: INGEN KONFIGURATIONSFIL HITTADES

en: NO EFI SYSTEM PARTITION DETECTED
sv: INGEN EFI SYSTEMPARTITION UPPTÄCKT

en: NO LINUX PARTITIONS DETECTED
sv: INGA LINUX-PARTITIONER HITTADES

en: NO NEW DEVICE DETECTED
sv: INGA NYA ENHETER UPPTÄCKTA

en: NO PACKAGES REMOVED
sv: INGA PAKET BORTTAGNA

en: NO REMOVABLE USB DEVICES FOUND
sv: INGA FLYTTBARA USB-ENHETER HITTADES

en: NO SLINT DIRECTORY FOUND
sv: INGEN SLINT KATALOG HITTADES

en: NO SWAP SPACE DETECTED
sv: INGET SWAP-UTRYMME HITTADES

en: NTP synchronizes your time to/from other NTP servers.
sv: NTP synkroniserar din tid till/från andra NTP-servrar.

en: Nameserver:
sv: Namnserver:

en: Needed to serve or mount NFS (Network File System) partitions.
sv: Behövs för att tjäna eller montera NFS (Network File System) partitioner.

en: Net-SNMP daemon
sv: Net-SNMP demon

en: Netatalk Appletalk file/print server
sv: Netatalk Appletalk fil/skrivar-server

en: Netmask:
sv: Nätmask:

en: Network support for NFS install, 2006-09-20 volkerdi@slackware.com
    Network support for FTP/HTTP install, 26-Jan-2008 alien@slackware.com
sv: Nätverksstöd för NFS installation, 2006-09-20 volkerdi@slackware.com
    Nätverks stöd för FTP/HTTP installation, 26-Jan-2008 alien@slackware.com

en: New account will be created as follows:
sv: Nytt konto kommer att skapas enligt följande:

en: No IDE/SCSI drive, so we will try scanning for CD drives on old proprietary interfaces, such as SoundBlaster pre-IDE CD drives, Sony CDU-31a, Sony 535, old Mitsumi pre-IDE, old Optics, etc.  For this scan to work at all, you'll need to be using a bootdisk that supports your CD drive.
    
    Please press ENTER to begin this last-chance scan for old, obsolete hardware.
sv: Ingen IDE/SCSI-enhet, så vi kommer att försöka att söka efter CD-enheter på gamla proprietära gränssnitt, såsom Soundblaster pre-IDE CD-enheter, Sony CDU-31a, Sony 535, gamla Mitsumi pre-IDE, gamla Optics etc. För att denna avsökning skall fungera alls, måste du använda en startdiskett som stöder CD-enheten.
    
    Vänligen tryck på ENTER för att starta denna sista chansen att söka efter gammal, föråldrad hårdvara.

en: No Slint package tree found at the indicated path!
sv: Inget Slint paketträd finns på den angivna sökvägen!

en: No active DHCP server was found on your local network. The Slint PXE server needs a working DHCP server.
    Do you want this computer to start its own DHCP server (you can control what IP addresses are used by the DHCP server)?Say 'YES' if you are certain your network has no DHCP server.
sv: Ingen aktiv DHCP-server hittades i det lokala nätverket. En Slint PXE-server behöver en fungerande DHCP-server.
    Vill du att den här datorn ska starta en egen DHCP-server (du kan kontrollera vilka IP-adresser som används av DHCP-servern)? Säger ja om du är säker på ditt nätverk har ingen DHCP-server.

en: No new USB device was detected. 
    If you had already inserted your USB stick, please remove it now. Then select 'Restart'.
sv: Inga nya USB-enheter har upptäckts.
    Om du redan har satt i ditt USB-minne kan du ta bort den nu. Välj sedan "Starta om".

en: No ordinary user has been registered yet.
sv: Ingen vanlig användare har registrerats ännu.

en: No such package: $ADM_DIR/packages/$PKGNAME. Can't remove.
sv: Inget sådant paket: $ADM_DIR/packages/$PKGNAME. Det går inte att ta bort.

en: No symbolic links were found, so we won't make an installation script.
    You can make your own later in ./install/doinst.sh and rebuild the
    package if you like.
sv: Inga symboliska länkar hittades, så vi kommer inte att göra ett installations-skript.
    Du kan göra din egen senare i ./install/doinst.sh och återbygga
    paket om du vill.

en: No working sound card found. Maybe the sound is muted?
sv: Inget fungerande ljudkort hittades. Kanske ljudet är avstängt?

en: No, abort.
sv: Nej, avbryt.

en: No, do not format this partition
sv: Nej, formatera inte denna partition

en: Non-IDE Aztech CD/DVD
sv: Icke-IDE Aztech CD/DVD

en: Non-IDE GoldStar CD/DVD
sv: Icke-IDE Goldstar CD/DVD

en: Non-IDE Mitsumi drive 1
sv: Icke-IDE Mitsumi enhet 1

en: Non-IDE Mitsumi drive 2
sv: Icke-IDE Mitsumi enhet 2

en: Norwegian
sv: Norska

en: Now this partition must be mounted somewhere in your  directory tree.  Please enter the directory under which  you would like to put it.  For instance, you might want to  enter /fat-c or /fat-d or something similar.   NOTE: This partition will not actually be mounted until you reboot.   Where would you like to mount $DOS_PART?
sv: Denna partition ska monteras någonstans i ditt katalogträd. Ange den katalog som du vill placera den i. Till exempel kanske du vill skriva in /fat-c eller /fat-d eller något liknande. OBS! Den här partitionen kommer faktiskt inte monteras förrän du startar om. Var vill du montera $DOS_PART?

en: Now we can configure your Linux system.  If this is a new installation, you MUST configure it now or it will not boot correctly.  However, if you are just adding software to an existing system, you can back out to the main menu and skip this step.  However (important exception) if you've installed a new kernel image, it's important to reconfigure your system so that you can install LILO (the Linux loader) or create a bootdisk using the new kernel.  You want to CONFIGURE your system, right?
sv: Nu kan vi konfigurera Linux-systemet. Om detta är en ny installation, måste du konfigurera den nu annars kommer den inte att starta upp korrekt. Men om du bara lägger till programvara till ett existerande system, kan du backa ut till huvudmenyn och hoppa över detta steg. Men (viktigt undantag) om du har installerat en ny kärna, är det viktigt att konfigurera om ditt system så att du kan installera LILO (Linux loader) eller skapa en bootdisk med den nya kärnan. Du vill KONFIGURERA ditt system, eller hur?

en: Now we need to know how your machine connects to the network.
    
    If you have an internal network card and an assigned IP address, gateway, and DNS, use the 'static IP' choice to enter these values.  If your IP address is assigned by a DHCP server (commonly used by cable modem and DSL services), select 'DHCP'.  If you do not have a network card, select the 'loopback' choice.  You may also select 'NetworkManager' if you would like to have the NetworkManager daemon automatically handle your wired and wireless network interfaces (this is simple and usually works). Which type of network setup would you like?
sv: Nu behöver vi veta hur maskinen ansluts till nätverket.
    
    Om du har ett internt nätverkskort och en tilldelad IP-adress, gateway och DNS, använd "static IP" valet för att ange dessa värden. Om din IP-adress tilldelas av en DHCP-server (som vanligen används av kabelmodem och DSL-tjänster), välj "DHCP". Om du inte har ett nätverkskort, välj "loopback". Du kan också välja "NetworkManager" om du vill att NetworkManager demonen automatiskt hantera dina trådbundna och trådlösa nätverksgränssnitt (detta är enkel och fungerar oftast). Vilken typ av nätverksinställningar vill du ha?

en: Now we need to know the full path on this partition to the slint/ directory where the packages to be installed are kept.
    
    For example, if the packages' directory is /stuff/slint, then you would respond: /stuff/slint
    
    What directory are the Slint sources in?
sv: Nu behöver vi veta hela sökvägen på denna partition till slint/ katalogen där paketen som skall installeras finns.
    
    Till exempel, om paket katalogen är /stuff/slint, ange /stuff/slint
    
    Vilken katalog finns Slint källorna i?

en: Now you may select a default color depth for the X server:
sv: Nu kan du välja en standardfärgdjup för X-servern:

en: Now you must select a short, unique name for this partition. You'll use this name if you specify a partition to boot at the LILO prompt. 'Linux' might not be a bad choice. THIS MUST BE A SINGLE WORD.
sv: Nu måste du välja ett kort, unikt namn för denna partition. Du kommer att använda detta namn om du anger en partition för start vid LILO prompten. "Linux" är kanske inte ett dåligt val. DETTA MÅSTE VARA ETT ENDA ORD.

en: Now you must select a short, unique name for this partition. You'll use this name if you specify a partition to boot at the LILO prompt. 'Windows' might not be a bad choice. THIS MUST BE A SINGLE WORD.
sv: Nu måste du välja ett kort, unikt namn för denna partition. Du kommer att använda detta namn om du anger en partition för start vid LILO prompten. "Windows" är kanske inte ett dåligt val. DETTA MÅSTE VARA ETT ENDA ORD.

en: Now, we need the domain name for this machine, such as:
    
    example.org
    
    Do not supply a leading '.'
    
    Enter domain name for $HOSTNM:
sv: Nu behöver vi domännamnet för den här maskinen, till exempel:
    
    exempel.org
    
    Ange inte en inledande "."
    
    Ange domännamn för $HOSTNM:

en: OK, now you need to specify where you want the new partition mounted.  For example, if you want to put it under /usr/local, then respond:  /usr/local
    Where would you like to mount $NEXT_PARTITION?
sv: OK, nu måste du ange var du vill att den nya partitionen monteras. Till exempel, om du vill lägga den under /usr/local, svara: /usr/local
    Var vill du montera $NEXT_PARTITION?

en: OPTIONAL LILO append=<kernel parameters> LINE
sv: EXTRA LILO append=<kärnparametrar> RAD

en: OPTIONAL SLINT LOGO BOOT SCREEN
sv: TILLVAL SLINT STARTSKÄRMSLOGO

en: Old non-IDE Mitsumi CD/DVD
sv: Gammal icke-IDE Mitsumi CD/DVD

en: Old non-IDE SoundBlaster CD/DVD
sv: Gammal icke-IDE Soundblaster CD/DVD

en: Only warning... not actually removing any files.
sv: Endast varning... tar inte bort några filer.

en: PACKAGE DESCRIPTION:
sv: PAKET BESKRIVNING:

en: PACKAGE REMOVAL COMPLETE
sv: PAKET BORTTAGNING KLAR

en: PACKAGE REMOVAL IN PROGRESS
sv: BORTTAGNING AV PAKET PÅGÅR

en: PARTITION LIST
sv: PARTITIONSLISTA

en: PCMCIA/Cardbus card services
sv: PCMCIA/Cardbus kort-tjänst

en: PCMCIA/Cardbus support script, 2003-02-18 volkerdi@slackware.com
                                   2007-05-09 alien@slackware.com
sv: PCMCIA/Cardbus support skript, 2003-02-18 volkerdi@slackware.com
                                   2007-05-09 alien@slackware.com

en: PICK MOUNT POINT FOR $DOS_PART
sv: VÄLJ MONTERINGSPUNKT FÖR $DOS_PART

en: PROBE FOR NETWORK CARD?
sv: SÖKA EFTER NÄTVERKSKORT?

en: PROBING NETWORK DEVICES
sv: SÖKER EFTER NÄTVERKSKORT

en: PS/2 port mouse (most desktops and laptops)
sv: PS/2-portmus (de flesta stationära och bärbara datorer)

en: PXE Client activity log
sv: PXE-klient aktivitetslog

en: Package $OLD upgraded with new package $INCOMINGDIR/$NNAME.
sv: Paket $OLD uppgraderas med nya paketet $INCOMINGDIR/$NNAME.

en: Package $package_name installed.
sv: Paketet $package_name installerad.

en: Package Name: $shortname $PMSG
sv: Paketnamn: $shortname $PMSG

en: Package contents is copied to $PRES_DIR.
sv: Paketets innehåll kopieras till $PRES_DIR.

en: Packet forwarding allows your Linux machine to act as a router.
sv: Paket vidarebefordran gör att din Linux-maskin kan fungera som en router.

en: Partition $ArG1 will be formatted.
sv: Partitionen $ArG1 kommer att formateras.

en: Partition $NEXT_PARTITION will be formatted with $NEXT_SYS_TYPE.
sv: Partitionen $NEXT_PARTITION formateras med $NEXT_SYS_TYPE.

en: Partition $NEXT_PARTITION will not be reformatted.
sv: Partitionen $NEXT_PARTITION kommer inte att formateras.

en: Partitions of type FAT or NTFS (commonly used by DOS and Windows) have been found on your system.  Would you like to add these partitions to your /etc/fstab so that these partitions are visible from Linux?
sv: Partitioner av typen FAT eller NTFS (som vanligen används av DOS och Windows) har hittats på ditt system. Vill du lägga till dessa partitioner i din /etc/fstab så att dessa partitioner är synliga från Linux?

en: Please choose another
sv: Välj en annan

en: Please choose the default startup mode: Console or Graphical.
    
    In Console mode, you log in and type your first command in a console.
    In this mode you can type "startx" to start the default desktop or windows manager, that you can also change typing "xwmconfig".
    
    In Graphical mode, you choose the desktop or windows manager, that will be started as soon as you are identified.
sv: Vänligen välj standard startläge: Konsol eller Grafisk.
    
