slint - en to sv_SE translation catalogue (124 entries)

en: Please run this script as root.
sv_SE: Vänligen kör detta skript som root.

en: Type yes or no:
sv_SE: Skriv in yes eller no:

en: To use one of theses voices with espeakup, set it in /etc/espeakup.conf.
sv_SE: För att använda en av dessa röster med espeakup, ställ in den i /etc/espeakup.conf.

en: For instance, to use the voice:
sv_SE: För att t.ex. använda rösten:

en: write:
sv_SE: skriv:

en: in /etc/espeakup.conf.
sv_SE: i /etc/espeakup.conf.

en: Do you want to list also the mbrola voices? [y/N]
sv_SE: Vill du även lista mbrola röster? [y/N]

en: Installed mbrola voices:
sv_SE: Installerade mbrola-röster:

en: Other mbrola voices could be used if installed.
sv_SE: Andra mbrola-röster kan användas om de installeras.

en: Do you want to display them? [Y/n]
sv_SE: Vill du visa dem? [Y/n]

en: Not Installed mbrola voices:
sv_SE: Ej installerade mbrola-röster:

en: type as root:
sv_SE: skriv som root:

en: then write:
sv_SE: skriv sedan:

en: Please run this command as root.
sv_SE: Vänligen kör detta skript som root.

en: The file /boot/grub/grub.cfg does not exist.
sv_SE: Filen /boot/grub/grub.cfg finns inte.

en: Prior to runninng this command you should install grub and run either:
sv_SE: Före körning av detta kommando bör du installera grub och köra antingen:

en: or if this command does not exist:
sv_SE: eller om detta kommando inte finns:

en: After booting, the boot menu will be displayed as above.
sv_SE: Efter uppstart visas uppstartsmenyn enligt ovan.

en: To navigate in the menu you will use the down and up arrow keys, then
    press Enter to use the selected boot entry.
sv_SE: För att navigera i menyn använder du ned- och uppåt-piltangenterna och sedan
    trycker du på Enter för att använda den valda startposten.

en: To boot directly the most recent snapshot (if any), just press 1.
sv_SE: För att direkt starta den senaste ögonblicksbilden (om någon) trycker du bara på 1.

en: Press q quit this display.
sv_SE: Tryck q avsluta denna skärm.

en: This script should be run as root.
sv_SE: Detta skript skall köras som root.

en: Usage: login-chooser <login manager>
sv_SE: Användning: login-chooser <login manager>

en: Available login managers:
sv_SE: Tillgängliga inloggningshanterare:

en: Short descriptions:
sv_SE: Kort beskrivning:

en: Login in text mode, in a console. From there, you
sv_SE: Logga in i textläge, i en konsol. Därifrån

en: can type "startx" to start a graphical session.
sv_SE: kan du skriva "startx" för att starta en grafisk session.

en: lightdm: Light Display Manager, accessible with speech.
sv_SE: lightdm: Light Display Manager, tillgänglig med tal.

en: Simple Desktop Display Manager.
sv_SE: Enkel skrivbordshanterare.

en: Login is currently set to text mode.
sv_SE: Inloggning är för närvarande inställd på textläge.

en: The display manager
sv_SE: Displayhanteraren

en: is currently set.
sv_SE: är för närvarande inställd.

en: To reboot immediatly press R then Enter, else just press Enter.
sv_SE: Tryck sedan på R för att starta om direkt, annars trycker du bara på Enter.

en: If you want speech at login press S then Enter, else just press Enter.
sv_SE: Om du vill ha tal vid inloggningen tryck S sedan Enter, annars trycker du bara på Enter.

en: You will have speech at login.
sv_SE: Du kommer att ha tal vid inloggning.

en: You won't have speech at login.
sv_SE: Du kommer inte att ha tal vid inloggning.

en: is not among the available login managers:
sv_SE: är inte bland de tillgängliga inloggningshanterarna:

en: Login will occur in text mode on next boot.
sv_SE: Inloggning kommer att ske i textläge vid nästa uppstart.

en: If you need speech type one of these commands before rebooting:
sv_SE: Om du behöver tal skriv in ett av dessa kommandon innan du startar om:

en: will be in use on next boot.
sv_SE: kommer att användas vid nästa start.

en: Unknown choice. Check your spelling.
sv_SE: Okänt val. Kontrollera din stavning.

en: Please run this script as regular user.
sv_SE: Vänligen kör detta skript som vanlig användare.

en: Orca has been disabled for you.
sv_SE: Orca har inaktiverats för dig.