    I konsoll-läge logar du in och skriver in ditt första kommando i en konsoll.
    I detta läge kan du skriva in "startx" för att starta standard skrivbordsmiljö eller fönsterhanterare, vilket du kan välja med "xwmconfig".
    
    I grafiskt läge väljer du vilken skrivbordsmiljö eller fönsterhanterare som skall startas när du har loggat in.

en: Please confirm that you want to install the packages.
sv: Bekräfta att du vill installera paketen.

en: Please enter the name of the CD/DVD device (such as /dev/hdc) that you wish to use to mount the Slint CD/DVD:
sv: Ange namnet på CD-/DVD-enhet (t.ex. /dev/hdc) som du vill använda för att montera Slint's CD/DVD:

en: Please enter the name of the directory that you wish to install packages from:
sv: Ange namnet på den katalog som du vill installera paket från:

en: Please insert disk $NumDisk and press ENTER to continue.
sv: Mata in diskett $NumDisk och tryck ENTER för att fortsätta.

en: Please re-enter the group(s)
sv: Vänligen ange grupp(er) igen

en: Please reinsert the Slint disc containing the collection of Linux kernels.  Usually this is disc number one (the disc that you boot from).  Once you've inserted the disc, hit ENTER to continue.
sv: Vänligen sätt in Slint skivan som innehåller samlingen av Linux-kärnor. Vanligtvis är skivans nummer ett (den skiva som du startar upp från). När du har satt in skivan, tryck ENTER för att fortsätta.

en: Please select a partition from the following list to use for your root (/) Linux partition.
sv: Välj en partition från följande lista som ska användas som Linux root (/).

en: Please select one of the following timezones for your machine:
sv: Välj en av följande tidszoner för din maskin:

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.
sv: Välj standard fönsterhanterare som ska användas med X Window System. Denna kommer att ange stilen på det grafiska användargränssnitt datorn använder.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  KDE and GNOME provide the most features. People with Windows or MacOS experience will find either one easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
sv: Välj standard fönsterhanterare som ska användas med X Window System. Denna kommer att ange stilen på den grafiska användargränssnitt datorn använder. KDE och GNOME ger flest funktioner. Personer med Windows eller MacOS erfarenhet finner båda som lättanvända. Andra fönsterhanterare är lättare på systemresurser eller ge andra unika funktioner.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  KDE provides the most features, and people with Windows or MacOS experience will find it easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
sv: Välj standard fönsterhanterare som ska användas med X Window System. Denna kommer att ange stilen på det grafiska användargränssnitt datorn använder. KDE ger flest funktioner och personer med Windows eller MacOS erfarenhet finner den som lättanvänd. Andra fönsterhanterare är lättare på systemresurser eller ge andra unika funktioner.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  XFce provides the most features, and people with Windows or MacOS experience will find it easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
sv: Välj standard fönsterhanterare som ska användas med X Window System. Denna kommer att ange stilen på det grafiska användargränssnitt datorn använder. XFce erbjuder flest funktioner och människor med Windows eller MacOS erfarenhet kommer att finna det lätt att använda. Andra fönsterhanterare är lättare på systemresurser eller ge andra unika funktioner.

en: Please select the language to use for installation.$NOTE
sv: Vänligen välj det språk att använda för installationen.$NOTE

en: Please select the media from which to install Slint Linux:
sv: Välj media som du vill installera Slint Linux från:

en: Please select the media which contains Slint Linux:
sv: Välj det media som innehåller Slint Linux:

en: Please select the package you wish to view.
sv: Välj det paket som du vill visa.

en: Please select the packages you wish to Remove. Use the spacebar to select packages to delete, and the UP/DOWN arrow keys to scroll up and down through the entire list.
sv: Välj de paket som du vill ta bort. Använd mellanslag för att välja paket för att ta bort, och UPP/NED piltangenterna för att bläddra upp och ner genom hela listan.

en: Please select the type of filesystem to use for the specified device.  Here are descriptions of the available filesystems:
sv: Välj vilken typ av filsystem som ska användas för den angivna enheten. Här finns beskrivningar av de tillgängliga filsystem:

en: Please select your CD/DVD device from the list below.  If you don't see your device listed, choose 'custom'.  This will let you type in any device name. (and if necessary, will create the device)
sv: Välj din cd/dvd-enhet i listan nedan. Om du inte ser enheten i listan väljer du "anpassad". Det låter dig skriva in enhetsnamn. (och om nödvändigt, skapa enheten)

en: Please use the spacebar to select the setup scripts to run.  Hit enter when you are done selecting to run the scripts.
sv: Använd mellanslagstangenten för att välja inställningsskript att köra. Tryck enter när du är klar med val att köra skript.

en: Please wait while we generate font.cache-1 files with fc-cache.
    For best results, fc-cache should be run whenever fonts are added
    to the system.
sv: Vänta medan vi genererar font.cache-1-filer med fc-cache. För bästa resultat bör fc-cache köras när teckensnitt läggs till systemet.

en: Please wait while we generate font.cache-1 files with fc-cache.  For best results, fc-cache should be run whenever fonts are added to the system.
sv: Vänta medan vi genererar font.cache-1-filer med fc-cache. För bästa resultat bör fc-cache köras när teckensnitt läggs till systemet.

en: Please wait while we partition /dev/${CHOICE}...
sv: Var god vänta medan vi partition /dev/${CHOICE}...

en: Please wait while we run mkfontscale and mkfontdir in your font directories.
sv: Vänta medan vi kör mkfontscale och mkfontdir i dina typsnittskataloger.

en: Plug and Play (serial mice that do not work with ms)
sv: Plug and Play (seriella möss som inte fungerar med ms)

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese (Brazil)
sv: Portugisiska (Brasilien)

en: Portuguese (Portugal)
sv: Portugisiska (portugal)

en: Preparing to configure your new Linux system...
sv: Förbereder för att konfigurera din nya Linux-system...

en: Present a prompt and wait until a choice is made
sv: Visa en prompt och vänta tills ett val görs

en: Press ENTER to continue without adding any additional groups
    Or press the UP arrow key to add/select/edit additional groups
sv: Tryck på ENTER för att fortsätta utan att lägga till någon extra grupp
    Eller tryck på UPP pil för att lägga till/välja/redigera ytterligare grupper

en: Press ENTER to continue.
sv: Tryck på ENTER för att fortsätta.

en: Press [enter] to continue:
sv: Tryck [enter] för att fortsätta:

en: Probing for MCA, ISA, and other PCI network cards:
sv: Söker efter MCA, ISA och andra PCI nätverkskort:

en: Probing for PCI/EISA network cards:
sv: Söker efter PCI/EISA nätverkskort:

en: Probing for a custom list of modules:
sv: Söker efter en anpassad lista med moduler:

en: Probing for card using the $card module...
sv: Söker efter kort som använder $card modul...

en: Programs used to run printers and scanners from Hewlett Packard.
sv: Program som används för att köra skrivare och skannrar från Hewlett Packard.

en: Quick format with no bad block checking
sv: Snabbformatering utan block kontroll

en: READY TO INSTALL THE PACKAGES?
sv: Redo att installera paketen?

en: REINSERT KERNEL DISC
sv: Sätt in KÄRN SKIVAN

en: REMOVE OLD Slint EFI BOOT ENTRY?
sv: TA BORT GAMLA Slint EFI STARTPOST?

en: REPLACE /etc/fstab?
sv: ERSÄTTA /etc/fstab?

en: RPC (NFS) daemons
sv: RPC (NFS) demon

en: Read the Linux Loader HELP file
sv: Läs Linux Loader HJÄLP-fil

en: Read the Slint PXE Setup HELP file
sv: Läs Slint PXE inställnings HJÄLP fil

en: Read the Slint Setup HELP file
sv: Läs Slint Installations HJÄLP-fil

en: Rebuild SSL certificate database.
sv: Bygg om SSL-certifikat databas.

en: Reconfigure your Linux system
sv: Konfigurera om ditt Linux-system

en: Reinstall LILO using the existing lilo.conf
sv: Återinstallera LILO med existerande lilo.conf

en: ReiserFS Journaling Filesystem
sv: ReiserFS journalförande filsystem

en: ReiserFS is a journaling filesystem that stores all files and filenames in a balanced tree structure.
sv: ReiserFS är ett journalförande filsystem som lagrar alla filer och filnamn i ett balanserat trädstruktur.

en: Remap your keyboard  (other than $DefaultKeyMap)
sv: Konfigurera om tangentbordet (annat än $DefaultKeyMap)

en: Remove packages that are currently installed
sv: Ta bort paket som är installerade

en: Removing files:
sv: Tar bort filer:

en: Removing package $ADM_DIR/packages/$PKGNAME...
sv: Tar bort paket $ADM_DIR/packages/$PKGNAME...

en: Removing symbolic links:
sv: Ta bort symboliska länkar:

en: Restart
sv: Starta om

en: Restarting gpm...
sv: Startar om gpm...

en: Restoring permissions of $PWD to chmod $OLDROOTPERMS
sv: Återställer behörigheterna på $PWD till chmod $OLDROOTPERMS

en: Root has read/write access, users have no access
sv: Root har läs/skrivåtkomst, användarna har ingen åtkomst

en: Root has read/write access, users have no access (ntfs-3g)
sv: Root har läs/skrivåtkomst, användarna har ingen åtkomst (ntfs-3g)

en: Run fc-cache to locate new fonts for Xft
sv: Kör fc-cache för att lokalisera nya typsnitt för Xft

en: Run gtk-update-icon-cache for hicolor theme.
sv: Kör gtk-update-ikon-cache för hicolor tema.

en: Run mkfontdir and mkfontscale in font directories.
sv: Kör mkfontdir och mkfontscale i typsnittskataloger.

en: Run update-desktop-database.
sv: Kör update-desktop-databas.

en: Run update-mime-database.
sv: Kör update-mime-database.

en: Russian
sv: Ryska

en: SASL is an authentication method often used by mail servers.
sv: SASL är en autentiseringsmetod som ofta används av e-postservrar.

en: SCANNING
sv: SÖKER

en: SCANNING FOR CD or DVD DRIVE
sv: SÖKER EFTER CD eller DVD-enhet

en: SCANNING FOR USB STICK
sv: SÖKER EFTER USB-MINNE

en: SELECT DEFAULT COLOR DEPTH
sv: VÄLJ STANDARDFÄRGDJUP

en: SELECT DEFAULT WINDOW MANAGER FOR X
sv: VÄLJ STANDARD FÖNSTERHANTERARE FÖR X

en: SELECT FILESYSTEM FOR $ArG1
sv: VÄLJ FILSYSTEM FÖR $ArG1

en: SELECT LILO DESTINATION
sv: VÄLJ LILO DESTINATION

en: SELECT LINUX PARTITION $DEFROOT
sv: VÄLJ LINUX-PARTITION $DEFROOT

en: SELECT MOUNT POINT FOR $NEXT_PARTITION
sv: VÄLJ MONTERINGSPUNKT FÖR $NEXT_PARTITION

en: SELECT NAMESERVER
sv: VÄLJ NAMNSERVER

en: SELECT PACKAGES TO REMOVE
sv: VÄLJ PAKET ATT TA BORT

en: SELECT PARTITION NAME
sv: VÄLJ PARTITIONSNAMN

en: SELECT PARTITION NAME FOR $LINUX_PART
sv: VÄLJ PARTITONSNAMN FÖR $LINUX_PART

en: SELECT PARTITION TO ADD TO /etc/fstab
sv: VÄLJ PARTITON ATT LÄGGA TILL I /etc/fstab

en: SELECT SERIAL PORT
sv: VÄLJ SERIAL PORT

en: SELECT SOURCE DIRECTORY
sv: VÄLJ KÄLLKATALOG

en: SELECT SYSTEM SETUP SCRIPTS
sv: VÄLJ SYSTEM INSTÄLLNINGS-SKRIPT

en: SELECT WINDOWS PARTITION
sv: VÄLJ WINDOWS PARTITION

en: SELECT YOUR $ArG1 KEYBOARD LAYOUT
sv: VÄLJ DIN $ArG1 TANGENTBORDSLAYOUT

en: SELECT YOUR KEYBOARD LAYOUT VARIANT
sv: VÄLJ LAYOUT VARIANT FÖR TANGENTBORDET

en: SELECT YOUR KEYBOARD MODEL
sv: VÄLJ DITT TANGENTBORDSMODELL

en: SELECT YOUR KEYBOARD OPTIONS
sv: VÄLJ TANGENTBORDS ALTERNATIV

en: SET DHCP HOSTNAME
sv: ANGE DHCP VÄRDNAMN

en: SET SECURITY FOR FAT PARTITION $DOS_PART
sv: ANGE SÄKERHET FÖR FAT-PARTITIONEN $DOS_PART

en: SET SECURITY FOR NTFS PARTITION $DOS_PART
sv: ANGE SÄKERHET FÖR NTFS-PARTITIONEN $DOS_PART

en: SGI's Journaling Filesystem
sv: SGI's journalförande filsystem

en: SNMP daemon that receives and logs SNMP TRAP and INFORM messages.
sv: SNMP-demon som tar emot och loggar SNMP TRAP och UNDERRÄTTELSE meddelanden.

en: SOURCE DIRECTORY NOT FOUND
sv: KÄLLKATALOG HITTADES INTE

en: SOURCE MEDIA SELECTION
sv: VAL AV MEDIEKÄLLA

en: SOURCE OF PACKAGES ALREADY CHOSEN
sv: KÄLLA FÖR PAKET REDAN VALT

en: SOURCE PACKAGES INAPPROPRIATE
sv: KÄLLKODSPAKETEN OLÄMPLIGA

en: SSHD allows secure encrypted logins to your machine.
sv: SSHD möjliggör säkra krypterade inloggningar på din maskin.

en: SUCCESS: found card using $card protocol -- modules loaded.
sv: SUCCÉ: hittade kort som använder $card protokoll -- moduler laddade.

en: SWAP SPACE CONFIGURED
sv: SWAP-UTRYMME KONFIGURERAT

en: SWAP SPACE DETECTED
sv: SWAP-UTRYMME HITTADES

en: SYSTEM NOT YET INSTALLED
sv: SYSTEMET ÄR INTE INSTALLERAT ÄNNU

en: Samba is a file and print server for Windows networks.
sv: Samba är en fil och skrivarserver för Windows-nätverk.

en: Sanyo non-IDE CD/DVD
sv: Sanyo icke-IDE CD/DVD

en: Scan for the CD or DVD drive (recommended)
sv: Sök efter CD- eller DVD-enheten (rekommenderas)

en: Scanning for a CD/DVD drive containing a Slint disc...
sv: Söker efter en CD/DVD-enhet som innehåller en Slint-skiva ...

en: Scanning for a parallel port ATAPI CD/DVD drive containing a Slint disc...
sv: Söker efter en parallellport ATAPI CD/DVD-enhet som innehåller en Slint-skiva...

en: Scanning for an IDE CD/DVD drive containing a Slint disc...
sv: Söker efter en IDE CD/DVD-enhet som innehåller en Slint-skiva ...

en: Searching for symbolic links:
sv: Söker efter symboliska länkar:

en: Second CD/DVD drive
sv: Andra CD/DVD enheten

en: Second parallel port ATAPI CD
sv: Andra parallellport ATAPI CD

en: Select
sv: Välj

en: Select Linux installation partition:
sv: Välj Linux installations partition:

en: Select Slint installation source.
sv: Välj Slint installationskälla.

en: Select a font for the console
sv: Välj ett teckensnitt för konsolen

en: Select additional keyboard options.  You may continue to select additional options until you select 'none'.
sv: Välj ytterligare alternativ för tangentbordet. Du kan fortsätta att välja ytterligare alternativ tills du väljer "none".

en: Select one of these timezones:
sv: Väljer en av dessa tidszoner:

en: Select other Linux partitions for /etc/fstab
sv: Välj andra Linux-partitioner för /etc/fstab

en: Select source media
sv: Välj källmedia

en: Select the default startup mode
sv: Välj standard startläge

en: Select your timezone
sv: Välj din tidszon

en: Select/deselect system daemons (services)
sv: Välj/avmarkera systemdemoner (tjänster)

en: Select\/Unselect removing package
sv: Välj\/Avmarkera borttagning av paket

en: Selecting a location to mount $DOS_PART.
sv: Välj en plats för att montera $DOS_PART.

en: Selecting non-Linux partitions.
sv: Väljer icke-Linux partitioner.

en: Set a default browser link.
sv: Ange en standardwebbläsar-länk.

en: Set up ELILO (EFI LILO) to boot Linux from your hard drive
sv: Ställ in ELILO (EFI LILO) att starta upp Linux från din hårddisk

en: Set up GRUB to boot Linux (and other OSes) from your hard drive
sv: Ställ in GRUB för att starta Linux (och andra operativsystem) från din hårddisk

en: Set up LILO to boot Linux (and other OSes) from your hard drive
sv: Konfigurera LILO att starta upp Linux (och andra OS) från din hårddisk

en: Set up a loopback connection (modem or no net)
sv: Konfigurera en loopback-anslutning (modem eller inget nät)

en: Set up your swap partition(s)
sv: Ställ in din swap-partition(er)

en: Set up your target partitions
sv: Sätt upp dina målpartitioner

en: Setting default window manager in $HOME/.xinitrc and $HOME/.xsession
sv: Ställa in standard fönsterhanterare i $HOME/.xinitrc och $HOME/.xsession

en: Setting permissions on FAT partition $DOS_PART
sv: Ställer in behörigheter på FAT-partitionen $DOS_PART

en: Setting permissions on NTFS partition $DOS_PART
sv: Ange behörigheter på NTFS-partitionen $DOS_PART

en: Setting system-wide default window manager in /etc/X11/xinit/
sv: Ställa in standard system fönsterhanterare i /etc/X11/xinit/

en: Setting up non-Linux partitions.
sv: Konfigurera icke-Linux-partitioner.

en: Setting up other Linux partitions.
sv: Sätter upp andra Linux-partitioner.

en: Setting up root Linux partition.
sv: Sätter upp Linux root partition.

en: Setting up swap partitions.
sv: Sätter upp swap-partitioner.

en: Settings accepted.  Basic network configuration is complete.
sv: Inställningar accepteras. Grundläggande nätverkskonfiguration är komplett.

en: Settings discarded.  Run the 'netconfig' command again if you need to reconfigure your network settings.
sv: Inställningar kastades. Kör "netconfig" kommandot igen om du måste konfigurera nätverksinställningarna.

en: Setup has detected that one or more of your target partitions has become full.  I'm sorry, but you will have to try installing again onto a partition or partitions with more free space.  You could also try selecting fewer packages to install.  Since there is no longer any space for setup to make its temporary files, this is an unrecoverable error.  Press control-alt-delete to reboot and try again.  Before doing that, you might want to switch to another console (Alt-F2) and use df (disk free utility) to see if you can get an idea of how to avoid this the next time around.
sv: Installationsprogrammet har upptäckt att en eller flera av dina mål partitioner har blivit full. Jag är ledsen, men du måste göra om installationen på en partition eller partitioner med mer ledigt utrymme. Du kan också prova att välja färre paket att installera. Eftersom det inte längre finns något utrymme för inställning för att göra de temporära filerna, detta är ett allvarligt fel. Tryck Ctrl-Alt-Delete för att starta om och försök igen. Innan du gör det, kanske du vill byta till en annan konsol (Alt-F2) och användning df (disk free utility) för att se om du kan få en uppfattning om hur man kan undvika detta nästa gång.

en: Shell [ ${defshell} ]
sv: Skal [ ${defshell} ]

en: Shell................:
sv: Skal................:

en: Since LILO (the traditional Linux Loader) does not work with machines running UEFI firmware (except in Legacy BIOS mode), you probably do not need to install it.  Instead, you'll need ELILO, which is a version of LILO designed to work with EFI/UEFI systems.
sv: Eftersom LILO (den traditionella Linux Loader) inte fungerar med maskiner som kör UEFI firmware (förutom i Legacy BIOS-läget), har du förmodligen inte behöver installera det. Istället behöver du ELILO, som är en version av LILO utformad för att fungera med EFI/UEFI-system.

en: Since you're already running on the network, you should be able
    to use the hostname instead of an IP address if you wish.
sv: Eftersom du redan kör i nätverket, bör du kunna
    använda värdnamnet i stället för en IP-adress om du vill.

en: Since you're already running on the network, you should be able
    to use the hostname instead of an IP address if you wish.
sv: Eftersom du redan kör i nätverket, bör du kunna
    använda värdnamnet i stället för en IP-adress om du vill.

en: Size: Compressed: ${COMPRESSED}, uncompressed: ${UNCOMPRESSED}.
sv: Storlek: Komprimerad: ${COMPRESSED}, okomprimerad: ${UNCOMPRESSED}.

en: Skip LILO installation and exit this menu
sv: Hoppa över LILO installationen och avsluta denna meny

en: Skip installing LILO and proceed to ELILO installation
sv: Hoppa över installation av LILO och fortsätt med elilo installation

en: Skip making a USB boot stick
sv: Hoppa över skapa en USB boot-sticka

en: Skip the current disk series
sv: Hoppa över nuvarande diskserie

en: Skipping automatic module probe.
sv: Hoppa över automatisk modul sökning.

en: Skipping module $card...
sv: Hoppar över modulen $card...

en: Skipping package $NEW (already installed)
sv: Hoppar över paket $NEW (redan installerad)

en: Slackware package ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION} created.
sv: Slackware paket ${TARGET_NAME}${TAR_NAME}.${EXTENSION} skapat.

en: Slackware package maker, version 3.141593.
sv: Slackware paket skapare, version 3.141593.

en: Slint LILO Installation HELP file
    
    WARNING: As they say in the LILO docs, installing boot 
    loaders is inherently dangerous. Be careful out there!
    
    These are the options you can use at the Slint LILO
    install menu:
    
    1. Start LILO configuration with a new LILO header.
    
       This choice allows you to start a new configuration 
       file, /etc/lilo.conf, with no OS's entered into it 
       (yet).
    
       You'll first be asked if you want to use an optional
       append="...." line. If you didn't need to use extra 
       parameters at the bootkernel prompt, then you can
       probably just hit ENTER here.
    
       You will be asked where you want to install LILO. This
       can be your Master Boot Record, your root partition's
       superblock (for OS/2's Boot Manager), or to a 
       formatted floppy disk. 
       
       Next, you'll be asked if you want a delay before 
       booting the first OS in your lilo.conf file. This delay
       allows you to hit left-shift and boot any OS in the 
       lilo.conf file by typing in the label you've given it.
    
       Once you've started a new lilo.conf, you must add at 
       least one OS to it before you can install LILO.
    
    2. Menu choices to add Linux, OS/2, and DOS to the lilo.conf.
    
       These all pretty much work the same way. You'll be asked 
       which partition you want to make bootable (answer 
       /dev/hda1 or whatever partition you wish to use), and 
       you'll also be asked to assign a label to the partition.
       The label can be any short word such as "Linux" or "OS/2"
       that you'll type in later to boot that partition. The boot
       prompt is not case-sensitive, so the user can type LINUX or
       os/2 later on and it will match the labels Linux and OS/2.
    
    3. Install LILO
       
       Once you've looked at your new config file and are 
       satisfied with the way it looks, pick this choice to 
       install LILO and leave the LILO installation menu.
    
    
    Other options:
    
      -- Recycle (Reinstall) using your original /etc/lilo.conf.
    
       If you already have an /etc/lilo.conf, and you just need to
       refresh lilo then you don't need to reconstruct your 
       lilo.conf.  Just use this menu choice to reinstall LILO 
       using the existing /etc/lilo.conf.
    
    
      -- View your current /etc/lilo.conf
    
       If you haven't begun building a new lilo.conf, this choice
       will let you take a look at the existing one in /etc on your
       root Linux partition. 
    
       If you have begun constructing a new lilo.conf, this option
       will let you view the progress on that.
    
    
     -- Skip LILO installation and exit this menu
    
      This option skips LILO installation. Use this if you don't 
      want to install LILO, or if you've already installed it and 
      don't need to reinstall. You have to reinstall LILO whenever
      you change your Linux kernel.
    
     -- Help - Read the Linux Loader HELP file 
     
      I hope you found it helpful! :^)
    
    
    -----------
    
    Other LILO information:
    
      LILO on the Master Boot Record can be removed easily. 
      MS-DOS's fdisk has a /MBR option that restores the master
      boot record. You can actually restore your original boot 
      sector from the copy LILO makes in /boot, as well. This is
      the best way to go about it. See the LILO docs for more 
      information. There is also a '-u' flag to LILO that restores
      the boot sector from the backup copy.  Again, see the LILO
      docs for detailed info.
    
    Good luck!
    
    --- end of LILO help
sv: Slint LILO Installations HJÄLP-fil
    
    VARNING: Som de säger i LILO docs, installera boot
    loaders är i sig farligt. Var försiktig där ute!
    
    Dessa är de alternativ som du kan använda på Slint LILO
    installationsmenyn:
    
    1. Starta LILO konfiguration med en ny LILO huvud.
    
    Detta val gör att du kan starta en ny konfigurations
    fil, /etc/lilo.conf, utan att några OS har skrivits in i den
    (ännu).
    
    Du kommer först att bli tillfrågad om du vill använda en valfri
    append="...." rad. Om du inte behöver använda extra
    parametrar vid bootkernel prompten, kan du
    förmodligen bara trycka ENTER här.
    
    Du får frågan var du vill installera LILO. detta
    kan vara din Master Boot Record, din rotpartition s
    superblock (för OS/2 Boot Manager), eller till en
    formaterad diskett.
    
    Därefter blir du tillfrågad om du vill ha en fördröjning innan
    start av den första OS i din lilo.conf. denna fördröjning
    låter dig trycka vänster-shift och starta valfritt OS i
    lilo.conf fil genom att skriva in den etikett som du har gett det.
    
    När du har startat ett nytt lilo.conf måste du lägga till
    Minst ett OS till det innan du kan installera LILO.
    
    2. Menyalternativen för att lägga till Linux, OS/2, och DOS till lilo.conf.
    
    Dessa alla ganska mycket fungerar på samma sätt. Du kommer att bli ombedd
    vilken partition du vill göra startbar (svar
    /dev/hda1 eller vilken partition du vill använda), och
    Du kommer också att uppmanas att tilldela en etikett till partitionen.
    Etiketten kan vara något kort ord som "Linux" eller "OS/2"
    som du ska skriva in senare för att starta upp den partitionen. uppstarts
    prompten är inte skiftlägeskänsliga, så att användaren kan skriva LINUX eller
    os/2 senare och det kommer att matcha etiketterna Linux och OS/2.
    