en: File ~/.config/autostart/startorca.desktop not found.
sv_SE: Filen ~/.config/autostart/startorca.desktop hittades inte.

en: Start a graphical environment as root with speech is not advisable.
sv_SE: Starta en grafisk miljö som root med tal är inte tillrådligt.

en: Orca has been enabled for you.
sv_SE: Orca har aktiverats för dig.

en: Do you want to make a rescue boot stick of an USB flash drive?
sv_SE: Vill du göra en räddnings bootstick på ett USB-minne?

en: Please type yes or no:
sv_SE: Skriv yes eller no:

en: Plug in the USB boot stick, then press Enter.
sv_SE: Koppla in USB-startpinnen och tryck sedan på Enter.

en: We didn't find a newly inserted USB flash drive.
sv_SE: Vi hittade inte en nyligen ett insatt USB-minne.

en: Maybe it was already inserted?
sv_SE: Kanske var den redan insatt?

en: If you want to try again remove it then type yes, else type no:
sv_SE: Om du vill försöka igen tar du bort den och skriver yes, annars skriver du no:

en: This drive will be used as rescue boot stick.
sv_SE: Denna enhet kommer att användas som räddningsstartsticka.

en: If you accept all data currently stored on it will be lost!
sv_SE: Om du accepterar kommer all data som för närvarande lagras på den att förloras!

en: You will confirm that want to use this one, choose another one or give up.
sv_SE: Du kommer att bekräfta att du vill använda den här, välja en annan eller ge upp.

en: Type yes to use it, no to try another one or q to give up:
sv_SE: Skriv yes för att använda den, no för att prova en annan eller q för att ge upp:

en: Remove this USB flash drive, then press Enter:
sv_SE: Ta bort USB-minnet och tryck sedan på Enter:

en: Several newly inserted drives have been detected!
sv_SE: Flera nyligen insatta enheter har upptäckts!

en: No rescue boot disk can be made now.
sv_SE: Ingen räddningsstartdisk kan göras nu.

en: Press Enter to continue.
sv_SE: Tryck Enter för att fortsätta.

en: Please wait while we prepare the booting equipment...
sv_SE: Vänta medan vi förbereder uppstartsutrustningen...

en: Writing the booting equipment on the stick...
sv_SE: Skriver uppstartsutrustning på stickan...

en: Done. You may now remove the rescue boot stick.
sv_SE: Klart. Du kan nu ta bort räddningsstartstickan.

en: Running a graphical session as root is not allowed.
sv_SE: Att köra en grafisk session som rot är inte tillåtet.

en: Your default session is not set.
sv_SE: Din standardsession är inte inställd.

en: Your session is currently set to
sv_SE: Din session är för närvarande inställd på

en: Usage: session-chooser <desktop session>
sv_SE: Användning: session-chooser <desktop session>

en: Available desktop sessions:
sv_SE: Tillgängliga skrivbordssessioner:

en: Your default session has been set to
sv_SE: Din standardsession har satts till

en: This script lists languages and synthesizers available for applications
    relying on Speech Dispatcher, like Orca or speech-up.
    Each command below answers the question following it.
    Don't type the quotes surrounding the command.
sv_SE: Detta skript listar språk och syntar tillgängliga för program
    förlitar sig på Speech Dispatcher, som Orca eller speech-up.
    Varje kommando nedan svarar på frågan efter den.
    Skriv inte citattecknen som omger kommandot.

en: "spd-list" usage
sv_SE: "spd-list"-användning

en: "spd-list -s" available synthesizers?
sv_SE: "spd-list -s" tillgängliga synthesizer?

en: "spd-list -l" available languages codes?
sv_SE: "spd-list -l" tillgängliga språkkoder?

en: "spd-list -ls" <synthesizer> languages available for this synthesizer?
sv_SE: "spd-list -ls" <synthesizer> språk tillgängliga för denna synthesizer?

en: "spd-list -sl" <language code> synthesizers providing voices in this language?
sv_SE: "Spd-list -sl" <language code> synthesizers som tillhandahåller röster på detta språk?

en: The language code has most often two characters, like 'en' 'es' or 'fr'.
sv_SE: Språkkoden har oftast två tecken, som 'en' 'es' eller 'fr'.

en: is not a valid command.
sv_SE: är inte ett giltigt kommando.