    3. Installera LILO
    
    När du har tittat på den nya konfigurationsfilen och är
    nöjd med hur det ser ut, välj detta val för att
    installera LILO och lämna LILO installationsmenyn.
    
    
    Andra alternativ:
    
    -- Recycle (Installera om) med det ursprungliga /etc/lilo.conf.
    
    Om du redan har en /etc/lilo.conf, och du bara behöver
    uppdatera lilo då behöver du inte rekonstruera din
    lilo.conf. Använda bara detta menyval för att installera LILO
    med befintlig /etc/lilo.conf.
    
    
    -- View (visa din nuvarande) /etc/lilo.conf
    
    Om du inte har börjat bygga en ny lilo.conf, kommer detta val
    att låta dig ta en titt på den befintliga i /etc på din
    root Linux-partition.
    
    Om du har börjat bygga en ny lilo.conf, låtter detta alternativ
    dig visa framsteg på det.
    
    
    -- Skip (Hoppa över) LILO installation och lämna denna meny
    
    Det här alternativet hoppar över LILO installationen. Använd detta om du inte
    vill installera LILO, eller om du redan har installerat den och
    inte behöver installera om. Du måste installera LILO närhelst
    du ändrar din Linux-kärnan.
    
    -- Help - Läs Linux Loader HJÄLP-fil
    
    Jag hoppas att du ansåg detta var till hjälp! : ^)
    
    
    -----------
    
    Övriga LILO upplysningar:
    
    LILO på MBR kan lätt tas bort.
    MS-DOS fdisk har en / MBR alternativ som återställer master
    boot record. Du kan faktiskt återställa ursprungliga start
    sektorn från kopian LILO gör i /boot, också. detta är
    det bästa sättet att gå tillväga. Se LILO docs för mer
    information. Det finns också en "-u" flagga som LILO som återställer
    startsektorn från säkerhetskopian. Återigen, se LILO
    docs för detaljerad info.
    
    Lycka till!
    
    --- Slutet på LILO hjälpen

en: Slint Linux Help
    ____________________
    
    First, a little help on help.  Whenever you encounter a text
    viewer like this during the installation, you can move around
    with these commands:
    
    PGDN           - Move down one page
    PGUP           - Move up one page
    HOME           - Move to beginning of file
    END            - Move to end of file
    
    Also, you're running a real multitasking operating system now, so
    you're not confined to the installation program.  You can log into
    other consoles and look around at any time without disturbing the
    installation process.  To do this, you need to learn the commands
    that control the Linux console.  You'll use these commands all the
    time when you're logged into Linux.
    
    "Virtual" consoles and scrollback:
    
    Right now, the screen you're looking at is probably VIRTUAL CONSOLE
    NUMBER ONE, (or /dev/tty1 in Linux-speak).  There are usually
    several virtual consoles available.  When you log into the install
    disk, there are four consoles.  To switch among them, use Alt-F1,
    Alt-F2, Alt-F3, or Alt-F4 to select which of the four consoles you
    wish to use.  While you're using a console, you get a small amount
    of text scrollback buffer.  To scroll the console back, hold down
    the right shift key and hit PageUp.  To scroll the console forward,
    hit PageDown while holding the right shift key down.  This can be
    especially useful for reading the boot messages, which can go by
    too fast to read otherwise.
    
    On the install disk, the first three consoles are login consoles.
    The fourth console is used to show informational messages during
    installation, such as disk formatting status, kernel messages, and
    so on.
    
    A useful trick is to log into the second virtual console during the
    installation.  Then you can use commands such as 'df' to check how
    full your hard drive is getting.  Also, once the Slint CD-ROM
    has been mounted on /cdrom, most of the commands in the disc's live
    filesystem will be usable.
    
    
    PARTITIONING YOUR DRIVE
    
    Now lets take a look at how you progress through a typical Linux
    installation with the Slint distribution.  First, you'll have
    to make sure your hard drive has been partitioned to accept Linux.
    The setup program does not do this for you.
    
    You will need at least one type Linux partition, and optionally a
    swap partition.  In my opinion, (if you have a fair amount of drive
    space) it's easiest to manage a system that's partitioned along these
    lines (ignoring any Windows or other partitions for the purposes
    of this illustration):
    
        [ 6 gig or more for / ] 
        [ whatever space users need for /home ]
        [ swap space (match the size of your RAM) ]
    
    Some people like a separate partition for /usr/local, but I find that
    I usually regret dividing my free space when I don't have to... the
    partition I want to add to is always full that way. :^)  Besides, when
    the time comes for an operating system upgrade you can always back up
    /usr/local regardless of whether it occupies its own partition.  In
    fact, having a separate /home partition is also optional.  Probably the
    simplest way to approach things initially is with just a single root
    Linux partition, and a swap partition of about 1-2 gigabytes.
    
    Partitioning is done with a partitioning tool such as fdisk.  There are
    two versions of Linux fdisk available now.  'fdisk' is the standard
    version, and 'cfdisk' is a friendlier full screen version.  Most
    people will probably want to use 'cfdisk' now, unless they're used
    to the older version (like me).  Either one will get the job done.
    
    Make sure you use Linux fdisk to tag partitions as type 83 (Linux, the
    default) or type 82 (Linux swap) so the Slint setup program will 
    recognize them.  Use the 't' command for that, and 'w' to write out the
    changes.
    
    If you prefer an easy to use graphical partitioning tool, you can make
    all your Linux partitions directly from Linux 'cfdisk'.  Or you can
    make them with the older 'fdisk' using the 'n' command to create a
    partition and the 'w' command to write out the changes when you're done. 
    
    By default, 'fdisk' and 'cfdisk' will partition the first hard drive in
    your machine, which is /dev/sda.  To partition other drives, you'll
    have to specify the drive to partition when you start 'cfdisk'.  For
    example, to partition the second IDE drive:
    
      # cfdisk /dev/sdb
    
    SWAP SPACE
    
    If your machine doesn't have much memory, you might have already
    learned how to activate a swap partition just to make it this far.
    Normally you won't need to format or activate your swap space by
    hand, but if you're installing on a machine with low memory you will
    need to format and activate a swap partition to be able to install. 
    Once you've made the partition with fdisk, you need to use 'mkswap'
    on it, and then activate it with 'swapon'.  Checking the partition
    table with 'fdisk -l', we see these lines:
    
       Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
    /dev/sda8           16650       16898     2000061   82  Linux swap
    
    So, the command to format would be:
    
      # mkswap /dev/sda8
      # sync
    
    And to activate it:
    
      # swapon /dev/sda8
    
    RUNNING THE SETUP PROGRAM
    
    Setup has quite a few options, which can be slightly confusing the
    first time you look at the menu.  It's not really that hard, though.
    You just need to start at the top of the screen and work towards 
    the bottom through the menu options.  When I install, I usually do 
    these options in order:
    
    ADDSWAP   (set up my swapspace)
    TARGET    (set up my Linux/Windows partitions and /etc/fstab)
    SOURCE    (select the source location for the Slint Linux
               packages)
    INSTALL   (install the software, generally with "full")
    CONFIGURE (configure the newly installed system)
    
    Note that after I select the SWAP option, setup will allow me to
    run through all of the other options without ever returning to the
    main menu. 
    
    I hope that these options will be mostly self-explanatory. Just read
    the screen carefully as you install and you should do just fine.
    
    REMAPPING YOUR KEYBOARD:
    
    KEYMAP: This option lets you remap your keyboard to one of the many
    international maps provided with Linux. If you are using a US 
    keyboard, you can skip this option.
    
    
    ...WHEN YOU'RE DONE:
    
    
    EXIT: This leaves Slint Linux setup.
    
    
    Have fun installing and running Linux!
    
    ---
    Patrick Volkerding
    volkerdi@slackware.com
    Adapted to Slint by Didier Spaier
sv: Slint Linux Hjälp
    ____________________
    
    Först, lite hjälp om hjälp. När du stöter på en textvisare
    som denna under installationen, kan du flytta runt
    med dessa kommandon:
    
    PGDN           - Flytta ned en sida
    PGUP           - Flytta upp en sida
    HOME           - Flytta till början av filen
    END             - Flytta till slutet av filen
    
    Dessutom, du kör ett riktig multitasking operativsystem nu, så
    du är inte begränsad till installationsprogrammet. Du kan logga in på
    andra konsoler och titta runt när som helst utan att störa
    installationsprocessen. För att göra detta måste du lära dig kommandon
    som styr Linux-konsolen. Du kommer att använda dessa kommandon hela
    tiden när du är inloggad på Linux.
    
    "Virtuella" konsoler och skrolla tillbaka:
    
    Skärmen du tittar på nu är förmodligen VIRTUELL KONSOL
    NUMMER ETT, (eller /dev/tty1 på Linux-språk). Det finns vanligtvis
    flera virtuella konsoler tillgängliga. När du loggar in på installations
    skivan, finns det fyra konsoler. För att växla mellan dem använder du
    Alt-F1,Alt-F2, Alt-F3, eller Alt-F4 för att välja vilken av de fyra konsolerna du
    vill använda. Medan du använder en konsol, får du en liten mängd
    text skroll buffert. För att bläddra tillbaka på konsolen, håll ner
    den högra shift-tangenten och tryck PageUp. För att bläddra i konsolen
    framåt, tryck PageDown medan du håller ner den högra shift-tangenten.
    Detta kan vara särskilt användbart för att läsa uppstartsmeddelanden,
    som kan gå för fort att läsa.
    
    På installationsskivan, är de första tre konsolerna inloggnings-konsoler.
    Den fjärde konsolen används för att visa informationsmeddelanden under
    installationen, såsom diskformaterings status, meddelandena från kärnan,
    och så vidare.
    
    Ett bra knep är att logga in i den andra virtuella konsolen under
    installationen. Sedan kan du använda kommandon såsom "df" för att
    kontrollera hur full hårddisken blir. Dessutom, när Slints CD-ROM
    har monterats på /cdrom, kommer de flesta kommandon på skivans live
    filsystem att vara användbar.
    
    
    PARTITIONERA DIN DISK
    
    Nu kan du ta en titt på hur du kommer igenom en typisk Linux
    installation med en Slint distribution. Först måste du
    se till så att din hårddisk är partitionerad att acceptera Linux.
    Installationsprogrammet gör inte detta åt dig.
    
    Du behöver minst en Linux partition, och eventuellt en
    swap-partition. Enligt min mening (om du har mycket hårddisk-utrymme)
    är det enklast att hantera ett system som är uppdelad utefter dessa
    linjer (ignorera eventuella Windows eller andra partitioner för ändamål
    av denna illustration):
    
        [6 gig eller mer för /]
        [vad användarna behöver för /home]
        [swap-partition (matcha storleken på ditt RAM)]
    
    Vissa människor gillar en separat partition för /usr/local, men jag finner
    att jag brukar ångra uppdelning av mitt lediga utrymme när jag inte behöver...
    Partitionen jag vill lägga till är alltid fullt på det sättet. : ^)
    Dessutom när det är dags för ett operativsystems uppgradering kan du alltid
    säkerhetskopiera /usr/local oavsett om den upptar en egen partition.
    Faktum är att ha en separat partition för /home är också frivilligt. förmodligen det
    enklaste sättet att närma sig saker från början är med bara en enda root
    Linux-partition och en swap-partition på ca 1-2 gigabyte.
    
    Partitionering görs med ett partitioneringsverktyg såsom fdisk. Det finns
    två versioner av Linux fdisk tillgängligt. "fdisk" är standard
    versionen, och "cfdisk" är en vänligare helskärms version. De flesta
    människor kommer förmodligen att vilja använda "cfdisk",
    om de inte är vana vid den äldre versionen (som jag).
    Vilken som kommer att få jobbet gjort.
    
    Se till att du använder Linux fdisk för att märka partitioner som typ
    83 (Linux, standard) eller typ 82 (Linux swap) så Slint
    installationsprogrammet kan känna igen dem.
    Använd "t" kommandot för det, och "w" för att skriva förändringarna.
    
    Om du föredrar ett lättanvänt grafiskt partitioneringsverktyg, kan du göra
    alla dina Linux-partitioner direkt från Linux "cfdisk". Eller så kan du
    göra dem med den äldre "fdisk" och använda "n" kommandot för att skapa en
    partition och "w" kommandot för att skriva ändringarna när du är klar.
    
    Som standard kommer "fdisk" och "cfdisk" partitionera den första
    hårddisken i din maskin, vilket är /dev/sda. För att partitionera andra enheter,
    måste du ange enheten att partitionera när du startar "cfdisk".
    Till exempel för att partitionera den andra IDE-disken:
    
      # cfdisk /dev/sdb
    
    SWAP UTRYMME
    
    Om din maskin inte har mycket minne, kanske du redan har lärt dig
    hur man aktiverar en swap-partition bara för att komma så här långt.
    Normalt behöver du inte formatera eller aktivera ditt växlingsutrymme för
    hand, men om du installerar på en dator med lite minne kommer du
    behöva formatera och aktivera en swap-partition för att kunna installera.
    När du har gjort den partition med fdisk, måste du använda "mkswap"
    på den, och sedan aktivera den med "swapon". Vid kontroll av partitions
    tabellen med "fdisk -l", ser vi dessa rader:
    
      Enhet Start        Början       Slut        Block        Id   System
    /dev/sda8           16650       16898     2000061   82  Linux swap
    
    Så, kommandon för att formatera skulle vara:
    
      # mkswap /dev/sda8
      # sync
    
    Och för att aktivera den:
    
      # swapon /dev/sda8
    
    KÖRA INSTALLATIONSPROGRAMMET
    
    Setup har en hel del alternativ, som kan vara en aning förvirrande
    första gången du tittar på menyn. Det är egentligen dock inte så svårt.
    Du behöver bara börja längst upp på skärmen och arbeta mot
    botten genom menyalternativen. När jag installerar, brukar jag göra
    dessa alternativ i följande ordning:
    
    ADDSWAP   (Ställ in swap-partition)
    TARGET   (Ställ in Linux/Windows-partitioner och /etc/fstab)
    SOURCE   (välj källplatsen för Slint Linuxpaket)
    INSTALL   (installera programvara, oftast med "full")
    CONFIGURE   (konfigurera det nyligen installerade systemet)
    
    Observera att när jag valt SWAP-alternativet kommer installationen
    tillåta mig att gå igenom alla de andra alternativen utan att någonsin
    återvända till huvudmenyn.
    
    Jag hoppas att dessa alternativ kommer att vara mestadels
    självförklarande. Läs bara noga på skärmen när du installerar och
    det bör gå bra.
    
    OMKONFIGURERING AV TANGENTBORDET:
    
    KEYMAP: Här kan du konfigurera tangentbordet till en av de många
    internationella layouter som medföljer Linux. Om du använder
    ett US tangentbord, kan du hoppa över det här alternativet.
    
    
    ...NÄR DU ÄR KLAR:
    
    
    EXIT: Detta lämnar Slint Linux installationen.
    
    
    Ha kul med att installera och köra Linux!
    
    ---
    Patrick Volkerding
    volkerdi@slackware.com

en: Slint Linux Setup (version ${Version})
sv: Slint Linux Installation (version ${Version})

en: Slint Linux Setup is complete
sv: Slint Linux installationen är klar

en: Slint PXE Server Help
sv: Slint PXE Server Hjälp

en: Slint PXE Server.
sv: Slint PXE-server

en: Slint PXE Setup (version ${Version})
sv: Slint PXE Inställningar (version ${Version})

en: Slint Package Tool (pkgtool version ${Version})
sv: Slint Pakethanterare (pkgtool version ${Version})

en: Slint Setup Help
sv: Slint installations Hjälp

en: Slint Setup has detected one or more swap partitions on your system.  These partitions have been preselected to be set up as swap space.  If there are any swap partitions that you do not wish to use with this installation, please unselect them with the up and down arrows and spacebar.  If you wish to use all of them (this is recommended), simply hit the ENTER key.
sv: Slint Installation har upptäckt en eller flera swap-partitioner på ditt system. Dessa partitioner har förvald att inrättas som swap-partition. Om det finns några swap-partition som du inte vill använda med den här installationen kan du avmarkera dem med upp och ner pilar och mellanslagstangenten. Om du vill använda dem (detta, rekommenderas), tryck helt enkelt på ENTER.

en: Slint Setup will now prepare your system's swap space.  When formatting swap partitions with mkswap you may also check them for bad blocks.  This is not the default since nearly all modern hard drives check themselves for bad blocks anyway.  Would you like to check for bad blocks while running mkswap?
sv: Slint Setup kommer nu att förbereda systemets swap-utrymme. När du formaterar swap-partitioner med mkswap kan du även kontrollera den för dåliga block. Detta är inte standard eftersom nästan alla moderna hårddiskar kontrollera sig själva för dåliga block ändå. Vill du söka efter dåliga block medan du kör mkswap?

en: Slow format that checks for bad blocks
sv: Långsam formatering som kontrollerar efter dåliga block

en: Some network providers require that the DHCP hostname be set in order to connect.  If so, they'll have assigned a hostname to your machine, which may look something like CC-NUMBER-A (this depends on your ISP).  If you were assigned a DHCP hostname, please enter it below.  If you do not have a DHCP hostname, just hit ENTER or Cancel.
sv: Vissa nätoperatörer kräver att DHCP värdnamn anges för att kunna ansluta. Om så är fallet, kommer de att ha tilldelat ett värdnamn för din maskin, vilket kan se ut ungefär som CC-NUMMER-A (detta, beror på din ISP). Om du blev tilldelade ett DHCP värdnamn ska du ange det nedan. Om du inte har en DHCP-värdnamn, tryck bara ENTER eller Avbryt.

en: Some serial Logitech devices
sv: Vissa seriella Logitech-enheter

en: Some systems might require extra parameters to be passed to the kernel. If you needed to pass parameters to the kernel when you booted the Slint bootdisk, you'll probably want to enter the same ones here.  Most systems won't require any extra parameters.  If you don't need any, just hit ENTER to continue.
sv: Vissa system kan kräva ytterligare parametrar som ska skickas till kärnan. Om du behövde skicka parametrar till kärnan när du startat upp Slint bootdisk, vill du förmodligen ange dessa här. De flesta system kommer inte att behöva några extra parametrar. Om du inte behöver någon, tryck bara ENTER för att fortsätta.

en: Sorry, but a Slint directory could not be found on any USB devices. Exiting back to the top menu.
sv: Ledsen, men en Slint katalog kunde inte hittas på någon USB-enhet. Går tillbaka till huvudmenyn.

en: Sorry, but no network card could be probed for on your system.  Some cards (like non-PCI NE2000s) must be supplied with the I/O address to use and can't be probed for safely. You'll have to try to configure the card later by editing /etc/rc.d/rc.modules or recompiling your kernel.
sv: Ledsen, men inget nätverkskort kan upptäckas på ditt system. Vissa kort (som icke-PCI NE2000s) skall förses med I/O-adress att använda och kan inte undersökas på ett säkert sätt. Du måste försöka att konfigurera kortet senare genom att redigera /etc/rc.d/rc.modules eller kompilera om din kärna.

en: Sorry, but no network card was detected.  Some cards (like non-PCI
    NE2000s) must be supplied with the I/O address to use.  If you have
    an NE2000, you can switch to another console (Alt-F2), log in, and
    load it with a command like this:
    
      modprobe ne io=0x360
sv: Ledsen, men inget nätverkskort hittades. Vissa kort (som icke-PCI
    NE2000s) måste förses med I/O-adress som ska användas. Om du har
    ett NE2000 kan du byta till en annan konsol (Alt-F2), logga in, och
    ladda den med ett kommando som detta,:
    
      modprobe ne io=0x360

en: Sorry, but no removable USB devices could be found.  Exiting back to the top menu.
sv: Ledsen, men inga flyttbar USB-enheter kunde hittas. Går tillbaka till huvudmenyn.

en: Sorry, but the attempt to install LILO has returned an error, so LILO has not been correctly installed.  You'll have to use a bootdisk to start your machine instead.  It should still be possible to get LILO working by editing the /etc/lilo.conf and reinstalling LILO manually.  See the LILO man page and documentation in $LILODOCDIR for more help.  The error message may be seen above.
sv: Tyvärr, men försöket att installera LILO har returnerat ett fel, så LILO har inte installerats korrekt. Du måste använda en startdiskett för att starta maskinen istället. Det bör fortfarande vara möjligt att få LILO att fungera genom att redigera /etc/lilo.conf och installera LILO manuellt. Se LILO manualsidan och dokumentation i $LILODOCDIR för mer hjälp. Felmeddelandet kan ses ovan.

en: Sorry, but the directory $PLINK/kernels was not found.  You may need to install the requested kernel $SLACK_KERNEL manually and then install LILO before your system will be able to boot correctly.
sv: Ledsen, men katalogen $PLINK/kernels hittade inte. Du kan behöva installera den begärda kärnan $SLACK_KERNEL manuellt och sedan installera LILO innan ditt system kommer att kunna starta upp korrekt.

en: Sorry, but the mknod command failed to make the device.  You'll need to go back and try selecting your source media again.  Press ENTER to abort the source media selection process.
sv: Tyvärr, men kommandot mknod misslyckades att göra enheten. Du måste gå tillbaka och försök att välja din käll media igen. Tryck på ENTER för att avbryta urvalsprocessen källmedia.

en: Sorry, but you don't have a LILO configuration file that can be viewed.
sv: Ledsen, men du har ingen LILO konfigurationsfil som kan visas.

en: Spanish (Latin America)
sv: Spanska (latinamerika)

en: Standard Linux Ext2 Filesystem
sv: Standard Linux Ext2 filsystem

en: Start LILO configuration with a new LILO header
sv: Börja LILO konfiguration med en ny LILO header

en: Start Linux in Console mode
sv: Starta Linux i konsol-läge

en: Start Linux in Graphical mode
sv: Starta Linux i grafiskt läge

en: Start over
sv: Börja om

en: Starting gpm:
sv: Startar gpm...

en: Stopping gpm...
sv: Stoppar gpm...

en: Swedish
sv: Svenska

en: TARGET PARTITIONS ALREADY CONFIGURED
sv: MÅLPARTITIONER REDAN KONFIGURERADE

en: TIMEZONE CONFIGURATION
sv: TIDZONS KONFIGURATION

en: That UID is already in use; please choose another
sv: Detta UID används redan; välj en annan

en: That is not a valid expiration date
sv: Detta är inte ett giltigt utgångsdatum

en: The AfterStep Window Menager
sv: Fönsterhanteraren AfterStep

en: The Apache web server
sv: Apache webserver

en: The Awesome Window Manager
sv: Awesome Window Manager

en: The BSD Inetd daemon
sv: BSD inetd daemon

en: The Cholesterol Free Desktop Environment
sv: Den Kolesterolfria skrivbordsmiljön

en: The Common UNIX Printing system (print spooler choice #1).
sv: Common UNIX Printing System (utskriftshanteraren val #1).

en: The Enlightenment 16 window manager
sv: Fönsterhanteraren Enlightenment 16

en: The Enlightenment 17 window manager
sv: Fönsterhanteraren Enlightenment 17

en: The LPRng printing system (print spooler choice #2).
sv: LPRng-utskriftssystem (utskriftshanteraren val #2).

en: The Linux system logging utilities
sv: Linux-system loggningsverktyg

en: The Mate desktop
sv: Skrivbordsmiljön Mate

en: The MySQL database server
sv: MySQL databas-server

en: The Netatalk server is a file and print server for Macintosh networks.
sv: Netatalk servern är en fil och skrivarserver för Macintosh-nätverk.

en: The PCMCIA/Cardbus subsystem is now installed.  Please make sure that
    all of the cards you'll need for the installation are in the machine.
    If you still need to insert any PCMCIA/Cardbus cards, do that now.  Once
    the drive stops (indicating that all needed modules have been
    loaded), then press [enter] to continue.
sv: PCMCIA/Cardbus undersystemet är nu installerat. Se till att
    alla kort du behöver för installationen finns i maskinen.
    Om du fortfarande behöver sätta in några PCMCIA/CardBus kort, gör det nu. Så snart
    enheten stannar (vilket tyder på att alla nödvändiga moduler har
    laddats), tryck på [Enter] för att fortsätta.

en: The PXE Service is going to run on $INTERFACE  with these values (the defaults should be OK).
    You can change the range of IP addresses used by the DHCP server, if IP addresses in the proposed range are used by computers in your LAN. For instance, your default gateway if you have one.
    
    Also note that we will not validate any changes you make:
sv: PXE tjänsten kommer att köras på $INTERFACE med dessa värden (standardvärdena bör vara OK).
    Du kan ändra utbudet av IP-adresser som används av DHCP-servern, om IP-adresser i det föreslagna intervallet används av datorer i ditt nätverk. Till exempel, din standard-gateway om du har en. 
    