en: Installed synthesizers:
sv_SE: Installerade synthesizers:

en: Available languages:
sv_SE: Tillgängliga språk:

en: is not the name of an available synthesizer
sv_SE: är inte namnet på en tillgänglig synthesizer

en: No information available about languages for
sv_SE: Ingen information tillgänglig om språk för

en: Available languages codes for
sv_SE: Tillgängliga språkkoder för

en: No installed synthesizer provides the language
sv_SE: Ingen installerad synthesizer tillhandahåller språket

en: The language
sv_SE: Språket

en: is provided by:
sv_SE: tillhandahålls av:

en: Usage: speak_with <screen reader> or <hard synthesizer> or 'none'
sv_SE: Användning: speak_with <screen reader> eller <hard synthesizer> eller 'none'

en: Choose a console screen reader to talk with among:
sv_SE: Välj en skärmläsare att prata med bland:

en: or one of the supported hard synthesizers:
sv_SE: eller en av de hanterade hårda synthesizers:

en: or type  "speak-with none" to mute all screen readers.
sv_SE: eller skriv "speak-with none" för att stänga av alla skärmläsare.

en: is not a valid argument of this command.
sv_SE: är inte ett giltigt argument för detta kommando.

en: espeakup is not installed.
sv_SE: espeakup är inte installerad.

en: espeakup is already started.
sv_SE: espeakup är redan startad.

en: Should espeakup be also started at next boot? [Y/n]
sv_SE: Skall espeakup också starta vid nästa start? [J/n]

en: Done.
sv_SE: Klart.

en: speechd-up is not installed.
sv_SE: speechd-up är inte installerat.

en: speechd-up is already started.
sv_SE: speechd-up är redan startad.

en: Should speechd-up be also started at next boot? [Y/n]
sv_SE: Skall speechd-up också starta vid nästa start? [J/n]

en: fenrir is not installed.
sv_SE: fenrir är inte installerat.

en: fenrir is already started.
sv_SE: fenrir har redan startats.

en: Do you also want a mute console at next boot? [Y/n]
sv_SE: Vill du också ha en stum konsol vid nästa start? [J/n]

en: Unable to switch to the synthesizer
sv_SE: Det går inte att byta till synthesizer

en: Do you also want to use this hard synthesizer at next boot? [Y/n]
sv_SE: Vill du också använda denna hårda synthesizer vid nästa start? [Y/n]

en: speakup being not in use, there is no setting to restore.
sv_SE: speakup är inte i bruk, det finns ingen inställning att återställa.

en: No speakup settings saved for
sv_SE: Inga speakup inställningar sparades för

en: so nothing to restore.
sv_SE: så inget att återställa.

en: speakup settings have been restored for
sv_SE: speakup inställningar har återställts för

en: speakup being not in use, there is no setting to save.
sv_SE: speakup är inte i bruk, det finns ingen inställning att spara.

en: espeakup and speechd-up are both running, not saving settings.
sv_SE: espeakup och speechd-up är båda igång, sparar inte inställningar.

en: neither espeakup nor speechd-up is running, not saving settings.
sv_SE: varken espeakup eller speechd-up är igång, sparar inte inställningar.

en: Current speakup settings have been saved in
sv_SE: Nuvarande speakup inställningar har sparats i

en: emacspeak (The Complete Audio Desktop, based on emacs)
sv_SE: emacspeak (Det kompletta ljudskrivbordet, baserad på emacs)

en: speechd-el (Emacs client to speech synthesizers and Braille displays)
sv_SE: speechd-el (Emacs-klient till talsyntar och punktskriftsdisplayer)

en: Usage:
sv_SE: Användning:

en: or
sv_SE: eller

en: This script allows to disable:
sv_SE: Skriptet gör det möjligt att avaktivera:

en: is an unknown feature.
sv_SE: är en okänd funktion.

en: Available features:
sv_SE: Tillgängliga funktioner:

en: is not installed.
sv_SE: är inte installerad.

en: emacspeak is disabled.
sv_SE: emacspeak är inaktiverat.

en: speechd-el is disabled.
sv_SE: speechd-el är inaktiverad.

en: This script allows to enable:
sv_SE: Detta skript tillåter aktivering:

en: emacspeak is enabled and speechd-el is disabled, as they are mutually exclusive.
sv_SE: emacspeak är aktiverat och speechd-el är inaktiverad, eftersom de utesluter varandra.

en: Do you want to use a voxin voice with emacspeak? [Y/n]
sv_SE: Vill du använda en voxinröst med emacspeak? [J/n]

en: speechd-el is enabled and emacspeak is disabled, as they are mutually exclusive.
sv_SE: speechd-el är aktiverat och emacspeak är avaktiverat, eftersom de utesluter varandra.