    Tänk också på att vi inte kommer att validera alla ändringar du gör:

en: The SASL authentication server
sv: SASL autentiseringsserver

en: The SSHD (secure shell) daemon
sv: SSHD (secure shell) demon

en: The Samba file/print server
sv: Samba fil/skrivar-server

en: The Sendmail mail server
sv: Sendmail E-postserver

en: The Sendmail server allows your machine to send and receive mail.
sv: Med Sendmail server kan maskinen skicka och ta emot e-post.

en: The Tab  Window Manager
sv: Fönsterhanteraren Tab

en: The USB boot stick has been successfully created on device /dev/$STICK.
sv: USB boot-sticka har skapats på enheten /dev/$STICK.

en: The USB boot stick has been successfully created on device /dev/$STICK. If you would like to create an additional boot stick, please select 'Create' and we'll go back and make another one, otherwise select 'Continue' to continue configuring your system.
sv: En USB boot-sticka har skapats på enheten /dev/$STICK. Om du vill skapa ytterligare boot-stickor, välj "Create" och vi går tillbaka och skapar en till, annars välj "Fortsätt" för att fortsätta konfigurera ditt system.

en: The address you have entered seems to be non-standard. We were expecting
    $ArG2 groups of numbers seperated by dots, like: 127.0.0.1
    Are you absolutely sure you want to use the address $ArG1?
sv: Adressen du har angett verkar inte vara standard. Vi förväntade oss
    $ArG2 grupper av siffror separerade med punkter, som: 127.0.0.1
    Är du helt säker på att du vill använda adressen $ArG1?

en: The auto-detected location to install the LILO boot block is shown below.  If you need to make any changes, you can make them below.  Otherwise, hit ENTER to accept the target location shown.
sv: Den automat-upptäckta platsen för att installera LILO startblock visas nedan. Om du behöver göra några ändringar kan du göra dem nedan. Annars tryck ENTER för att acceptera målplatsen visas.

en: The blackbox window manager
sv: Fönsterhanteraren blackbox

en: The directory you want to install from ($SOURCE_DIR) does not seem to exist. Please check the directory and then try again.
sv: Katalogen som du vill installera från ($SOURCE_DIR) verkar inte existera. Kontrollera katalogen och försök igen.

en: The fluxbox window manager
sv: Fönsterhanteraren fluxbox

en: The gpm program allows you to cut and paste text on the virtual consoles using a mouse.  If you choose to run it at boot time, this line will be added to your /etc/rc.d/rc.gpm:
    
      $GPM -m /dev/mouse -t $MTYPE
    
    Shall we load the gpm program at boot time?
sv: Med gpm programmet kan du klippa och klistra in text på de virtuella konsolerna med hjälp av en mus. Om du väljer att köra det vid uppstart, kommer denna rad att läggas till i din /etc/rc.d/rc.gpm:
    
      $GPM -m /dev/mouse -t $MTYPE
    
    Ska vi ladda gpm programmet vid uppstart?

en: The keyboard layout supports the language that is normally used on this keyboard.  You would usually select a similar keyboard layout to what you choose for the console. (Defaults to "us")  You can select up to 4 different layouts.
sv: Tangentbordslayouten stöder det språk som normalt används på detta tangentbord. Du skulle normalt välja en liknande tangentbordslayout som du väljer för konsolen. (Standardvärdet är "us") Du kan välja upp till 4 olika layouter.

en: The network time server
sv: Nätverkstidserver

en: The next step in your installation may be partitioning your hard drive
    (if you're installing to a Linux partition) with 'fdisk' or 'cfdisk'
    (the menu-driven version of fdisk).  If you already have a partition
    prepared for Linux, run 'setup' to start the installer program.
sv: Nästa steg i installationen kan vara uppdelning av din hårddisk
    (om du installerar på en Linux-partition) med "fdisk" eller "cfdisk"
    (den menystyrda versionen av fdisk). Om du redan har en partition
    förberedd för Linux, för att köra "installationen" starta installationsprogrammet.

en: The packages have been removed. A complete log of the files that were removed has been created in $TMP/PKGTOOL.REMOVED.
sv: Paketen har tagits bort. En komplett logg över de filer som togs bort har skapats i $TMP/PKGTOOL.REMOVED.

en: The selected services will be started at boot time.  If you don't need them, you may unselect them to turn them off (which may improve overall system security).  You may also choose to start services that are not run by default, but be aware that more services means less security.  Use the spacebar to select or unselect the services you wish to run. Recommended choices have been preselected.  Press the ENTER key when you are finished.
sv: De utvalda tjänsterna kommer att startas vid uppstart. Om du inte behöver dem, kan du avmarkera dem för att stänga av dem (vilket kan förbättra den totala systemsäkerheten). Du kan även välja att starta tjänster som inte körs som standard, men tänk på att fler tjänster innebär mindre säkerhet. Använd mellanslagstangenten för att välja eller välja bort de tjänster som du vill köra. Vår rekommendation är förvald. Tryck på ENTER-tangenten när du är klar.

en: The syslogd and klogd daemons log important messages under /var/log.
sv: syslogd och klogd bakgrundsprogram loggar viktiga meddelanden under /var/log.

en: There are some variations avaiable for keyboard layout "$ArG1".
    Select the one your keyboard uses or none if your keyboard doesn't use a layout variant.  If in doubt, select none.  (Defaults to "none")
sv: Det finns några varianter som är tillgängliga för tangentbordslayouten "$ArG1".
    Välj ett ditt tangentbord använder eller ingen om ditt tangentbord inte använder en layout variant. Om du är osäker, välj Ingen. (Standardvärdet är "ingen")

en: There doesn't seem to be a device by the name of $DRIVE_FOUND in the /dev directory, so we will have to create it using the major and minor numbers for the device.  If you're using a bootdisk with a custom CD/DVD driver on it, you should be able to find these numbers in the documentation.  Also, see the 'devices.txt' file that comes with the Linux kernel source.  If you don't know the numbers, you'll have to hit Esc to abort. Enter the major and minor numbers for the new device, separated by one space:
sv: Det verkar inte finnas en enhet vid namn $DRIVE_FOUND i katalogen /dev, så vi måste skapa den med de större och mindre siffrorna för enheten. Om du använder en bootdisk med en egen CD/DVD-drivrutin på , bör du kunna hitta dessa nummer i dokumentationen. Se även "devices.txt" fil som kommer med källkoden till Linux-kärnan. Om du inte vet siffrorna, måste du trycka Esc för att avbryta. Ange de större och mindre siffrorna för den nya enheten, separerade med ett mellanslag:

en: There don't seem to be any partitions on this machine of type Linux.  You'll need to make at least one of these to install Linux. To do this, you'll need to leave 'setup', and make the partitions using 'cfdisk' (MBR partitions) or 'cgdisk' (GPT partitions). For more information, read the 'setup' help file from the next menu.
sv: Det verkar inte finnas några partitioner på denna maskin av typen Linux. Du måste skapa minst en av dessa för att installera Linux. För att göra detta måste du lämna "installation", och skapa partitionerna med "cfdisk" (MBR partitioner) eller "cgdisk" (GPT-partitioner). För mer information, läs 'installations' hjälpfilen från nästa meny.

en: There is currently no password set on the system administrator account (root).  It is recommended that you set one now so that it is active the first time the machine is rebooted.  This is especially important if you're using a network enabled kernel and the machine is on an Internet connected LAN.  Would you like to set a root password?
sv: För närvarande finns det inget lösenord inställt på kontot systemadministratör (root). Vi rekommenderar att du anger ett nu så att den är aktiv första gången maskinen startas om. Detta är särskilt viktigt om du använder en nätverks aktiverad kärna och maskinen är ansluten till en Internet-ansluten LAN. Vill du ange ett root-lösenord?

en: There was a fatal error attempting to install $ArG2. The package may be corrupt, the installation media may be bad, one of the target drives may be full, or something else has caused the package to be unable to be read without error.  You may hit enter to continue if you wish, but if this is an important required package then your installation may not work as-is.
sv: Det uppstod ett ödesdigert fel vid installation av $ArG2. Paketet kan vara skadad, installationsmediet kan vara dålig, målenheten kan vara full, eller något annat har orsakat att paket inte kunna läsas utan fel. Du kan trycka Enter för att fortsätta om du vill, men om detta är ett viktigt paket som krävs så kommer din installation kanske inte fungerar som det är.

en: There was a problem mounting your partition. Would you like to:
sv: Det uppstod ett problem att montera din partition. Skulle du vilja:

en: There was an error attempting to mount the CD/DVD on $DRIVE_FOUND.  Maybe the device name is incorrect, the disc is not in the drive, or the kernel you are using does not support the device. (possibly an incorrect bootdisk) What would you like to do now?
sv: Det uppstod ett fel vid försök att montera CD/DVD på $DRIVE_FOUND. Kanske enhetsnamnet är felaktigt, ingen skivan i enheten, eller kärnan som du använder inte stöder enheten. (möjligen en felaktig startdiskett) Vad vill du göra nu?

en: These are possibly Windows or DOS partitions. They will be treated
    as such if you install them using this menu.
sv: Dessa är möjligen Windows eller DOS-partitioner. De kommer att
    behandlas som sådan om du installerar dem med den här menyn.

en: These are the settings you have entered.  To accept them and complete the networking setup, press enter.  If you need to make any changes, you can do that now (or reconfigure later using 'netconfig').
sv: Dessa är de inställningar du har angett. För att acceptera dessa och slutföra installationen av nätverket, tryck på enter. Om du behöver göra några ändringar, kan du göra det nu (eller konfigurera senare genom att använda "netconfig").

en: Third CD/DVD drive
sv: Tredje CD/DVD enheten

en: Third parallel port ATAPI CD
sv: Tredje parallellport ATAPI CD

en: This installer has speech and Braille device support in order
    to be accessible to visually impaired users. To have speech turned on
    during installation type S, then press [Enter]. Else, just press Enter.
sv: Detta installationsprogram har stöd för tal och punktskrift i ordning
    att vara tillgänglig för synskadade användare. För att få tal
    under installation tryck S, tryck sen på [Enter]. Annars, tryck bara på Enter.

en: This is it... if you want to bail out, hit Control-C.  Otherwise, press
    ENTER to go ahead and make the account.
sv: Det var det... om du vill avbryta, tryck Ctrl-C. Tryck annars
    ENTER för att gå vidare och skapa kontot.

en: This machine appears to be using EFI/UEFI, but no EFI System Partition was found.  You'll need to make an EFI System Partition in order to boot from the hard drive.  To do this, leave 'setup', and use 'cgdisk' to make a 100MB partition of type EF00.  For more information, read the 'setup' help file from the next menu.
sv: Denna maskin verkar att använda EFI/UEFI, men ingen EFI system partition hittades. Du måste skapa en EFI system partition för att starta upp från hårddisken. För att göra detta, lämna "installation", och använd "cgdisk" för att göra en 100 MB partition av typen EF00. För mer information, läs "installations'' hjälpfilen från nästa meny.

en: This menu directs the creation of the LILO config file, lilo.conf. To install, you make a new LILO configuration file by creating a new header and then adding one or more bootable partitions to the file. Once you've done this, you can select the install option. Alternately, if you already have an /etc/lilo.conf, you may reinstall using that. If you make a mistake, you can always start over by choosing 'Begin'. Which option would you like?
sv: Denna meny styr skapandet av LILO konfigurationsfil, lilo.conf. För att installera, skapar du en ny LILO konfigurationsfil genom att skapa en ny rubrik och sedan lägger till en eller flera startbara partitioner till filen. När du har gjort detta kan du välja installationsalternativ. Alternativt, om du redan har en /etc/lilo.conf, kan du installera med hjälp av den. Om du gör ett misstag, kan du alltid börja om genom att välja "Börja". Vilket alternativ vill du ha?

en: This next step is optional - you can set the directories in your package
    to some sane permissions. If any of the directories in your package have
    special permissions, then DO NOT reset them here!
    
    Would you like to reset all directory permissions to 755 (drwxr-xr-x) and
    directory ownerships to root.root
sv: Detta steg är valfritt - du kan ställa in kataloger i ditt paket
    till vissa sunda behörigheter. Om någon av de kataloger i ditt paket har
    särskilda behörigheter, återställa INTE dem här!
    
    Vill du återställa alla katalogbehörighet till 755 (drwxr-xr-x) och
    katalog ägarskap till root.root

en: This part of the configuration process will create a /dev/mouse link pointing to your default mouse device.  You can change the /dev/mouse link later if the mouse doesn't work, or if you switch to a different type of pointing device.  We will also use the information about the mouse to set the correct protocol for gpm, the Linux mouse server.  Please select a mouse type from the list below:
sv: Denna del av konfigurationsprocessen kommer att skapa en /dev/mouse länk som pekar på din musenhet. Du kan ändra /dev/mouse länken senare om musen inte fungerar, eller om du byter till en annan typ av pekdon. Vi kommer också att använda information om musen för att ställa in rätt protokoll för gpm, Linux mus-server. Välj en mus typ från listan nedan:

en: This script should be executed by root.
sv: Detta skript bör köras av root.

en: This supports PCMCIA or Cardbus cards used with laptops.
sv: Detta stöder PCMCIA eller CardBus kort som används med bärbara datorer.

en: Timezone $TIMEZONE could not be found. You may try again
    if you wish. Make sure you type the name exactly as it appears - this
    configuration script is case sensitive.
    
    Press [enter] to continue.
sv: Timezone $TIMEZONE kunde inte hittas. Du kan försöka igen
    om du vill. Se till att du skriver in namnet exakt som det står - detta
    konfigurationsskript är skiftlägeskänsligt.
    
    Tryck [Enter] för att fortsätta.

en: Timezone?
sv: Tidszon?

en: To display keyboard shortcuts for reviewing the screen with speech
    press R, then press [Enter],
    Else, just press [Enter]:
sv: Om du vill visa kortkommandon för att granska skärmen med tal
    tryck på R, tryck sen på [Enter],
    Annars, tryck bara på [Enter]:

en: Try to install LILO automatically
sv: Försök installera LILO automatiskt

en: Try to mount the disk again
sv: Försök montera disken igen

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Twiddler keyboard, by HandyKey Corp
sv: Twiddler tangentbord, av HandyKey Corp

en: Type in the CD or DVD device to use
sv: Skriv in CD- eller DVD-enhet att använda

en: Type it at the prompt below exactly as it appears above.  (NOTE: If you don't
    see your timezone, use "timeconfig" again after booting for the verbose list)
sv: Skriv det på prompten nedan exakt som det står ovan. (OBS: Om du inte
    ser din tidszon, använd "timeconfig" igen efter uppstart för utförlig lista)

en: Type your answer now:
sv: Skriv ditt svar nu:

en: UEFI FIRMWARE DETECTED
sv: UEFI FIRMWARE UPPTÄCKT

en: UIDs are numerics only
sv: UID är endast siffervärden

en: UNCONFIGURED NETWORK DEVICE
sv: OKONFIGURERADE NÄTVERKSENHETER

en: USB BOOT STICK CREATED
sv: USB BOOT PINNE SKAPAD

en: USB PACKAGE SOURCE FOUND
sv: USB PAKET KÄLLA HITTADES

en: USB connected mouse
sv: USB-ansluten mus

en: USE A NAMESERVER?
sv: ANVÄNDA EN NAMNSERVER?

en: USE ISO IMAGE
sv: ANVÄND ISO-AVBILD

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Unable to install $package:  tar archive is corrupt (tar returned error code $TARERROR)
sv: Det går inte att installera $package: tar-arkiv är korrupt (tar returnerade felkod $TARERROR)

en: Unless your existing installation script already contains the code
    to create these links, you should append these lines to your existing
    install script. Now's your chance. :^)
    
    Would you like to add this stuff to the existing install script and
    remove the symbolic links
sv: Om inte din existerande installations-skript redan innehåller koden
    att skapa dessa länkar, bör du lägga till dessa rader till din befintliga
    installations-skript. Nu har du chansen. : ^)
    
    Vill du lägga till det här till den befintliga installations-skriptet och
    ta bort symboliska länkar

en: Unrecognized option $ArG1
sv: Okänt alternativ $ArG1

en: Updating boot/grub/grub.cfg...
sv: Uppdaterar boot/grub/grub.cfg...

en: Updating your ./install/doinst.sh (prepending symlinks)...
sv: Uppdaterar ./install/doinst.sh (lägger till symboliska länkar)...

en: Updating your ./install/doinst.sh...
sv: Uppdaterar ./install/doinst.sh...

en: Upgrading $OLD package using $INCOMINGDIR/$NNAME
sv: Uppgraderar $OLD paket med $INCOMINGDIR/$NNAME

en: Usage:
sv: Användning:

en: Usage: explodepkg package_name [package_name2, ...]
    
    Explodes a Slackware compatible software package
    (or any tar+{gzip,bzip2,lzma,xz archive) in the current directory.
    Equivalent to (for each package listed):
    
      ( umask 000 ; cat package_name | COMPRESSOR -dc | tar xvf package_name )
    
    Note: This should only be used for debugging or examining packages, not for 
    installing them.  It doesn't execute installation scripts or update the package
    indexes in /var/log/packages and /var/log/scripts.
sv: Användning: explodepkg paket [paket_namn2, ...]
    
    Exploderar en Slackware kompatibelt programpaket
    (eller någon tar + {gzip, bzip2, lzma, xz arkiv) i den aktuella katalogen.
    Ekvivalent med (för varje paket som listas):
    
      (Umask 000, cat paket | COMPRESSOR -dc | tar xvf paketnamn)
    
    OBS: Detta bör endast användas för felsökning eller kontroll av paket, inte för att
    installera dem. Den kör inte installationsskript eller uppdatera paket
    index i /var/log/packages och /var/log/scripts.

en: Usage: installpkg [options] <package_filename>
    
    Installpkg is used to install a .t{gz,bz,lz,xz} package like this:
       installpkg slackware-package-1.0.0-i486-1.tgz (or .tbz, .tlz, .txz)
    
    options:      --warn (warn if files will be overwritten, but do not install)
                  --root /mnt (install someplace else, like /mnt)
                  --infobox (use dialog to draw an info box)
                  --terse (display a one-line short description for install)
                  --menu (confirm package installation with a menu)
                  --md5sum (record the package's md5sum in the metadata file)
sv: Användning: installpkg [alternativ] <paketfilnamn> 
    
    Installpkg används för att installera en .t{gz, bz, LZ, XZ} paket så här:
    installpkg slackware-paket-1.0.0-i486-1.tgz (eller .tbz, .tlz, .txz)
    
    alternativ: --warn (varna om filer skrivs över, men installera inte)
    --root /mnt (installera någon annanstans, som /mnt)
    --infobox (använd dialog för att rita en inforuta)
    --terse (visa en en-rads kort beskrivning för installera)
    --menu (bekräfta paketinstallationen med en meny)
    --md5sum (spela in paketets md5sum i metadata filen)

en: Usage: makepkg package_name.tgz
           (or: package_name.tbz, package_name.tlz, package_name.txz)
    
    Makes a Slackware compatible package containing the contents of the current
    and all subdirectories.  If symbolic links exist, they will be removed and
    an installation script will be made to recreate them later. This script will
    be called "install/doinst.sh". You may add any of your own ash-compatible
    shell scripts to this file and rebuild the package if you wish.
    
    options:  -l, --linkadd y|n (moves symlinks into doinst.sh: recommended)
              -p, --prepend (prepend rather than append symlinks to an existing
                             doinst.sh.  Useful to link libraries needed by
                             programs in the doinst.sh script)
              -c, --chown y|n (resets all permissions to root:root 755
                               - not generally recommended)
    
    If these options are not set, makepkg will prompt as appropriate.
sv: Användning: makepkg paketnamn.tgz
    (eller: paketnamn.tbz, paketnamn.tlz, paketnamn.txz)
    
    Gör en Slackware kompatibelt paket som innehåller innehållet i den nuvarande
    och alla underkataloger. Om symboliska länkar finns, kommer de att tas bort och
    ett installations-skript kommer att skapas för att återskapa dem senare. Detta skript 
    kallas "install/doinst.sh". Du kan lägga till någon av dina egna ash-kompatibla
    shell script till den här filen och bygga om paketet om du vill.
    
    alternativ:  -l, --linkadd y|n (flyttar symboliska länkar till doinst.sh: rekommenderas)
              -p, --prepend (prepend- isstället för append symboliska länkar till en befintlig
                             doinst.sh. Användbar för att länka bibliotek som behövs av
                             program i doinst.sh script)
              -c, --chown y|n (återställer alla behörigheter till root:root 755
                             - rekommenderas i allmänhet inte)
    
    Om dessa alternativ inte är inställda, kommer makepkg att fråga vad som är lämpligt.

en: Usage: upgradepkg newpackage [newpackage2 ... ]
           upgradepkg oldpackage%newpackage [oldpackage2%newpackage2 ... ]
           
    Upgradepkg upgrades a Slint package (.tgz, .tbz, .tlz, .txz) from an
    older version to a newer one.  It does this by INSTALLING the new package
    onto the system, and then REMOVING any files from the old package that
    aren't in the new package.  If the old and new packages have the same
    name, a single argument is all that is required.  If the packages have
    different names, supply the name of the old package followed by a percent
    symbol (%), then the name of the new package.  Do not add any extra
    whitespace between pairs of old/new package names.
    
    Before upgrading a package, save any configuration files (such as in /etc)
    that you wish to keep.  Sometimes these will be preserved, but it depends
    on the package.  If you want to force new versions of the config files
    to be installed, remove the old ones manually prior to running upgradepkg.
    
    To upgrade in a directory other than / (such as /mnt):  
    
       ROOT=/mnt upgradepkg package.tgz (or .tbz, .tlz, .txz)
sv: Användning: upgradepkg nyttpaket [nyttpaket2 ...]
           upgradepkg gammaltpaket%nyttpaket [gammaltpaket2%nyttpaket2...]
    
    Upgradepkg uppgraderar ett Slint paket (.tgz, .tbz, .tlz, .txz) från en
    äldre version till en nyare. Den gör detta genom att installera det nya paket
    till systemet, och sedan ta bort alla filer från det gamla paketet som
    inte befinner sig i det nya paketet. Om de gamla och de nya paketen har samma
    namn, är ett enda argument allt som behövs. Om förpackningarna har
    olika namn, ange namnet på den gamla förpackningen, följt av ett procent
    tecken (%), sedan namnet på det nya paketet. Lägg inte till någon extra
    mellanslag mellan det gamla/nya paketnamnen.
    
    Innan du uppgraderar ett paket, spara alla konfigurationsfiler (t.ex. i /etc)
    som du vill behålla. Ibland kommer dessa att bevaras, men det beror
    på förpackningen. Om du vill tvinga nya versioner av konfigurationsfiler
    som ska installeras, ta bort de gamla manuellt innan du kör upgradepkg.
    
    För att uppgradera i en annan katalog än / (t.ex. /mnt) katalogen:
    
       ROOT=/mnt upgradepkg package.tgz (eller .tbz, .tlz, .txz)

en: Use a DHCP server to configure ethernet
sv: Använd en DHCP-server för att konfigurera ethernet

en: Use a Slint DVD
sv: Använd en Slint DVD

en: Use a hard drive partition
sv: Använd en hårddiskpartition

en: Use a joystick as a mouse
sv: Använd en joystick som en mus

en: Use a pre-mounted directory
sv: Använd en förmonterad katalog

en: Use a static IP address to configure ethernet
sv: Använd en statisk IP-adress för att konfigurera Ethernet

en: Use expert lilo.conf setup menu
sv: Använd expert lilo.conf installationsmeny

en: Use the standard Linux console (the safe choice)
sv: Använd standard Linux konsol (säkert val)

en: Used for interprocess communication and coordination.
sv: Används för interprocesskommunikation och samordning.

en: User "$LOGIN" already exists; please choose another
sv: Användaren "$LOGIN" finns redan; välj en annan

en: User "$LOGIN" contains illegal characters (period/dot); please choose another
sv: Användaren "$LOGIN" innehåller otillåtna tecken (punkt); välj en annan

en: User "$LOGIN" contains illegal characters (uppercase); please choose another
sv: Användaren "$LOGIN" innehåller otillåtna tecken (VERSALER); välj en annan

en: User ID ('UID') [ defaults to next available ]:
sv: Användar-ID ("UID") [standard är nästa tillgängliga]:

en: User names cannot begin with a number; please choose another
sv: Användarnamn får inte börja med ett nummer; välj en annan

en: Verifying package $package_name.
sv: Verifierar paket $package_name.

en: View information about package
sv: Visa information om paket

en: View the list of files contained in a package
sv: Visa en lista på filer som finns i ett paket

en: View your current /etc/lilo.conf
sv: Visa nuvarande /etc/lilo.conf

en: WARNING
sv: VARNING

en: WARNING:  /usr/share/info (with possibly not gzipped info pages) detected
sv: VARNING: /usr/share/info (med eventuella inte gzipade infosidor) upptäckta

en: WARNING:  /usr/share/man (with possibly not gzipped man pages) detected
sv: VARNING: /usr/share/man (med eventuella inte gzipade manualsidor) upptäckta

en: WARNING:  Package has not been created with 'makepkg'
sv: VARNING: Paketet har inte skapats med 'makepkg'

en: WARNING:  gzip test failed on
sv: VARNING: gzip test misslyckades på

en: WARNING:  site_perl directory detected (this is fine for a local package build)
sv: VARNING: site_perl katalog upptäckt (detta är ok för en lokal paket skapande)

en: WARNING:  zero length file
sv: VARNING: nollängd fil

en: WARNING: $PWD is chmod $OLDROOTPERMS
    temporarily changing to chmod 755
sv: VARNING: $PWD är chmod $OLDROOTPERMS
    byter tillfälligt till chmod 755

en: WARNING: $ROOT/$FILE changed after package installation.
sv: VARNING: $ROOT/$FILE har ändras efter paketinstallationen.

en: WARNING: NO ROOT PASSWORD DETECTED
sv: VARNING: INGET ROOTLÖSENORD FUNNET

en: WARNING: Nonexistent $ROOT/$FILE was found in another package. Skipping.
sv: VARNING: obefintlig $ROOT/$FILE hittades i ett annat paket. Hoppar över.

en: WARNING: Nonexistent $ROOT/$LINK (symlink) was found in another package. Skipping.
sv: VARNING: obefintlig $ROOT/$LINK (symbolisk länk) hittades i ett annat paket. Hoppar över.

en: WARNING: Unique directory $ROOT/$DIR contains new files
sv: VARNING: Unik katalog $ROOT/$DIR innehåller nya filer

en: WARNING: pkgtools are unstable with tar > 1.13.
             You should provide a "tar-1.13" in your $PATH.
sv: VARNING: pkgtools är instabila med tar> 1.13. 
             Du bör ange en "tar-1.13" i din $PATH.

en: WARNING: pkgtools are unstable with tar > 1.13.
    You should provide a "tar-1.13" in your $PATH
sv: VARNING: pkgtools är instabil med tar> 1.13.
    Du bör ange ett "tar-1.13" i din $PATH

en: WELCOME TO PXE CONFIGURATION
sv: VÄLKOMMEN TILL PXE KONFIGURATIONEN

en: Wacom serial graphics tablet
sv: Wacom seriell ritplatta

en: Warning: "$HME" already exists !
sv: VARNING: "$HME" finns redan!

en: Warning: ${SHL} does not exist as a file
sv: VARNING: ${SHL} finns inte som fil

en: Warning: ${SHL} is not in ${sfile} (potential problem using FTP)
sv: VARNING: ${SHL} är inte i ${sfile} (potentiellt problem med FTP)

en: Warning: an error occurred while setting finger information
sv: VARNING: ett fel uppstod vid inställning av finger information

en: We will be asking you a few questions now. The answers will be used to start a PXE service on this computer which does not interfere with other services in your network.
    
    The only assumption is, that there is NO PXE service running on your local network at this moment.
    
    If in doubt, leave the defaults.
sv: Vi kommer att fråga dig några frågor nu. Svaren kommer att användas för att starta en PXE tjänst på den här datorn som inte stör andra tjänster i nätverket.
    
    Den enda förutsättningen är att det INTE finns en PXE tjänst som körs på ditt lokala nätverk just nu.
    
    Om du är osäker, lämna standardinställningarna.

en: We will now probe your sound cards.
    Please wait until you hear an alarm sound, then press Enter.
sv: Vi kommer nu att undersöka dina ljudkort.
    Vänta tills du hör ett alarmljud och tryck sedan på Enter.

en: Welcome to Slint Linux Setup.
    Select an option below using the UP/DOWN keys and SPACE or ENTER.
    Alternate keys may also be used: '+', '-', and TAB.
sv: Välkommen till Slint Linux Installation.
    Välj alternativ nedan med hjälp av tangenterna UP/NER och MELLANSLAG eller ENTER.
    Alternativa tangenter kan också användas: "+", "-", och TAB.

en: Welcome to Slint PXE Setup.
    Select an option below using the UP/DOWN keys and SPACE or ENTER.
    
    Alternate keys may also be used: '+', '-', and TAB.
sv: Välkommen till Slint PXE Setup.
    Välj alternativ nedan med hjälp av tangenterna UP/NER och MELLANSLAG eller ENTER.
    
    Alternativa tangenter kan också användas: "+", "-", och TAB.

en: Welcome to the Slint Linux installation media! (version ${Version})
    
    ######  IMPORTANT!  READ THE INFORMATION BELOW CAREFULLY.  ######
    
    On the device where Slint will be installed you will need:
    - at least one partition of type 'Linux', of size at least ${GCOUNTMIN}G,
      for the system itself (not counting the user files).
    - if the device has a GPT layout, a small (4M) partition of type efO2
      (BIOS Boot partition) to install GRUB on this drive in Legacy mode.
    - an EFI System partition, of type ef01, to install GRUB in EFI mode,
      of size at least 100M, unless you want to use an existing one.
    
    It is recommended that you have a swap partition (type 'Linux swap')
    prior installation, but you can also set up a swap file afterwards.
    
    On the next screen we will present the tools you can use to partition
    the device.
    
    You may now login as 'root'.
    
    Slint login:
sv: Välkommen till Slint Linux installationsmedia! (version ${Version})
    
    ###### VIKTIG! LÄS INFORMATIONEN UNDER NOGRANT. ######
    
    På enheten där Slint kommer att installeras behöver du:
    - minst en partition av typen "Linux", med en storlek på minst ${GCOUNTMIN}G,
    för systemet självt (inte användarfilerna inräknade).
    - Om enheten har en GPT-layout, en liten (4M) partition av typen efO2
    (BIOS Boot partition) för att installera GRUB på den här enheten i Legacy-läge.
    - en EFI-systempartition, av typen ef01, för att installera GRUB i EFI-läge,
    av storlek minst 100M, om du inte vill använda en befintlig.
    
    Det rekommenderas att du har en swap partition (typ 'Linux swap')
    före installation, men du kan också skapa en swap-fil efteråt.
    
    På nästa skärm presenterar vi verktygen som du kan använda för att partitionera
    enheten.
    
    Du kan nu logga in som "root".
    
    Slint inlogg:

en: Welcome to the Slint auto-partitioning tool.
sv: Välkommen till Auto-partitioneringsverktyget.

en: What is the IP address of your NFS server?
sv: Vad är IP-adressen för din NFS-server?

en: Which Linux partition would you like LILO to boot?
sv: Vilken Linux-partition vill du LILO skall starta upp?

en: Which one would you like LILO to boot?
sv: Vilken skulle du vilja LILO att starta upp?

en: Will you be accessing a nameserver?
sv: Kommer du att ha tillgång till en namnserver?

en: Would you like to configure your network?
sv: Vill du konfigurera ditt nätverk?

en: Would you like to configure your timezone
sv: Vill du konfigurera din tidszon

en: Would you like to install a boot menu entry so that you can easily select Slint when you boot your machine?  WARNING:  DO NOT install a boot menu entry on Apple hardware.  Apple computers use a different type of EFI firmware, and efibootmgr has been known to damage them.  On all other computers, it is recommended to add a boot menu entry.  Please select an option:
sv: Vill du installerar en startmeny post så att du enkelt kan välja Slint när du startar din maskin? VARNING: INSTALLERA INTE en startmeny post på Apples hårdvara. Apple-datorer använder en annan typ av EFI firmware, och efibootmgr har varit känt för att skada dem. På alla andra datorer, rekommenderas att lägga till en startmeny post. Välj ett alternativ:

en: Would you like to use a boot screen with an image? If you answer no here, the standard LILO menu will be used.
sv: Vill du använda en startskärm med en bild? Om du svarar nej här, kommer standard LILO menyn användas.

en: X CONFIGURED
sv: X KONFIGURERAT

en: XFS is SGI's journaling filesystem that originated on IRIX.
sv: XFS är SGI's journalförande filsystem som har sitt ursprung på IRIX.

en: YOUR NEW /etc/lilo.conf
sv: DIN NYA /etc/lilo.conf

en: YOUR OLD /etc/lilo.conf
sv: DIN GAMLA /etc/lilo.conf

en: You already have an /etc/fstab on your install partition.  If you were just adding software, you should probably keep your old /etc/fstab.  If you've changed your partitioning scheme, you should use the new /etc/fstab.  Do you want to replace your old /etc/fstab with the new one?
sv: Du har redan ett /etc/fstab på din installations partition. Om du bara skall lägga till programvara, bör du nog behålla din gamla /etc/fstab. Om du har ändrat din partitionstabell, ska du använda den nya /etc/fstab. Vill du byta ut din gamla /etc/fstab med den nya?

en: You can create regular user accounts now, before even starting your new system.
sv: Du kan skapa vanliga användarkonton nu, innan du startar ditt nya system.

en: You can't add partitions unless you start over with a new LILO header.
sv: Det går inte att lägga till partitioner om du inte börja om med en ny LILO header.

en: You have not created a swap partition with Linux fdisk.  Do you want to continue installing without one?
sv: Du har inte skapat en swap-partition med Linux fdisk. Vill du fortsätta att installera utan en?

en: You may now reboot your system once you are ready.
    You can issue the 'reboot' command; or if your system has
    a keyboard attached, you can use the key combination: control+alt+delete
sv: Du kan nu starta om systemet när du är klar.
    Du kan ange omstartskommandot "reboot"; eller om ditt
    system har ett tangentbord anslutet, kan du använda tangentkombinationen: control+alt+delete

en: You may select one of the following keyboard maps.  If you do not select a keyboard map, $DefaultKeyMap is the current value.  Use the UP/DOWN arrow keys and PageUp/PageDown to scroll through the whole list of choices.
sv: Du kan välja ett av följande tangentbordslayouter. Om du inte väljer en tangentbordslayout är $DefaultKeyMap det aktuella värdet. Använd UPP/NER piltangenterna och PageUp/Pagedown för att bläddra igenom hela listan med alternativ.

en: You might need extra parameters to be included in the boot command line of the installed system. If you typed parameters before booting the Slint installer, you will probably want to enter the same ones here. If you don't need any extra parameter to be included, just press ENTER to continue.
sv: Det kan hända att du behöver extra parametrar som ska inkluderas i boot kommandoraden på det installerade systemet. Om du har skrivit parametrar innan du startade installationsprogrammet, kommer du förmodligen att ange samma sak här. Om du inte behöver någon extra parameter som ska ingå, tryck bara på ENTER för att fortsätta.

en: You need to install the packages before configuring the system.
    
    Please press ENTER to return to the main menu.
sv: Du måste installera paket innan du konfigurerar systemet.
    
    Vänligen tryck på ENTER för att återgå till huvudmenyn.

en: You seem to have more than one partition tagged as type Linux.  You may use these to distribute your Linux system across more than one partition.  Currently, you have $ROOT_DEVICE mounted as your / partition.  You might want to mount directories such as /home or /usr/local on separate partitions.  You should not try to mount /etc, /sbin, or /bin on their own partitions since they contain utilities needed to bring the system up and mount partitions.  Also, do not reuse a partition that you've already entered before.  Please select one of the Linux partitions listed below, or if you're done, hit <Continue>.
sv: Du verkar ha mer än en partition märkt som typ Linux. Du kan använda dessa för att distribuera ditt Linux-system i fler än en partition. För närvarande har du $ROOT_DEVICE monterad som din / partition. Du kanske vill montera kataloger som /home eller /usr/local på separata partitioner. Du bör inte försöka montera /etc, /sbin, eller /bin på egna partitioner, eftersom de innehåller verktyg som behövs för att starta upp systemet och montera partitioner. Också, inte återanvända en partition som du redan har angett tidigare. Välj en av de Linux-partitioner som anges nedan, eller om du är klar, tryck <Fortsätt>.

en: You should see no mount errors:
sv: Du bör inte se några monteringsfel:

en: You're running off the hard drive filesystem. Is this machine currently running on the network you plan to install from? If so, we won't try to reconfigure your ethernet card.
    
    Are you up-and-running on the network?
sv: Du kör från hårddiskens filsystem. Är denna maskin som för närvarande körs i nätverket som du planerar att installera från? I så fall kommer vi inte försöka att konfigurera om Ethernet-kortet.
    
    Är du uppe och kör i nätverket?

en: Your mouse requires a serial port.  Which one would you like to use?
sv: Musen kräver en seriell port. Vilken vill du använda?

en: Your networking system is now configured to use DHCP:
    
      Hostname:     $HOSTNM
      Domain name:  $DOMAIN
      IP address:   (use DHCP server)
      Netmask:      (use DHCP server)
      Gateway:      (use DHCP server)
      Nameserver:   (use DHCP server)
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to continue, or 'No' to reconfigure.
sv: Din nätverkssystem är nu inställd på att använda DHCP:
    
      Värdnamn:     $HOSTNM
      Domännamn:   $DOMAIN
      IP-adress:     (använd DHCP-server)
      Nätmask:     (använd DHCP-server)
      Gateway:     (använd DHCP-server)
      Namnserver:     (använd DHCP-server)
    
    Är detta korrekt? Tryck på "Ja" för att fortsätta, eller "Nej" för att konfigurera.

en: Your networking system is now configured to use NetworkManager for
    wired and wireless network management.  To set up wireless networks
    and view status, add the Network Management control panel widget to
    your KDE desktop.
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to confirm, or 'No' to reconfigure.
sv: Ditt nätverkssystem är nu konfigurerad för att använda Networkmanager för
    trådbundna och trådlösa nätverk. För att ställa in trådlösa nätverk
    och visa status, lägg till Network Management kontrollpanel widget till
    KDE-skrivbordet.
    
    Är detta korrekt? Tryck på "Ja" för att bekräfta, eller "Nej" för att konfigurera.

en: Your networking system is now configured to use loopback:
    
    IP address: 127.0.0.1
    Netmask: 255.255.255.0
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to continue, or 'No' to reconfigure.
sv: Din nätverkssystem är nu konfigurerad för att använda loopback:
    
    IP-adress: 127.0.0.1
    Nätmask: 255.255.255.0
    
    Är detta korrekt? Tryck på "Ja" för att fortsätta, eller "Nej" för att konfigurera.

en: Your new X configuration file has been saved to /etc/X11/xorg.conf.  You may still need to add or adjust some values in the file to achieve the desired screen resolution. For complete information about making these adjustments, please refer to: man xorg.conf.
sv: Din nya X konfigurationsfil har sparats till /etc/X11/xorg.conf. Du kan fortfarande behöver lägga till eller ändra vissa värden i filen för att uppnå önskad skärmupplösning. För fullständig information om att göra dessa justeringar, se: man xorg.conf.

en: Your source device cannot be accessed properly.
    
    Please be sure that it is mounted on $SOURCE_DIR, and that the Slint disks are found in subdirectories of $SOURCE_DIR like specified.
sv: Din källenheten kan inte nås på rätt sätt.
    
    Se till att den är monterad på $SOURCE_DIR, och att Slint diskarna finns i underkataloger till $SOURCE_DIR som angivits.

en: Your swapspace has been configured. This information   will be added to your /etc/fstab:
sv: Ditt swap-utrymme har konfigurerats. Denna information kommer att läggas till i din /etc/fstab:

en: [ Never ]
sv: [ Aldrig ]

en: [ Next available ]
sv: [ Nästa tillgänglig ]

en: [ None ]
sv: [ Ingen }

en: \n
    Scanning your system for partition information...\n
    \n
sv: \n
    Skannar ditt system för partitionsinformation...\n
    \n

en: brltty outputs console messages to Braille displays.
sv: brltty matar ut konsolmeddelanden till punktdisplayer.

en: devfs detected: devmap_mknod.sh script not required.
sv: devfs upptäckt: devmap_mknod.sh skript behövs inte.

en: dnsmasq DHCP/DNS server
sv: dnsmasq DHCP/DNS-server

en: dnsmasq provides DNS and DHCP service to a LAN.
sv: dnsmasq tillhandahåller DNS och DHCP-tjänst till ett LAN.

en: done adding partitions, continue with setup
sv: lagt till partitioner, fortsätt med installationen

en: done, continue with setup
sv: klar, fortsätt med installationen

en: installpkg error #$ArG1
sv: installpkg fel #$ArG1

en: look for network cards to set up
sv: leta efter nätverkskort att ställa in

en: network>
sv: nätverk>

en: on
sv: på

en: packagename
sv: paketnamn

en: press Enter to continue.
sv: tryck på Enter för att fortsätta.

en: procfs not found: please create $CONTROL manually.
sv: procfs hittades inte: du måste skapa $CONTROL manuellt.

en: skip probe;  edit /etc/rc.d/rc.modules later
sv: hoppa över avsökning; redigera /etc/rc.d/rc.modules senare
